printlogo


تازه های بازار
کارآفرینی و نوآوری
«کارآفرینی و نوآوری در اقتصاد مبتنی بر دانش» عنوان اثری است از تان وی‌لیانگ با برگردان محمدباقر نوبخت، سید کامران یگانگی و مهدی بازرگانی که توسط پژوهشکده تحقیقات راهبردی منتشر شده است. محیط تجارت الکترونیک، فرصت‌هایی برای مدل‌های تجاری، راه‌های جدید برای ساخت ارزش و دسترسی به بازارهای جدید در سطح جهانی ایجاد می‌کند، امروزه دانش یکی از مهمترین اشکال سرمایه فکری در شروع و ادامه یک تجارت است. این پیشرفت‌ها در اغلب اقتصادها جنبش ایجاد کرده است اگرچه با چالش‌هایی هم همراه شده است. یک کارآفرین باید بداند چطور از نخبگان فناوری که مسئول چنین تلاش‌هایی هستند، استفاده کند تا چالش‌های تجارت بر پایه دانش را از میان بردارد. کتاب مذکور مجموعه مقالات و نقطه نظرات ارائه شده در همایشی است که سازمان بهره‌وری آسیا برگزار کرده است.


مطالعات توسعه و مؤلفه منابع
«مطالعات توسعه و مؤلفه منابع» عنوان کتابی است در دوازه فصل که به قلم عبدالرسول دیوسالار، غلامرضا حداد، مهرداد ناظری، زهرا میراحسنی، آمنه جعفری قدوسی و مهران شمس احمر فراهم آمده و انتشارات روزنه آن را منتشر کرده است. مطالب این کتاب تلاشی است بومی در راستای طرح و گسترش مباحث و مفاهیم پایه در برنامه‌ریزی توسعه به منظور استفاده بهینه از منابع در توسعه کشور. توجه به منابع ملی ایران و ساماندهی و تحلیل آن می‌تواند چشم‌اندازهای نوینی فراروی برنامه‌ریزان توسعه قرار دهد. در مقدمه کتاب می‌خوانیم: توسعه و پیشرفت علاوه بر ابعاد اقتصادی – اجرایی، دارای ابعاد اجتماعی – فرهنگی نیز هست. ابعادی که می‌توان اصلی‌ترین تجلی‌گاه آن را در نیل به وفاق و اجماع ملی و پی‌ریزی جامعه‌ای دانش‌بنیان یافت. به بیان ساده، جوامع به پیشرفت مورد انتظار خود دست نخواهند یافت مگر این که در گام نخست، کشف و فراهم آوردن ابزارها و لوازم تحقق آن در شبکه در هم تنیده‌ای از نخبگان، مردم و دولت به دغدغه و خواست مشترک تبدیل شود و هر یک متناسب با ظرفیت‌ها و قابلیت‌هایشان مسئولیتی را عهده‌دار شوند.


پرورش مارماهی
«پرورش مارماهی» کتابی است به قلم آتسوشی یوسوی با برگردان دکتر محمدصادق علوی یگانه استادیار گروه زیست‌شناسی دریا  دانشگاه تربیت مدرس که توسط انتشارات روزنه منتشر شده است. این کتاب در هجده فصل از چگونگی پرورش مارماهی و گونه‌های مختلف آن، چرخه زندگی مارماهی ژاپنی، روش پرورش آن در آب‌های جاری و ساکن تا شیوه طراحی و ساخت استخر پرورش مارماهی، بیماری‌ها و انگل‌هایش، بازاریابی، شیوه پخت و نحوه صید را آموزش می‌دهد. مترجم کتاب از استادان مطرح گروه شیلات شناخته می‌شود. در مقدمه کتاب توضیح می‌دهد که مارماهیان دارای فلس بوده و از نظر شرعی مشکلی برای مصرف خوراکی ندارند. لذا با توجه به تنوع اقلیمی کشور ایران و در صورت رعایت ضوابط زیست‌محیطی می‌تواند به فهرست گونه‌های آبزیان پرورشی کشورمان که از تنوع اندکی برخوردار است، افزوده شود. طبق برآورد سازمان جهانی خواروبار در سال 2011 ارزش افزوده پرورش مار ماهی در کشورهای عضو اتحادیه اروپا بالغ بر 5/1 میلیارد دلار برآورد شده است.


چه کسی، چه وقت، چه چیزی را اختراع کرد؟
«چه کسی، چه وقت، چه چیزی را اختراع کرد؟» نوشته دیوید الیارد با برگردان محمداسماعیل فلزی توسط انتشارات مازیار به بازار آمد. نویسنده در این کتاب تمام اختراع‌هایی را که در فاصله سال‌های 1500 میلادی تا سال 2000 به ثبت رسیده و وارد چرخه تولید انبوه شده، یک به یک معرفی می‌کند. این کتاب راهنمایی است برای فناوری‌ها و اختراع‌ها و ابداع‌هایی که زندگی جوامع انسانی را دگرگون کرده است و در حکم مکمل کتاب «چه کسی، چه وقت، چه چیزی را کشف کرد؟» از همین نویسنده است که قبلاً توسط همین ناشر راهی کتابفروشی‌ها شد. دیوید الیارد محقق، استاد و مشاور راهبردهای دولتی، به مدت بیش از 30 ‌سال رایزن علمی رادیو – تلویزیون و مطبوعات در استرالیا بوده است.


درآمدی بر تاریخ فرهنگی بدن در ایران
«درآمدی بر تاریخ فرهنگی بدن در ایران» نوشته محمد سعید ذکایی و مریم امن‌پور توسط انتشارات تیسا منتشر شد. اثر حاضر، برش‌هایی از تاریخ فرهنگی بدن، به عنوان وجه مهمی از فرهنگ عمومی، حوزه‌ای حیاتی و نسبتاً مغفول را با رویکردی تجربی و با منظری بین رشته‌ای در سنت مطالعات فرهنگی مورد توجه قرار می‌دهد. ایده محوری نویسندگان کتاب این است که اگرچه در مسیر تحول هیجان‌ها و کنش‌های جسمانی در بستر تاریخی ایران، دین مهم‌ترین عامل در تعین و نظم‌دهی به مصرف بدن و هنجارهای مختلف آن در متن زندگی روزمره بوده است.


هیجان رفتار و تن گفتار
«هیجان رفتار و تن گفتار» کتابی است تألیف محمود امیری‌نیا که از سوی انتشارات آراسته قم منتشر شده است. کتاب مذکور بر مبنای تحلیل رفتارشناسی و روانشناسی هوش هیجانی و زبان بدن، حاصل سال‌ها تدریس و پژوهش‌های شناختی رفتاری نویسنده است. به نظر نویسنده، دانش زبان بدن اگر قرار است نقشی در ارتباطات فرهنگی یا بین فرهنگی انسان‌ها داشته باشد اساساً نباید وابسته به زبان یا فرهنگ خاصی باشد.  


زندان‌هایی که برای زندگی انتخاب می‌کنیم
«زندان‌هایی که برای زندگی انتخاب می‌کنیم» یکی از آثار غیرداستانی دوریس لسینگ است که با ترجمه مژده دقیقی در سال 89 توسط انتشارات کندوکاو منتشر شد و هفته گذشته چاپ دوم آن به بازار آمد. نویسنده این اثر که در کرمانشاه متولد شده بود و در سال 2007 در سن 87 سالگی جایزه نوبل ادبیات را گرفت، پیش از آن هم جایزه ادبی پرنس آستوریاس به دلیل آثار ادبی درخشان در دفاع از آزادی و آرمان‌های جهان سوم به او اهدا شده بود.


دفتر یادداشت‌های روزانه یک نویسنده
«دفتر یادداشت‌های روزانه یک نویسنده» اثر فئودور داستایوفسکی با ترجمه ابراهیم یونسی پس از سال‌ها انتظار، سرانجام مجوز چاپ گرفت و توسط انتشارات معین در سه مجلد منتشر شد. نویسنده در این اثر، فلسفه سیاسی خود را شرح و توضیح می‌دهد. داستایوفسکی در این کتاب به بسیاری از مسائل مهمی می‌پردازد که روسیه پس از آزادی دهقانان با آن‌ها مواجه بود.