printlogo


فهرست ائتلاف اصولگرایان در پایتخت رونمایی شد
آغاز آزمون «میثاق»

فرناز حسنعلی زاده


ساعات پایانی یکشنبه، غلامعلی حدادعادل  فهرست 30 نفره نامزدهای «شورای ائتلاف اصولگرایان» را منتشر کرد. فهرستی که البته از چند روز پیش به رسانه‌ها درز کرده بود و واکنش‌هایی هم به دنبال داشت، اما  در واپسین همنشینی «ائتلافی‌ها»،  مهر تأیید خورد تا دو هفته مانده به انتخابات مجلس شورای اسلامی، تکلیف 200 داوطلب اصولگرایی که برای حضور در فهرست «ائتلاف» در تهران ابراز تمایل کرده بودند، روشن شود.
هر چند کارگزاران «وحدت اصولگرایان» پیش‌تر تأکید کرده بودند سیاهه‌شان همه سلایق اصولگرایی را دربر خواهد گرفت، اما همان گونه که پیش‌بینی می‌شد، حزب «پایداری»، وزرا و مدیران محمود احمدی‌نژاد و حامیان سرسخت دولت قبل، شاکله این فهرست را تشکیل می‌دهند. فهرستی که یک سوم آن به وزرا و معاونان کابینه اول و دوم محمود احمدی نژاد از جمله پرویز داوودی، محمد سلیمانی، سیدمسعود میرکاظمی، محمد ناظمی اردکانی، مرضیه وحید دستجردی، لطف‌الله فروزنده، مرتضی آقاتهرانی، مهرداد بذرپاش، مجتبی رحماندوست و زهره طبیب‌زاده نوری  تعلق دارد.
در میان احزاب اصولگرا، حزب «پایداری»  که از آن به عنوان تشکل منتسب به آیت‌الله محمدتقی مصباح یزدی یاد می‌شود و یکی از حامیان پر و پا قرص رئیس و سیاست‌های دولت قبل به شمار می‌آید، بیشترین سهم را در «فهرست واحد اصولگرایان» دارد. علاوه بر آقاتهرانی، سلیمانی و طبیب‌زاده نوری، فاطمه آلیا، بیژن نوباوه وطن و محمود نبویان اعضای این حزب در فهرست انتخاباتی اصولگرایان هستند که با احتساب اسماعیل کوثری و مهرداد بذرپاش، از همسویان فکری و سیاسی این تشکل، روشن می‌شود احمدی‌نژادی‌های سابق و فعلی، نیمی از فهرست شورای ائتلاف اصولگرایان را از آن خود کرده‌اند.
بخش دیگر این فهرست به دبیرکل و اعضای دو تشکلی اختصاص یافته است که در افواه رسانه «دوقلو» هستند؛ یعنی جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی و جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی که هر کدام
سه سهم در فهرست دارند. علیرضا زاکانی دبیرکل، زهره الهیان و حسین مظفر اعضای جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی هستند که در کنار الیاس نادران، لطف‌الله فروزنده و مجتبی رحماندوست، از اعضای  جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی، بهره برابری در فهرست اصولگرایان گرفته‌اند. حدادعادل- که به اعتقاد ناظران سر فهرست شورای ائتلاف اصولگرایان خواهد بود- با «رهپویان» و «ایثارگران» قرابت دیرینه‌ای دارد. محمدنبی حبیبی، یحیی آل اسحاق، لاله افتخاری و فاطمه رهبر دبیرکل و اعضای حزب مؤتلفه اسلامی هستند که نام‌شان در فهرست گنجانده شده است. مؤتلفه تنها تشکل زیرمجموعه جبهه «پیروان خط امام و رهبری» است که از فهرست اصولگرایان نصیب برده است. سیدمحمدحسن ابوترابی‌فرد و غلامرضا مصباحی مقدم نیز دو عضو ارشد جامعه روحانیت مبارز هستند که به فهرست «ائتلاف» راه یافته‌اند. محمد ناظمی اردکانی تنها عضو «جبهه یکتا» در این فهرست است. تشکلی که از پیوند شمار دیگری از وزرا و مدیران ارشد احمدی‌نژاد قوام یافته است. گروهی که در ماه‌های گذشته اعلام موجودیت و با این استدلال که «جبهه گفتمانی» هستند و کار سیاسی نخواهند کرد، بدون دریافت مجوز قانونی، فعالیت کردند. احمد توکلی از جمله اصول‌گرایانی است که به طیف‌ خاصی از این اردوگاه منسوب نیست. این فهرست چهار نام ناآشنا نیز دارد. حجت‌الله عبدالملکی، مهدی وکیل‌پور، محمدجواد عامری شهرابی و سیدعلی قریشی از چهره‌های نه چندان شناخته شده در فهرست اصولگرایانند که البته در چند روز گذشته صحبت‌هایی درباره آنها مطرح بود. از جمله اینکه «قریشی یکی از نزدیکان منصور ارضی و نماینده مداحان در فهرست اصولگرایان است.» خبری که تاکنون نه تأیید و نه تکذیب شده است. تنها اطلاعات موجود درباره عبدالمالکی و وکیل‌پور نیز این است که هر دو دانش آموخته دانشگاه امام صادق(ع) هستند، دانشگاهی که تا قبل از فوت آیت‌الله مهدوی کنی دبیرکل جامعه روحانیت مبارز، از سوی وی اداره می‌شد.
فهرست اصولگرایان اما غایبان سرشناسی نیز دارد. اگرچه فراکسیون رهروان ولایت مجلس و طیف طرفدار علی لاریجانی در مجلس مدتی پیش رسماً اعلام کردند رئیس مجلس و زنجیره حامیان او در مجلس نسبتی با «ائتلافی‌ها» و فهرست‌شان نخواهند داشت، اما نام نمایندگان چهره‌های ارشد اصولگرایی در شورای ائتلاف هم در فهرست اعلام شده، دیده نمی‌شود. علاءالدین بروجردی نماینده علی اکبر ولایتی و عبدالحسین روح‌الامینی نماینده محسن رضایی در این شورا بودند که با وجود کاندیداتوری، در فهرست اصولگرایان نیامده‌اند. محمدمهدی زاهدی، عباس رجایی، سید مهدی‌ هاشمی، مهدی کوچک‌زاده، حسین طلا و ابراهیم کارخانه‌ای هم نمایندگان عضو ائتلاف هستند که در مجلس فعلی عضویت دارند اما نام‌شان در فهرست اصولگرایان گنجانده نشد. اسدالله بادامچیان، حسن غفوری‌فرد، محمد خوش‌چهره، حمیدرضا ترقی، محمدناصر سقای بی‌ریا، سید محمد حسینی، صادق خلیلیان، حجت‌الاسلام حسین ابراهیمی، حسن بیادی، سید کمال سجادی، محسن کوهکن، علی کیهانیان، فاطمه آجرلو، رفعت بیات، محمدمهدی تسخیری (فرزند آیت‌الله تسخیری)، غلامرضا خواجه سروی، سید یدالله شیرمردی، سوسن صفارودی (همسر محمدعلی رامین)، محمدحسن طریقت منفرد، ابوالفضل زهره‌وند، محمد عباسی و علی فلاحیان دیگر کاندیداهایی هستند که نام‌شان در فهرست ابتدایی شورای ائتلاف آمد اما علی‌الظاهر در ادامه مسیر کنار گذاشته شدند.
هر چند فعالان وحدت اصولگرایان در جلسات خصوصی و رسمی یکی دو هفته گذشته خود به کرات از داوطلبانی که نام‌شان در فهرست ائتلاف نخواهد آمد، خواستند داوطلبانه از گردونه رقابت کنار بروند، اما کثرت نامزدهای سرشناسی که غیرداوطلبانه از فهرست اصولگرایان کنار گذاشته شده‌اند، هر گزینه‌ای را محتمل می‌نماید. بویژه آنکه ستون فقرات فهرست نهایی شورای ائتلاف، از یک سلیقه خاص انتخاب شده است. بر همین اساس باید منتظر ماند و دید آیا ائتلافی‌های خط خورده از فهرست، به تصمیم این شورا تمکین خواهند کرد یا وسوسه داشتن پایگاه رأی و حضور در دیگر فهرست اصولگرایان، آنان را به پیوستن به «غیر ائتلافی‌ها» از جمله طیف علی لاریجانی (رهروانی‌ها) و صدای ملت (علی مطهری) یا حتی حضور مستقل وسوسه خواهد کرد؟ آن هم در شرایطی که اصلاح‌طلبان تا الان غایب اصلی میدان رقابت هستند و اصولگرایان نیز در خوشبینانه‌ترین وضعیت، سه فهرست خواهند داد. مجموعه تحولاتی  که کارآیی دو اهرم کارگزاران وحدت اصولگرایان یعنی «بیم از رقیب» و «ترس از سرشکن شدن آرا» را با تردید مواجه می‌کند. اما به هر روی ممکن است  اصولگرایان عضو ائتلاف، به شعار «یک صدا و یک فهرست» همچنین میثاق نامه انصرافی که گفته می شود در واپسین جلسات از همه نامزدها گرفته شده است پایبند بمانند و زنجیره عهدشکنی در ائتلاف‌ها را بشکنند.