printlogo


بررسی مسائل روز حاشیه نشینان کویر در آستانه سفر رئیس جمهوری به این خطه
کمبود آب و خشکسالی مهم‌ترین مشکل استان یزد است یزد – خبرنگار «ایران»
حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس جمهوری فردا 17 اسفندماه در سفری یک روزه میهمان مردم استان یزد خواهد بود و ضمن دیدار با مردم این دیار چند واحد تولیدی و صنعتی با حضور وی به بهره‌برداری می‌رسد.
«سیدمحمد میرمحمدی» استاندار یزد در این باره اظهار داشت: دیدار با مردم، نخبگان و فرهیختگان، تشکل‌های غیردولتی و مردم‌نهاد، حضور در شورای اداری و نشست خبری از جمله برنامه‌های رئیس جمهوری در این سفر خواهد بود.
ë استقبال از رئیس جمهوری
وی خاطرنشان کرد: دکتر روحانی به واسطه فعالیت‌های انقلابی در پیش و پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی با یزد مأنوس است و امیدواریم در سالی که توسط رهبر معظم انقلاب به عنوان سال «دولت و ملت، همدلی و همزبانی» نامگذاری شده، حضور باشکوه و باعظمت مردم در استقبال از رئیس جمهوری نقطه عطفی برای استان باشد و جلوه‌ای از همبستگی و اتحاد مردم یزد را به نمایش بگذارد.
ë مشکلات استان
استاندار یزد مهم‌ترین مشکل استان را مسأله آب و خشکسالی عنوان و اضافه کرد: بحث انتقال آب به یزد با موافقت رئیس جمهوری در دولت تدبیر و امید مورد تأیید قرار گرفته و در شورای عالی آب به تصویب رسیده است و بر این اساس عملیات اجرایی با تأمین اعتبار مالی مورد نیاز آغاز شده و موضوع فاینانس از کشور چین نیز در حال پیگیری است. وی اظهار امیدواری کرد، مردم یزد در میزبانی و استقبال از رئیس جمهوری چون یوم‌الله 22 بهمن و انتخابات، حضور پرشور داشته باشند و نمایش این حضور بتواند پیام‌های فرهنگی و اعتقادی مشارکت مردم استان یزد را در کشور و دنیا به نمایش بگذارد. استاندار یزد تأکید کرد: مهاجرپذیری استان و حضور افراد غیربومی در فعالیت‌های کارگری و واحدهای تولیدی مدنظر رئیس جمهوری قرار دارد و در این رابطه حمایت‌های خوبی شده است.
میرمحمدی با اشاره به مشکل بیکاری و توجه رئیس جمهوری به این موضوع افزود: دکتر روحانی بر موضوع به‌کارگیری فارغ‌التحصیلان و متخصصان در طرح‌های مختلف از جمله حوزه کشاورزی با مشارکت بخش خصوصی تأکید دارد.
ë طرح‌های مورد توجه دولت
وی با بیان اینکه احداث بازار مبل با توجه به فعالیت واحدهای نساجی در یزد از دیگر طرح‌های مورد توجه دولت در این استان است، ادامه داد: موضوع آلودگی محیط زیست هم مورد توجه قرار گرفت و خوشبختانه با حمایت و اعتباری که ایجاد می‌شود، بحث محور صنعتی مهریز تا یزد و اردکان با توجه ویژه‌ای در ارتباط با پوشش گیاهی و کمربند سبز روبه‌رو می‌شود.
استاندار یزد همچنین افزود: در سفر رئیس جمهوری درباره احداث بیمارستان ویژه سرطان توسط تأمین اجتماعی و توسعه واحدهای بیمارستانی تصمیم‌هایی اعلام خواهد شد. میرمحمدی آبرسانی به مناطق روستایی را یکی دیگر از مباحث مورد توجه رئیس جمهوری دانست و گفت: قرار شد که در این زمینه هم برنامه‌های خوبی انجام و بحث آبرسانی به روستاها گسترش و توسعه یابد. وی با اشاره به اهمیت حوزه ورزش و جوانان و موضوع ارتباطات و فناوری اطلاعات خاطرنشان کرد: درخصوص این حوزه‌ها نیز برنامه‌هایی تدارک دیده شده که در سفر رئیس جمهوری اعلام خواهد شد.
ë گازرسانی به روستاها
وی افزود: حسب تأکید رئیس جمهوری باید به گونه‌ای عمل شود که در سال 95 یا 96 همه روستاهای بالای 20 خانوار استان از گاز شهری بهره‌مند شوند. با توجه به سابقه تاریخی و نوع و سبک زندگی مردم قرار شد که طرح شهر زیست محیطی را در یزد داشته باشیم که الگویی برای سایر مناطق کشور باشد. ë تسریع در اجرای طرح انتقال آب از بهشت آباد
«حسین غفوری» مدیرعامل شرکت آب منطقه ای یزد نیز به لزوم تسریع در اجرای طرح انتقال آب از بهشت آباد به یزد اشاره کرد و گفت: از محل اعتبارات دولتی امسال 300 میلیارد ریال به این امر اختصاص یافته است. وی با بیان اینکه 88 درصد مصرف آب استان در بخش کشاورزی است لزوم صرفه‌جویی در این بخش از طریق سامانه‌های نوین آبیاری و همچنین بخش صنعت از طریق راهکارهایی چون احداث تصفیه خانه را یاد آور شد.
غفوری به مطالبات مردم استان در این بخش اشاره کرد و گفت: با توجه به اینکه یزد فاقد سد و رودخانه است و اعتباری هم برای ساخت سد نداریم، انتظار می‌رود اعتبارات مربوط به بخش‌های تعادل بخشی سفره‌های زیر زمینی و تغذیه مصنوعی در استان مد نظر باشد.
به گفته وی به علت پایین رفتن سطح آب زیر زمینی در دشت‌های استان و هجوم آب شور به آب‌های شیرین و نیز آلودگی، چاه‌های آب آشامیدنی در محدوده شهرهای استان یزد از نظر آب آشامیدنی در مضیقه قرار گرفته است. وی تخصیص کامل خط اول آبرسانی به یزد به میزان 98 میلیون متر مکعب را انتظار مردم استان از دولت تدبیر و امید دانست و گفت: در این زمینه انتظار داریم تا اعتبار خط دوم آبرسانی به یزد از بهشت آباد تأمین شود. غفوری، تسهیل در اخذ مجوز تأمین منابع مالی شیرین‌سازی و انتقال آب از خلیج فارس و دریای عمان به استان و تضمین خرید بخشی از این آب توسط وزارت نیرو را انتظار دیگر مردم استان از دولت دانست.
ë تسریع در بهره‌برداری از مجتمع‌های آبرسانی
«محمدرضا حاتمی» مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی یزد نیز  تسریع در بهره‌برداری از مجتمع‌های آبرسانی روستایی را مطالبه اصلی مردم روستاهای این استان از رئیس جمهوری دانست. همچنین اجرای طرح‌های تأمین آب مانند حفر چاه و بازسازی شبکه‌ها برای جلوگیری از هدر رفت آب و مدیریت مصرف از دیگر مطالبات مردم است. وی افزود: کاهش بارش و یخبندان در سال‌های اخیر، منجر به ایراد خسارت به منابع تأمین آب و تأسیسات آبرسانی روستاها شده است..
ë گردشگری محور توسعه استان
میراث فرهنگی و گردشگری به عنوان محور توسعه یزد، نیازمند نگاه ویژه مسئولان کشوری است تا با مصوبه‌های هیأت دولت از ظرفیت‌های این حوزه برای توسعه استفاده شود.
«محمدمهدی شرافت» مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری یزد هم در آستانه سفر رئیس جمهوری به این استان در این خصوص گفت: اولویت رشد و توسعه این استان توجه جدی و علمی به صنعت گردشگری بوده از این رو این صنعت خط مقدم توسعه و رونق همه جانبه استان شده است.
ë 8 طرح میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آماده افتتاح
وی درباره برنامه‌های سفر رئیس جمهوری و هیأت همراه گفت: به یمن ورود رئیس جمهوری به استان و همراه با ورود به برنامه سال خوشامد به یزد، 8 طرح در حوزه‌های سه‌گانه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در استان آماده بهره‌برداری است که درصورت صلاحدید مسئولان استان افتتاح می‌شود. به مناسبت ورود رئیس جمهوری به استان یزد طرح‌های شاخص حوزه‌های سه‌گانه این اداره کل به بهره‌برداری رسیده و آغاز به کار خواهد کرد.
ë رونق اقتصاد گردشگری استان در گرو سرمایه‌گذاری‌های مناسب
شرافت یادآور شد: فرصت گردشگری، میراث فرهنگی و سرمایه‌گذاری در این بخش فرصتی طلایی در دولت تدبیر و امید است که با توجه به رشد زیرساخت‌های آن در استان یزد نیازمند حمایت مدیران دستگاه‌های اجرایی استان است.
وی درباره بررسی روند سرمایه‌گذاری در حوزه گردشگری در طول برنامه پنجم توسعه با اشاره به قابلیت‌های میراث فرهنگی این استان افزود: این استان در 5 محور شامل: یزد مرز کویر و کوهستان، حسینیه ایران، شهر همزیستی ادیان، شهر نساجی سنتی ایران و پایتخت معماری ایران قابلیت‌های فراوانی دارد.