printlogo


استقلال درصدد بردن «پدیده» و حفظ صدرنشینی
تقابل تماشایی دایی و برانکو در قم


 وصال روحانی


هفته بیست و سوم لیگ برتر فوتبال کشور ظرف امروز و فردا با انجام 8 بازی برگزار می‌شود. هفته‌ای که پس از آن لیگ به مدت 20 روز متوقف می‌شود تا تیم‌ها از تعطیلات نوروزی بهره گیرند و از 12 فروردین95 با توانی بیشتر به میدان آیند.
پدیده به برد فکر می‌کند اما...
استقلال صدرنشین رقابت‌ها باید برای حفظ این جایگاه تیم پدیده را در تهران شکست بدهد. دیدار رفت دو تیم در مشهد 1-1 مساوی تمام شد و رضا مهاجری سرمربی پدیده حتی ابراز امیدواری کرده است که این بار در تهران از آن دستاورد هم فراتر برود و به هر 3 امتیاز دست یابد اما تیم پرویز مظلومی نیز به سبب اینکه آبی‌های خوزستان در یک قدمی‌اش به سر می‌برند، اجازه هدر دادن هیچ فرصتی را ندارد. استقلال بازیکن محروم ندارد اما در اردوی پدیده احمد آل نعمه و محمدرضا ناصحی سه اخطاره‌اند و بازی نخواهند کرد. آبی‌ها در هفته بیست و دوم نیز در مسابقه‌ای پرتنش و سخت راه‌آهن را با یک گل بردند و از کسب برد با هر نتیجه‌ای در دیدار امروز هم استقبال می‌کنند اما مطمئن نیستند که یعقوب کریمی و خسرو حیدری مصدوم به این دیدار برسند که اگر نرسند طبعاً‌در «لب خط» تضعیف خواهند شد.
تیم ویسی مترصد لغزش همنام تهرانی
استقلال خوزستان مترصد لغزش آبی‌های تهران است تا صدرنشینی را پس بگیرد اما برای این مهم باید ابتدا عصر امروز ملوان را ببرد. قوی سپید انزلی هر چند با خط حمله‌ای اسفبار به رده سیزدهم جدول تنزل کرده و در دو هفته اخیر بدون سرمربی بوده اما چون نیازمند امتیاز به قصد ابقا در لیگ است، پنجشنبه جان فشانی خواهد کرد و همین مسأله می‌تواند اسباب دردسر تیم عبدالله ویسی شود. دو تیم بازیکن محروم ندارند و ویسی که مدتی است پیکان اصلی خط حمله‌اش حسن بیت‌سعید را خاموش می‌بیند امیدوار است یک بار دیگر امثال کولی‌ بالی‌ جور او را بکشند و گلزنی کنند.
مصاف جالب ذوب- سایپا در اصفهان
ذوب‌آهن دیگر مدعی قهرمانی در یکی از جالب‌ترین مسابقات هفته میزبان سایپایی است که فقط 3 امتیاز کمتر از ذوب‌آهن اندوخته و هر چند سرمربی‌اش مجید جلالی از کسب قهرمانی ابراز ناامیدی کرده اما کسب سهمیه آسیایی انگیزه‌ای قوی برایش در مسابقه امروز و دیدارهای بعدی خواهد بود. در تیم یحیی گلی‌محمدی هادی محمدی محروم است و سایپا نیز به همین دلیل بدون روزبه شاه علیدوست به میدان می‌آید. ذوبی‌ها که درگیر مسابقات آسیایی نیز هستند، بیش از هر نقطه‌ای به مثلث تهاجمی خود متشکل از حسن‌زاده، تبریزی و رضایی می‌بالند که مجموعاً 17 گل در این فصل زده‌اند ولی سایپا هم امیدوار است با میداوودی، رضایی و دغاغله قفل دروازه رشید مظاهری سنگربان ذوبی‌ها را بشکند و به یازدهمین بردش در این فصل برسد.
دوئل مربی و شاگرد معروف
بی‌گمان یکی از جالب‌ترین دوئل‌های هفته بیست و سوم لیگ برتر رویارویی برانکو ایوانکوویچ و علی دایی در قالب مسابقه تیم‌های پرسپولیس- صبا خواهدبود. برگزاری این دیدار در قم طبعاً شانس‌های صبا را افزایش می‌دهد اما تیم ایوانکوویچ 15 هفته متوالی است که شکست نخورده و روحیه‌ای مناسب دارد و پس از اتمام یک جلسه محرومیت مهدی طارمی، قادر به استفاده مجدد از آقای گل لیگ برتر است. رامین رضاییان گلزن پرسپولیس مقابل تراکتورسازی 3 اخطاره و محروم است ولی در تیم دایی محرومی به چشم نمی‌خورد.
برانکو و دایی سال‌ها در تیم ملی کنار یکدیگر کار کردند. ولی مسائلی روابط «پیشتر عالی» این دو را اخیراً قدری مخدوش کرده است و یکی از دلایل آن همراهی نکردن برانکو با گلایه‌های دایی است که بارها گفته است در زمان برگزاری جام جهانی 2006 توسط یارانش به درستی تغذیه نمی‌شد که برانکو از این قضیه و ادعای پاس ندادن سایرین به شهریار اظهار بی‌اطلاعی کرده است. از طرف دیگر وابستگی روحی و ارادت تعدادی از جوان‌ترهای پرسپولیس به دایی سرمربی پیشین این تیم که آنها را سرخپوش کرد نیز چیزی است که بر ابعاد و اهمیت مسابقه عصر روز جمعه می‌افزاید. مسابقه‌ای که اگر سرخ‌ها برنده آن نباشند و به یکی از «مساوی»های تکراری خود اکتفا کنند، قدمی دیگر در کورس قهرمانی عقب خواهند افتاد.
محدودیت‌های مختلف تراکتور
تراکتورسازی - فولاد نیز از بازی‌های دیدنی هفته بیست و سوم است و بخصوص احیای تراکتوری‌ها بعد از بازگشت قلعه‌نویی به این تیم از دلایل تحکیم‌کننده این ماجرا است. با این حال تراکتور بهای سختی را برای این اوجگیری نسبی پرداخته زیرا نه تنها باید در استادیومی خالی از تماشاگر (به خاطر تنبیه انضباطی هوادارانش) پذیرای فولاد باشد بلکه دو بازیکن محروم نیز دارد که شجاع خلیل‌زاده و آگوستو سزار دوسانتوس هستند. فولاد نیز هنوز در حاشیه امنیت قرار ندارد و در نتیجه به فتح دیدار پنجشنبه محتاج است.
برنامه دیدارهای این هفته (اسامی میزبان‌ها ابتدا می‌آید):
٭ پنجشنبه: سیاه‌جامگان با سپاهان (30/15)، تراکتورسازی با فولاد (30/15)، نفت با گسترش خوزستان (00/16)، استقلال تهران با پدیده (30/17) و ذوب آهن با سایپا (30/17).
٭ جمعه: صبا با پرسپولیس (00/16) و استقلال اهواز با راه‌آهن (30/16).