printlogo


یک زن و مرد در سقوط سنگ‌نمای ساختمان‌ها کشته شدند
تعقیب قضایی مقصران دو حادثه مرگبار در توفان پایتخت
گروه شوک: مقصران دو حادثه مرگبار در توفان چندثانیه‌ای پایتخت که درآن زن و مردی کشته شده‌اند تحت تعقیب قضایی قرار گرفتند.
تحقیق از مالک ساختمان‌ها، مهندس ناظر و سازندگان آنها تیم قضایی را به مقصر اصلی خواهد رساند

غروب ششم اردیبهشت ماه سال جاری توفان چندثانیه‌ای پایتخت حادثه‌های تلخی را رقم زد که در آن زن و مردی در دو سانحه مشابه و متفاوت جان باختند و دو کودک تا یک قدمی مرگ پیش رفتند. در منطقه ابوذر تهران مرد 44 ساله‌ای کشته شد و دختر سه‌ساله‌اش در آستانه مرگ قرار گرفت. «برات بخت‌آور» قربانی حادثه همراه دو دختر سه و پنج ساله‌اش به نام‌های «زهرا» و «فاطمه» در کوچه خوش‌خلق در خیابان شهید بدخشان کمالی به خانه می‌رفتند که توفان مرگ همه جا را در نوردید و از بد روزگار، سنگ نمای یک ساختمان چهار طبقه از جای خود کنده شد و روی سر آنان ریخت. بازپرس کشیک قتل دادسرای امور جنایی تهران با حضور در صحنه حادثه و بررسی‌های میدانی به تیمی از پلیس مأموریت داد تجسس‌های میدانی خود را برای شناسایی عاملان غیر مستقیم بروز این حادثه آغاز کنند. بنابر این گزارش، تحقیقات خبرنگار شوک از خانواده بخت‌آور نشان می‌دهد که دختر سه ساله به‌نام «زهرا» دچار مرگ مغزی شده و امید به زنده ماندنش بسیار پایین است و با توجه به صورتجلسه آتش‌نشانی و پلیس، پرونده‌ای در این باره تشکیل شده و رسیدگی به آن در اختیار بازپرس ویژه قتل قرار گرفت.
 گفت‌وگو با دایی خانواده
«قاسم شیردل» دایی خانواده گفت: روز گذشته شکایتی را تنظیم کردیم و با توجه به صورتجلسه‌های آتش‌نشانی و پلیس آن را تحویل دایره قضایی کلانتری 161 ابوذر داده‌ایم و قرار است به شکایت‌مان در دادسرا رسیدگی شود تا مقصران این سهل‌انگاری در ساخت ساختمان مجازات شوند.
«شیردل» در پایان گفت: «برات» کارمند شرکت گاز بود و چهار فرزند داشت که با مرگ وی، خانواده‌اش با مشکلات بسیاری روبه‌رو هستند و از دستگاه قضایی می‌خواهند با عاملان سهل‌انگاری در ساخت این ساختمان بشدت برخورد کنند زیرا چنین سهل‌انگاری‌هایی موجب بروز خطر برای افراد بی‌گناه دیگر می‌شود.
 مرگ زن جوان
بنابر این گزارش، در حادثه‌ای دیگر در شرق تهران نیز زن جوانی در خیابان هنگام براثر سقوط سنگ نمای ساختمان روی سرش جان خود را از دست داد. این زن در حال عبور از خیابان بود که براثر توفان بخشی از سنگ‌نمای ساختمانی تخریب شد و روی سر وی فرو ریخت.
 قانون چه می‌گوید؟
«مهدی کشاورزی» وکیل دادگستری درخصوص ریزش سنگ نما از ساختمان که موجب مرگ دو عابرپیاده در محله فلاح و خیابان هنگام تهران شده است، گفت: در چنین مواردی ابتدا باید از مالکان آن ساختمان شکایت تنظیم شود. وی ادامه داد: وقتی پرونده در دادسرا مطرح شد، بازپرس و قاضی دستور تحقیقات اولیه را صادر می‌کنند که سازنده این ساختمان چه کسی بوده است. اگر مالک، ساختمان را به یک پیمانکار واگذار کرده بود در این صورت پیمانکار و ناظر مقصران اصلی شناخته خواهند شد.
این وکیل دادگستری خاطرنشان کرد: در صورتی که مالک، سازنده اصلی این ساختمان شناخته شود و مالک بدون پیمانکار بر کارگر و بنا نظارت داشته باشد و بنا و کارگر به طور مستقیم از مالک دستور گرفته باشند، مالک مقصر اصلی محسوب خواهد شد. این حقوقدان با بیان این مطلب افزود: مالک و مهندس ناظر نخست به دادگاه احضار خواهند شد. مالک و مهندس ناظر دو مجری مهم در ساخت و ساز به شمار می‌آیند و باید پاسخگو باشند. در صورتی که ساختمان توسط یک پیمانکار با مالک برای ساخت به توافق برسند که زمین از مالک باشد و تمامی هزینه‌های ساخت و ساز را پیمانکار به عهده گیرد، پیمانکار مقصر اصلی شناخته خواهد شد. وی خاطرنشان کرد: بازپرس و قاضی معمولاً هم مالک، پیمانکار- در صورت قرارداد- و مهندس ناظر را به دادگاه احضار می‌کند و از آن‌ها بازخواست خواهد کرد و این قاضی پرونده است که تشخیص خواهد داد عاملان قتل غیرعمد این عابران پیاده چه کسانی خواهند بود. وی درخصوص پرونده‌های مشابه در دادسرا گفت: ما مشابه چنین پرونده‌هایی را داشته‌ایم، به عنوان مثال مالک یک ساختمان به یک‌فرد دیگر خسارت مالی وارد کرده بود و قاضی، مالک را مقصر اصلی تشخیص داد. در یکی از روزها گلدانی از لبه پنجره یک ساختمان توسط وزش باد روی سقف یک خودرو فرود آمده بود و خسارات مالی در پی داشت. قاضی پرونده پس از بررسی، مالک را عامل خسارت به خودرو تشخیص داد. وی در پایان خاطرنشان کرد: پیگیری این پرونده می‌تواند بازتاب خوبی به دنبال داشته باشد. متأسفانه این روزها اکثر مجریان ساخت و سازها به منافع خود فکر می‌کنند و به کیفیت و استقامت و دوام یک ساختمان توجهی ندارند.
بارها شاهد این موضوع بوده‌ایم و حوادث تلخی نیز روی داده است. مالک، پیمانکار و ناظر توجهی به استحکام سازه و ساخت و ساز نمی‌‌کنند، بویژه این‌که در بیشتر ساختمان‌ها از سیمان کمتر و نامرغوب استفاده می‌کنند. حتی بارها شاهد آن بوده‌ایم که پشت ستون‌ها خالی از سیمان بوده و با پرکردن خاک، از سیمان کمتر استفاده شده است و با کوچک‌ترین نشست، ساختمان به مشکل بر می‌خورد. امیدواریم مسئولان توجه ویژه به این پرونده و دیگر پرونده‌ها داشته باشند تا شاهد چنین حادثه تلخی در کشور نباشیم..