printlogo


روحانی: حق دخالت در زندگی مردم را نداریم
آزادی مردم با آیین نامه و سلیقه افراد و برخی دستگاه‌ها نمی‌تواند محدود شود آزادی مردم به غیر از قانون با هیچ چیز دیگری محدود نمی‌شود و حتی دولت و قوه قضائیه هم نمی‌توانند مردم رامحدود کنند و فقط قانون می‌تواند چارچوب‌هایی در این زمینه داشته باشد رئیس جمهوری در سفر به استان سمنان در پاسخ به سؤالی پیرامون <گشت نامحسوس> گفت: کرامت انسانی را خدا به انسان‌ها داده و این کرامت مقدم بر دین است. کرامت همه باید حفظ شود، ما مردم خوب و وظیفه شناسی داریم

هفته گذشته خبر به کارگیری 7 هزار مأمور گشت نامحسوس در تهران واکنش‌های زیادی برانگیخت. بر اساس اعلام سردار ساجدی نیا رئیس پلیس پایتخت، یکی از مطالبات مردم در سال‌های اخیر موضوع مزاحمت برای نوامیس در سطح شهر بوده است. از این‌رو پلیس در سال‌های گذشته طرح‌های مختلفی را در دستور کار قرار داده و از حدود دو سال پیش نیز اقدام به رصد ناهنجاری‌ها کرده که آلودگی صوتی، رانندگی پرخطر در سطح بزرگراه‌ها و انجام حرکات نمایشی، ایجاد مزاحمت برای نوامیس و کشف حجاب در خودروها جزو چهار محور اصلی بودند که با آنها برخورد شده است.
وی اعلام کرده بود: علاوه بر این طرح، گشت نامحسوس پلیس امنیت اخلاقی نیز در سطح معابر فعالیت خود را آغاز خواهد کرد. براین اساس بیش از 7000 نیروی زن و مرد با حضور در معابر نسبت به رصد این موارد و اطلاع آن به پلیس امنیت اقدام می کنند.
گذشته از ایرادات حقوقی ای که وکلا و حقوقدان‌ها به این طرح گرفتند پرسش اغلب مردم که در فضای مجازی بازتاب زیادی یافت حول این چندمحور می‌چرخید: چگونگی اجرای این طرح، معیارهای صلاحیت این مأموران برای چنین کار حساسی و نحوه برخورد پلیس با گزارش‌هایی که این مأموران ارائه می‌کنند.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری، همزمان با انتشار این خبر، رئیس جمهوری در سفر به سمنان در پاسخ به پرسش خبرنگاری درباره راه‌اندازی گشت اخلاقی نامحسوس و واکنش دولت در برابر آن خاطرنشان ساخت: طرح‌هایی در کشور اجرا می‌شود که بخشی از آن مربوط به دولت و بخشی از طرح‌ها نیز مربوط به دستگاه‌های دیگر یا دیگر نیروهاست.
رئیس جمهوری ادامه داد: دولت به وعده‌های خود از جمله در این زمینه پایبند است و هر جا لازم بوده برای ایجاد احساس امنیت در مردم، از توان خودش استفاده کرده است.
دکتر روحانی گفت: نخستین وظیفه ما در قبال مردم احترام به شخصیت و جایگاه و کرامت مردم است. کرامت انسانی را خدا به انسان‌ها داده و این کرامت مقدم بر دین است. کرامت همه باید حفظ شود. ما مردم خوب و وظیفه شناسی داریم.
رئیس جمهوری افزود: همه ما باید در زمینه فرهنگی کار و تلاش و به گونه‌ای عمل کنیم که مسأله‌ای که از طریق فرهنگی قابل حل است از طرق دیگر حل نکنیم. ما طبق آیه قرآن باید دنبال موعظه حسنه و جدال احسن باشیم و بهترین و کوتاه‌ترین راه را باید انتخاب کنیم. دولت اقداماتی که در حد توان اجرایی‌اش باشد انجام خواهد داد. علاوه بر آن رئیس جمهوری روزچهارشنبه در جلسه هیأت دولت با تبریک میلاد امیرالمؤمنین علی(ع)، زندگی فردی و حکومتی ایشان را الگوی بی‌بدیلی برای همگان دانست و درس آموزی از مکتب این امام همام را در عرصه‌های مختلف بویژه عدالت ورزی، توجه به رضایت و آزادی مردم و مبارزه با فساد، مورد تأکید قرار داد.
دکتر روحانی در ادامه با اشاره به مؤلفه آزادی در حکومت امام علی(ع)اظهار داشت: در کدام حکومت سراغ دارید که مخالفان در مسجد مانع سخنرانی و نماز امیرالمؤمنین(ع) شوند اما در عین حال امام علی آنها را آزاد بگذارد و بخوبی به همه بیاموزد که مخالفان تا کجا و چه اندازه حق دارند و مرز توطئه با آزادی بیان کجاست؟
رئیس جمهوری همچنین به برخورد قاطع امام علی(ع) با فساد اشاره کرد و گفت: امیرالمؤمنین علی(ع) در زمینه فساد با هیچ کس مماشات نمی‌کرد و قاطعانه در برابر فساد می‌ایستاد و نمی‌گذاشت فساد ادامه یابد و شیعه علی(ع) به این معناست که راه آن امام، به طور تمام و کمال ادامه یابد. رئیس جمهوری با اشاره به اینکه «چنین نیست که هر کس یا نهاد و ارگانی بخواهد با اقداماتی به دنبال کنترل مردم باشد»، تصریح کرد: آزادی مردم با آیین نامه و سلیقه افراد و برخی دستگاه‌ها نمی‌تواند محدود شود و آزادی مردم به غیر از قانون با هیچ چیز دیگری محدود نمی‌شود و حتی دولت و قوه قضائیه هم نمی‌توانند مردم را محدود کنند و فقط قانون می‌تواند چارچوب‌هایی در این زمینه داشته باشد.
رئیس جمهوری تأکید کرد: حق نداریم در زندگی خصوصی و عمومی مردم دخالت کنیم جز در زمینه اجرای قانون.
رئیس جمهوری با اشاره به نامگذاری روز میلاد امام علی(ع) به‌عنوان روز پدر گفت: این روز را به همه پدران عزیز تبریک و تهنیت می‌گویم. اگرچه فرزندان باید از پدر و مادر خود اطاعت کنند اما در عین حال پدران هم باید شرایط زمان را مدنظر قرار دهند. امروز متأسفانه شکاف نسلی در جامعه ایجاد شده به گونه‌ای که والدین و فرزندان گاهی حرف یکدیگر را لمس نمی‌کنند. لذا باید شکاف‌های اجتماعی را مدنظر قرار داده و با فرزندان خود رابطه نزدیک تری برقرار کنیم و زمانی را به شنیدن حرف‌های فرزندان خود اختصاص دهیم.