printlogo


جشن اختتامیه سریال پرطرفدار برگزار شد
شب هزار و یکم <شهرزاد>
ترانه علیدوستی: تندیسم را متعلق به همه مردم ایران می‌دانم که دلشان با کار ما لرزید

یکشنبه شب همه آمده بودند؛ ساعت از 10 شب گذشته بود اما اهل هنر و ادبیات، مردم و حتی سیاسیون با اشتیاق به برج میلاد آمدند. همه آنهایی که «شهرزاد» را دیده و قصه‌اش را شنیده بودند در مراسمی صمیمی دور هم جمع شدند تا جشن اختتامیه سریال «شهرزاد» را برگزار کنند، به ویژگی‌های مثبت و ظرفیت‌های اثر حسن فتحی اشاره کنند و از صدا و سیما گلایه کنند تا با مردم آشتی کند. هرچند به دلیل فروش بلیت به مردم بسیاری از خبرنگاران نتوانستند روی صندلی‌های برج میلاد بنشینند اما با این حال شور و شوقی که در مراسم وجود داشت، سبب شد تا آنها ماجرا را ایستاده و با علاقه دنبال کنند.
در این مراسم که با حاشیه‌ها و صحبت‌های میهمانان مختلف همراه و بازار سلفی و صحبت با هنرمندان داغ بود، محمود دولت آبادی، احمد مسجد جامعی، پرویز پرستویی، عبدالله اسکندری، ناصر ملک مطیعی، علی نصیریان، علی سرتیپی، سروش صحت، فرخ نعمتی، جمشید گرگین،  حجت‌الاسلام محمدعلی ابطحی، مصطفی زمانی، ترانه علیدوستی، امیرحسین رستمی، غزل شاکری، حسن فتحی، سیدمحمد امامی، مهناز افشار، حمید فرخ‌نژاد، صادق زیباکلام، سیدفرید قاسمی، پریناز ایزدیار و شهاب حسینی حضور پیدا کرده بودند.
«شهرزاد» الگوی رسانه ملی باشد
در بخش اول تقدیرها احمد مسجدجامعی به عنوان نخستین سخنران پشت تریبون قرار گرفت و با یادی از فردوسی درباره ویژگی‌های این سریال بیان کرد: امیدوارم این اثر الگویی برای کسانی باشد که رسانه ملی را در اختیار دارند تا سطح سلیقه جوان را بشناسند و از این حد فراتر یا فروتر نروند.
آرزوی اقتباس از آثار دولت‌آبادی
بعد از مسجدجامعی، محمود دولت‌آبادی نویسنده و رمان‌نویس روی سن آمد و گفت: به نظر من آنچه فراتر از هنر است، پوشش زندگی در ذهن و قلب جوانان ایران است که امیدوارم همواره باقی بماند.
سپس از حسن فتحی دعوت شد تا برای قدردانی روی سن بیاید و او گفت: فکر نمی‌کردم از همه از جمله خودم قدردانی شود. برای من افتخار است که این تندیس را از بزرگمرد ادبیات و رمان دریافت می‌کنم. امیدوارم روزی برسد که آثار محمود دولت‌آبادی و نویسندگانی امثال او در سینما و تلویزیون ایران مورد اقتباس قرار بگیرند و سینما و سریال‌های ما از یک پشتوانه قدرتمند و غنی ادبی برخوردار شوند.
کارگردان سریال «شهرزاد» با اشاره به شخصیت‌های این اثر عنوان کرد: ما می‌دانیم که در وجود همه ما بزرگ‌آقا، شهرزاد، شیرین، فرهاد و قبادی وجود دارد. از این روست که همیشه در برابر یک پرسش ابدی یعنی از یکسو عشق و محبت و از سویی خودشیفتگی و حرص و طمع قرار می‌گیریم و باید تعیین کنیم که در کدام صف هستیم.
قلب من با «شهرزاد» لرزید
مهناز افشار که از میهمانان این مراسم بود برای قدردانی یک بازیگر روی سن آمد و اظهار کرد: سال‌هاست که دل ما برای عشق نمی‌لرزد و قلب من با مجموعه «شهرزاد» لرزید.
شهاب حسینی بازیگر نقش قباد با تشویق بسیار حاضران همزمان روی سن آمد و با یادی از خسرو شکیبایی گفت: الهی شکر که ما در محضر شما روسفید هستیم. زمانی که شبکه نمایش خانگی شکل گرفت، رسانه‌ای بین تلویزیون و سینما بود و می‌شد تصور کرد که می‌توان از آن در حوزه فرهنگسازی استفاده کرد. با این حال من حسرتی داشتم که سریال‌های این شبکه به سرانجام نمی‌رسد و زمانی که «شهرزاد» به من پیشنهاد شد، فکر کردم شاید شبکه خانگی بواسطه این سریال زنده شود. کافی است ما گامی برای ساخت آثار خوب با اقتباس از ادبیات خود برداریم.
ترانه علیدوستی هم بعد از دریافت تندیس خود که فرخ‌نژاد به او اهدا کرد گفت: من اینجا تندیس «عشق و امید» را دریافت کردم اما آن را متعلق به همه مردم ایران می‌دانم که با عشق و امید، دلشان با کار ما لرزید.
در بخش پایانی این تقدیرها پرویز پرستویی و ناصر ملک‌مطیعی دو بازیگر سینما با تشویق‌های پیاپی مردم روی صحنه آمدند.
ابتدا ملک‌مطیعی پشت تریبون قرار گرفت و اظهار کرد: خدا را شکر می‌کنم که توفیق داشتم اکنون در مقابل شما بایستم. من ۸۶ سال دارم و هیچ‌گاه در زندگی به کسی حسودی نکردم اما امشب حسودی‌ام شد.
صداوسیما یاد بگیرد
پرویز پرستویی نیز با تبریک به فتحی و عوامل سریال، خطاب به صدا و سیما تصریح کرد: صدا و سیما سال‌هاست که تلاش می‌کند پای ماهواره‌ها را از خانه‌های مردم جمع کند البته ماهواره بد نیست و مهم این است که چه استفاده‌ای از آن داشته باشیم. با این حال من به عنوان یک عضو سینما از اینکه سریال‌های «جِم» در خانواده‌های ما نفوذ کرده بود و ریشه‌ها را از هم پاشاند، شرمم می‌شد و حالا شما کاری کردید که مدت‌هاست مردم، شبکه‌ جم را تماشا نمی‌کنند. تقاضای من این است که صدا و سیما هم یاد بگیرد تا هزینه‌هایش را جای دیگری خرج نکند.
این دو بازیگر در پایان از علی نصیریان دعوت کردند تا روی سن بیاید و تندیسی به وی اهدا کردند.
نصیریان نیز با اشاره به اینکه مرغ آمین را که یک پلاک در سریال «شهرزاد» است، در طلافروشی‌ها و در دست مردم می‌بیند، عنوان کرد: به نظرم این یک نشانه است و ما که همیشه به دنبال پول نفت هستیم از نیروهای خلاق هنری انسانی غافلیم. این پلاک و استقبال مردم از آن نشان می‌دهد که ملت ایران ملتی هوشمند است.
 پخش کلیپ‌هایی از جمله «دیوونه» با صدای محسن چاووشی که البته در این مراسم غایب بود، نمایش پشت صحنه‌هایی از تصویربرداری سریال و همچنین گزارش‌هایی از مردم از دیگر بخش‌های این مراسم بود.