printlogo


توگی شیری (توگی به شیر)ستایش فرجی
«توگی» خوراکی است در خراسان (گناباد و فردوس و دامنه‌های رشته کوه کلات) این خوراک از جوشاندن «ارزن پوست کنده» یا خرد شده به دست می‌آید.
هر چند ارزن اغلب به عنوان خوراک پرندگان تلقی می‌شود اما هزاران سال است در رژیم غذایی برخی از نقاط بویژه هند و قسمت‌هایی از آفریقا نقش مهمی را ایفا می‌کند.
 این دانه حاوی ویتامین‌های گروه ب، کلسیم و پروتئین بوده و یک منبع غنی برای افراد با رژیم گیاه‌خواری و ورزشکاران
 است.
توگی شیری که از پختن ارزن پوست گرفته به همراه شیر به دست می‌آید در اصطلاح محلی به آن توگی به شیر می‌گویند.


مواد لازم:
ارزن پوست گرفته...................................یک پیمانه
شیر................................................................دو پیمانه
آب..................................................................دو پیمانه

طرز تهیه:
این خوراک شبیه شیر برنج است ابتدا ارزن پوست گرفته و ریگ شور شده را با آب می‌پزند سپس شیر را به آن اضافه می‌کنند وجوشاندن را آنقدر ادامه می‌دهند تا شیر کاملاً جذب شده و خوراک لعاب کافی را برای سرو کردن پیدا کند. این نوع از توگی معمولاً با شیره انگور سرو  می‌شود.

پیشنهاد:
در توگی شیری به شیوه سنتی از مواد معطر و طعم دهنده استفاده نمی‌شود اما درصورت تمایل و ایجاد حساسیت به بو یا طعم شیر از وانیل و یک عدد چوب دارچین هنگام پخت می‌توانید استفاده بفرمایید یا در صورت در دسترس نبودن شیره انگور می‌توان همچون شیر برنج از مقداری شکر بسته به نیاز نیز بهره برد.

نکته مهم:
ارزن را نمی‌شود با پوست خورد چرا که پوستش قابل هضم نیست. برای این کار بعد از پاک کردن ارزن مقداری از آن را درون تابه تفت مختصری داده سپس درون آسیاب یا میکسر برقی ریخته، چند بار زده تا پوست آن جدا شود سپس ارزن‌ها رو درون توری ریخته و الک می‌کنیم.