printlogo


گفت‌وگو


گفت‌و‌گو با سوده ازقندی، بازیگر
بازی در «ایستاده در غبار»
دشواری‌های خاص خودش را داشت

اصغرمنصوری

در فیلم مردانه ایستاده در غبار یکی از شخصیت‌های جذاب فیلم زن پرستاری است که در بیمارستان احمد متوسلیان را معالجه می‌کند و سوده ازقندی به شایستگی بازیش می‌کند. سوده ازقندی فارغ‌التحصیل رشته ادبیات از دانشگاه شهید بهشتی ودارای مدرک تخصصی بازیگری از مدرسه تئاتر پوان فیکس در پاریس و مدرک تخصصی در پنج دوره (در رشته‌های دلقک، ماسک خنثی و بازیگری تراژدی) است و سال‌ها در حوزه بازیگری بخصوص فیلم‌های کوتاه فعالیت داشته است. تانبض خیس صبح، جشن سالگرد، فصل‌ها، قصه خاطره‌ها، درآن سوی تاریکی، جاده تباهی، دیروز دیر است، یک شب نسبتاً طولانی، برگ‌ها آهسته می‌میرند، از جمله فیلم‌ها، سریال‌ها و نمایش‌های کارنامه بازیگری ازقندی محسوب می‌شوند. ازقندی در فیلم ایستاده در غبار درنقش مریم کاتبی درنقش اصلی زن فیلم و پرستار احمد متوسلیان بازی رئالیستی و قابل تحسینی ارائه می‌کند. با او درباره ویژگی‌های نقش و حضور در آثار دفاع مقدسی گفت‌و‌گویی انجام داده‌ایم.
چگونه جذب بازیگری شدید؟
من از سال 89 در تئاتر فعالیتم را شروع کرده‌ام و درچند سریال و تعدادی فیلم کوتاه هم بازی کرده‌ام.    سال ها در تئاتر با حسین ریاحی، کامبیز اسدی و محمد رضا قلی پورهمکاری داشتم.
برای ایستاده در غبار چگونه انتخاب شدید؟
مهدی زرین پرداز اردیبهشت ماه سال قبل با من تماس گرفت و در مورد ساخت فیلم کوتاهی که محمد حسین مهدویان قصد ساختنش را داشت از من دعوت به همکاری کرد. بعد از این همکاری دوباره از دفتر تولید ایستاده در غبار شهریور ماه با من تماس گرفته شد و برای این فیلم در ابتدا تست گریم دادم. بعد از تست گریم و سایر مراحل انتخاب بازیگران، برای بازی در فیلم انتخاب شدم.
آیا قبل از بازی در ایستاده درغبار به سینمای دفاع مقدس با توجه به اینکه در اغلب این آثار زن‌ها در حاشیه هستند علاقه داشتید؟
من در وهله اول دوست داشتم درنقش خوب و مناسبی بازی کنم. از طرفی من فیلم- سریال قبلی مهدویان آخرین روزهای زمستان را دیده بودم و به نظرم اثر خوب و کاملی بود و این مرزمیان مستند و داستانی بودن مجموعه برایم خیلی جذاب بود وخیلی‌ازجاها نمی‌توانستم مرز میان مستند و واقعی بودن فیلم را حس کنم. به همین دلیل کمابیش به دیدن آثار دفاع مقدسی علاقه پیدا کردم.
آیا بازی در فیلمی که تلفیقی از سبک مستند – داستانی است از بازی در فیلم‌های داستانی سخت‌تر نیست؟
این شیوه بازیگری کار دشواری است. زیرا به عنوان بازیگری که بک گراند تئاتری دارم عادت به داشتن دیالوگ دارم و موقعی که در ایستاده در غبار متوجه شدم دیالوگی برای بازیگران وجود ندارد، دچار چالش شدم و در ادامه در هنگام پیش تولید متوجه شدم که ما باید تمرین کنیم که بازیمان دیده نشود و بازیم اصلاً شبیه بازی کردن نباشد.
این شیوه برای بازیگران که علاقه زیادی به خود نمایی در صحنه و جلوی دوربین دارند پذیرشش بسیار دشوار است؟
تلاش همه تیم بازیگری معطوف شد که بازیگری متداول مخفی بماند و در حقیقت ما مثل کلمه در فیلم بودیم که در کلیت جمله را کامل می‌کردیم. هیچ بازیگری اجازه نداشت ساز مخالف کوک کند و بازی بیرونی از خودش بروز بدهد. برای من به شخصه تجربه خوبی بود که این شیوه بازی نکردن را بیاموزم و بازی بشدت درونی و بشدت استلیزه و رئالیستی و عادی انجام بدهم.ابراهیم امینی به‌عنوان بازیگردان فیلم روی این قضیه تأکید داشتند و موقعی که من در مورد دیالوگ‌های نقشم صحبت می‌کردم،پاسخ می‌شنیدم دیالوگی وجود ندارد و مدام تأکید می‌شد که تلاشی برای بازی کردن انجام ندهم وخیلی طبیعی باشم. در آن زمان دقیقاً نمی‌دانستم چه کاری انجام می‌دهم و من به کارگردان و توانایی‌هایش اعتماد کردم.
آیا به شما توصیه‌ای نشد که به طور مثال به بازی بازیگران فیلم‌های صامت تاریخ سینما ارجاعی داشته باشید؟
یکی ازاسطوره‌های مورد علاقه‌ام در بازیگری چارلی چاپلین استاد بازی در فیلم‌های صامت تاریخ سینما است. سه ماه قبل از شروع فیلمبرداری ایستاده در غبار کتاب سلطان کمدی نوشته چارلی چاپلین را مطالعه کردم. فیلمی هم که دیوید بنژون بازیگر فرانسوی چند سال قبل بازی کرد و به شیوه صامت کار شده بود و به خاطر بازی در این فیلم هم اسکار بهترین بازیگری را به دست آورد را دیدم و فیلم خوب و جذابی بود و به بازی فیلم‌های صامت علاقه داشتم. البته جنس بازی‌های فیلم‌های صامت اگزجره و بیرونی است. سینمای صامتی که در ایستاده در غبار با آن مواجه هستیم خیلی متفاوت از تعاریف کلاسیک سینمای صامت در اوایل قرن گذشته است.
فیلم شیدا با بازی لیلا حاتمی در نقش یک پرستار از معدود فیلم‌های دفاع مقدسی است که شخصیت زن در آن حضور جدی دارد. آیا کاردان به شما توصیه کرد فیلم‌های این نوعی را ببینید؟
 نه، چنین توصیه‌ای انجام نداد و به شخصه به یکی از فیلم‌هایی دفاع مقدسی که زن در آن حضور اثر‌گذاری دارد علاقه دارم و آن فیلم روزهای زندگی پرویز شیخ طادی است و هنگامه قاضیانی بازی جذابی در نقش یک دکتر ارائه داد و پشت صحنه این فیلم حضور داشتم و قرار نبود برای بازی در ایستاده در غبار از بازی یا فیلم خاصی الگو‌برداری کنیم.
با توجه به سن و سالتان ودرک نکردن فضای دهه شصت، چگونه از منش و رفتار و خصلت‌های زنان دهه شصتی اطلاع پیدا کردید؟
در آن دوران اغلب مسائل عاطفی و شخصی و اجتماعی تحت‌الشعاع جنگ بود. مدت ها در مورد شخصیت مریم کاتبی که در فیلم بازی کردم تحقیق و پژوهش انجام دادم.
آیا با مریم کاتبی هم گفت‌و‌گویی داشتید؟
نه، متأسفانه ملاقاتی نداشتم.
 خودتان تمایل به این ملاقات نداشتید یا شرایط فراهم نشد؟
برای انجام این ملاقات نیاز به یک سری از هماهنگی‌ها بود که به دلیل تایم زمانی شرایطش فراهم نشد و از طرفی تیم محقق و نویسنده فیلمنامه تصویر کاملی از شخصیت این زن پرستار ارائه کرده بودند و نیاز چندانی به این ملاقات احساس نشد.
آیا عکس‌های واقعی مریم کاتبی را دیده بودید و چقدر شبیه چهره شما بود؟
عکسی در اینستاگرامم منتشر کردم که در روی صندلی اتاق گریم نشسته‌ام و در کنارآیینه عکسی از مریم کاتبی وجود دارد که شهرام خلج در تلاش برای شبیه کردن چهره‌ام به این عکس است و البته چهره‌ام شباهت‌های زیادی با چهره مریم کاتبی دارد.