printlogo


اروپا
نشست پاریس گره اوکراین را نگشودنشست گروه موسوم به کمیته چهارجانبه «نُرماندی» متشکل از وزیران خارجه فرانسه، آلمان، روسیه و اوکراین در پاریس که به منظور بررسی وضعیت در شرق اوکراین و اجرای توافق‌های آتش‌بس مینسک در این کشور برگزار شده بود بدون نتیجه پایان یافت.
به گزارش ایسنا، این نشست با تلاش برلین و پاریس و با هدف پایان دادن به تنش‌ها میان جدایی‌طلبان هوادار روسیه در شرق اوکراین و نیروهای دولتی این کشور برگزار شده بود. در پایان این نشست، ژان مارک آیرو، وزیر خارجه فرانسه از تلاش برای برگزاری انتخابات در دونباس، منطقه تحت حمایت روسیه در شرق اوکراین، تا ماه ژوئیه خبر داد و از تمام طرف‌های درگیر خواست تا در زمینه شناسایی سلاح‌های سنگین و تخلیه منطقه از این سلاح‌ها با ناظران بین‌المللی همکاری کنند. آلمان و فرانسه همچنین خواستار آزادی و مبادله اسرا و زندانیان بین طرفین طی دو ماه آینده شدند.
به گفته سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه طرف‌های فرانسوی و آلمانی پیشنهاد کردند که انتخابات در شرق اوکراین در ماه ژوئن برگزار شود و طرف روسی نیز با این پیشنهاد موافقت کرد.
وی همچنین گفت قرار شد انتخابات محلی در شرق اوکراین مطابق قوانین اوکراین و رعایت معیارهای بین‌المللی برگزار شود و در این رابطه سازمان امنیت و همکاری اروپا می‌بایست تا روز 31 ماه مارس پیشنهادهای خود را برای تأمین امنیت انتخابات در منطقه دونباس اعلام کند.
به گزارش یورونیوز، در حالی که غرب انتخابات در شرق اوکراین را به منزله گشایشی در همگرایی سیاسی این منطقه با کل کشور تلقی می‌کند، کی‌یف با انتقاد از جدایی‌طلبان تحت حمایت روسیه، نسبت به نقش مسکو در «ایجاد بی‌ثباتی در جمهوری‌های سابق شوروی» نگران است.