printlogo


توضیح بعیدی‌نژاد درباره متهم شدن دری اصفهانی:
اتهام وجود جاسوس در تیم هسته‌ای، توهین به نهادهای اطلاعاتی استبرش

تبلیغ اطلاعات نادرست برای زیر‌سؤال بردن <برجام>
بعیدی‌نژاد گفت: «نوعی شتابزدگی از سوی افراد و سایت‌هایی که این مباحث را مطرح می‌کنند مشاهده می‌شود که خیلی مایل هستند با آب و تاب دادن برخی اطلاعات ناقص و ناصحیح حکم قطعی جاسوسی برای آقای درّی را هر چه سریع‌تر ثابت کنند تا این نظریه خود را اثبات کنند که دشمن در مذاکرات هسته‌ای و تیم مذاکره‌کننده کشورمان نفوذ و رسوخ کرده است و این منشأ و دلیل نقص‌های عمده ساختاری برجام است. به نوشته وی این نوع رهیافت جسارتاً قدری ساده‌انگارانه محسوب می‌شود چرا که موضوع فرآیند مذاکرات هسته‌ای بسیار پیچیده‌تر از آن است که وجود یک فرد جاسوس، حتی اگر چنین مطلبی به اثبات برسد، بتواند به عاملی برای شکل دادن به محتوا و ساختار اساسی برجام مبدل شود. برجام حاصل یکی از پیچیده‌ترین مذاکرات چند جانبه بوده است که برای دو سال و نیم در عالی‌ترین سطوح تصمیم‌گیری نه تنها در ایران بلکه در تمامی کشورهای طرف مذاکرات مورد بررسی قرار داشته است و تمامی محتوای آن از ابعاد مختلف سیاسی و امنیتی و فنی با دقت تمام و با اشراف تمامی نهادهای ذی‌ربط مذاکره و جمع‌بندی شده است. اضافه بر آن، کشورهایی که خود در این مذاکرات شرکت داشتند دارای قوی‌ترین سرویس‌های جاسوسی در جهان هستند و با توجه به حضور مستقیم خود، چنان‌چه این دوستان ادعا می‌کنند به اخذ گزارش از سوی واسطه نیاز مبرم نداشته‌اند.»


حمید بعیدی‌نژاد، عضو تیم هسته‌ای ایران پافشاری برخی افراد و سایت‌ها برای اثبات جاسوسی عبدالرسول درّی اصفهانی، مسئول مرتبط با کمیته‌های بانکی کشور را توهین آشکار به نهادهای امنیتی و اطلاعاتی کشور دانست. دری‌اصفهانی، فردی بود که اخیراً خبر دستگیری‌اش با عنوان یک فرد دو تابعیتی ایرانی ـ انگلیسی که سال ها علیه منافع کشور جاسوسی می‌کرده است، در برخی رسانه‌های داخلی کشورمان منتشر شد. چهره‌ای که بنا بر خبرهای اولیه از سوی برخی محافل سیاسی، به عنوان یکی از مسئولان مرتبط با تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای معرفی شد که تحت مسئولیت حمید بعیدی‌نژاد، رئیس تیم کارشناسی فعالیت می‌کرده است. بعیدی‌نژاد در توضیحی در صفحه اینستاگرام خود به این خبرها گفته است که «آن‌چه تا به حال از برخی موارد محدود اعلام شده از سوی نهادهای رسمی کشور بر می‌آید، آن است که آقای درّی از سوی برخی مراجع امنیتی کشور برای پاره‌ای توضیحات فراخوانده شده و بدون اینکه اتهام خاصی برای ایشان به اثبات برسد آزاد هستند. بررسی و تحقیقات ادامه دارد. شخص ایشان نیز در مصاحبه‌ای که چند روز پیش در محل ساختمان بانک مرکزی انجام داد بر همین نکات پافشاری کرده و ضمن وفاداری کامل خود به منافع کشور هر نوع اتهام امنیتی و جاسوسی را به شدیدترین بیان رد کرده است. اظهارات وی توسط هیچ نهاد رسمی به چالش کشیده نشده است».
وی در ادامه یادآور شده است که «مجموعاً ده‌ها نفر به عنوان نمایندگان نهادهای ذی‌ربط، تیم مذاکرات هسته‌ای کشورمان را در مذاکرات همراهی کرده‌اند که ورود به بحث صلاحیت این افراد نمی‌تواند از مسئولیت‌های وزارت امور خارجه و اعضای تیم مذاکرات هسته‌ای کشورمان باشد. تعیین اشخاص و تأیید صلاحیت افراد به عنوان نمایندگان آن نهاد و همچنین اِعمال نظارت بر این افراد بر عهده همان نهادها و در مواقع حساس به عهده نهادهای اطلاعاتی و امنیتی رسمی کشور است». این عضو تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای گفته است: «آقای درّی به عنوان نماینده یکی از نهادهای مسئول بانکی و مالی و به اتکای چند دهه حضور در مناصب مختلف حقوقی و اجرایی در حوزه‌های مختلف در مرحله آخر مذاکرات مشورت‌های فنی و تخصصی بانکی و مالی لازم را به تیم مذاکرات هسته‌ای کشورمان ارائه می‌کرد. وی حتی همان زمان که با نظر مستقیم نهاد ذی‌ربط بانکی و مالی کشورمان برای ارائه اینگونه مشورت‌ها در مذاکرات تخصصی شرکت داشتند، عضو هیأت مدیره بانک سامان هم بود. آقای دری برای حدود یک دهه در مذاکرات حقوقی در لاهه در پرونده حساس و مهم دعاوی ایران و امریکا به عنوان عضو داوری کشورمان شرکت می‌کرد. پس از آن برای حدود یک دهه دیگر وی به عنوان وکیل حقوقی وزارت دفاع کشورمان در پرونده خریدهای تسلیحاتی ایران از امریکا انجام وظیفه می‌کرد. وی به علت شرکت در بیش از دو دهه مذاکره در دعاوی مهم بین‌المللی در میان متخصصان فن، فردی شناخته شده محسوب می‌شود. همچنین  بنا بر اطلاع موثق، آقای درّی اصلاً تبعه کشور انگلیس نیست.»
زیر سؤال بردن نهادهای اطلاعاتی
بعیدی‌نژاد در بخش دیگری از توضیحات خود اعلام کرده است: «پافشاری برخی افراد و سایت‌ها برای اثبات جاسوسی آقای درّی بیش از همه چیز خواسته یا ناخواسته سؤالاتی جدّی را متوجه نهادهای امنیتی و اطلاعاتی کشور می‌کند که چطور فردی در چنین مسئولیت‌های مهم و حساسی آن هم نه برای چند سال بلکه برای بیش از حداقل دو دهه به جاسوسی مشغول بوده است و این موضوع از چشم نهادهای امنیتی و اطلاعاتی کشورمان پنهان و مغفول مانده است. به نظر بنده این نوع اظهارات یک توهین آشکار به نهادهای اطلاعاتی و امنیتی کشورمان است.»
مسئولان دیپلماتیک: فرد دستگیر شده
ارتباطی با تیم مذاکره‌کننده نداشته است
اواخر مردادماه بود که جعفری دولت‌آبادی، دادستان تهران از بازداشت یک متهم ایرانی
دو تابعیتی و مرتبط با سرویس جاسوسی انگلیس خبر داد. برخی رسانه‌های داخلی هم همزمان با این خبر به دستگیری یک عضو تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای اشاره داشتند واز او با نام عبدالرسول دری اصفهانی نام بردند. به گفته آنها، این شخص به عنوان مشاور مالی و بانکی با تیم مذاکره‌کننده ارتباط داشت و به اتهام جاسوسی دستگیر شده و در بازداشت به سر می‌برد. در این گزارش‌ها، دری اصفهانی دارای تابعیت دوگانه معرفی شد اگرچه بعضی از رسانه‌ها تابعیت دوم او را انگلیسی و برخی دیگر کانادایی دانستند. گفته شد که وی نماینده بانک مرکزی در یکی از کمیته‌های مهم هیأت مذاکره‌کننده هسته‌ای بوده است که ماهانه حدود 7000 پوند معادل 35 میلیون تومان از برخی مؤسسات امریکایی و انگلیسی بابت خدماتش دریافتی داشته است. یک مقام آگاه دیپلماتیک در واکنش‌های اولیه به ایسنا گفت که «فرد مورد اشاره عضویتی در ستاد برجام و وزارت خارجه نداشته و فقط در مقاطعی از طرف یکی از بخش‌های اقتصادی کشور برحسب نیاز در تیم مذاکره‌کننده و مسائل مربوط به برجام حضور داشته است». همچنین بهرام قاسمی سخنگوی وزیر امور خارجه نیز اعلام کرد هیچ شخصی از تیم مذاکرات هسته‌ای به عنوان جاسوس دستگیر و بازداشت نشده است. سید عباس عراقچی نیز که از اعضای اصلی گروه مذاکره‌کننده هسته‌ای بوده و عضو ستاد پیگیری برجام است، در واکنش به این موضوع با بیان اینکه در این ارتباط تنها حرف و شایعه شنیده، ابراز امیدواری کرد که مراجعی که باید پاسخگو باشند رسماً در این خصوص اظهار نظر کنند.
موضع‌گیری مقامات دیپلماتیک کشورمان در حالی بود که غلامحسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضائیه هفتم شهریور، در نشست خبری هفتگی خود بدون آنکه اشاره‌ای به ارتباط فرد متهم با تیم مذاکرات هسته‌ای داشته باشد، اصل خبر دستگیری یک متهم به جاسوسی را تأیید کرد. اژه‌ای بدون نام بردن از فرد بازداشت‌شده گفت «اصل دستگیری درست است و وی تحت تعقیب و با قرار وثیقه آزاد شده ولی این اتهام برای او هنوز ثابت نشده است». محمد باقر نوبخت، سخنگوی دولت نیز در واکنش به این موضوع با بیان اینکه اطلاعات دقیقی درباره این پرونده ندارد، آزادی این فرد را به قید وثیقه به معنای آن دانست که موضوع جدی نبوده است چرا که در غیر اینصورت فرد متهم آزاد نمی‌شد. این در حالی بود که یکی از اعضای کمیسیون امنیت ملی مجلس در واکنش به آزادی دری اصفهانی با قرار وثیقه با اشاره به اینکه وجود متهم به جاسوسی در تیم هسته‎ای توسط سخنگوی دستگاه قضا تأیید شده است گفت:«از طرف کمیسیون قضایی پیگیری می‎کنیم که به چه علتی یک فرد متهم به جاسوسی باید با قید وثیقه آزاد باشد». اما در حالی که هنوز تابعیت دوم فرد دستگیر نشده آشکار نشده است، سید حسین نقوی حسینی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس نیز به «خانه ملت» گفته است که افراد دو تابعیتی مورد توجه جدی سرویس‌های اطلاعاتی دشمن هستند که در همین راستا فردی که در جریان مذاکرات هسته‌ای به اتهام جاسوسی بازداشت شد، دارای تابعیت مضاعف است.