printlogo


جنگ قدرت در تیم انتقالی ترامپگروه جهان/  تیم انتقالی دونالد ترامپ، رئیس جمهوری منتخب امریکا که با حضور پررنگ اعضای خانواده ترامپ از جمله ایوانکا، دختر او، جارد کوشنر، شوهر یهودی – ارتودکس ایوانکا و پسران ترامپ به سوژه برخی رسانه‌ها تبدیل شده و خبرگزاری رویترز با تیتر «کادر خانوادگی» به آن پرداخته، این روزها سخت درگیر بررسی گزینه‌های پیشنهادی برای تشکیل دولت جدید است.
در این میان، نقش ایوانکا و شوهر یهودی‌اش پررنگ‌تر از بقیه است و بنا بر تحلیل رویترز، یکی از گزینه‌های غیرقابل انکار برای ورود به کاخ سفید و ایفای نقش در دولت جدید، جارد کوشنر، داماد تاجر ترامپ است. ایوانکا در سال 2009 و قبل از ازدواج با جارد کوشنر به یهودیت تغییر مذهب داد.
جارد 35 ساله که پیش از این در کار املاک و مستغلات بوده و مانند پدرزن خود هیچ سابقه فعالیت سیاسی نداشته و باز هم مانند پدر زن خود در دهه 20 زندگی‌اش با در دست گرفتن شغل پدری (املاک و مستغلات) و تکیه زدن بر ثروت پدری، مجال حضور در محافل تجاری و آشنایی با خانواده‌های میلیاردر امریکایی از جمله خانواده ترامپ را یافته، در دوران رقابت‌های انتخاباتی ترامپ، ثابت کرد که به سیاست بیش از تجارت علاقه دارد.
جارد همچنین خصومت دیرینه‌ای با کریس کریستی، فرماندار ایالت نیوجرسی و یکی از چهره‌های بسیار تأثیرگذار در ستاد انتخاباتی ترامپ دارد به طوری که گفته می‌شود، پس از پیروزی ترامپ، جارد در به حاشیه راندن کریستی و دور کردن او از دولت جدید نقش بسزایی داشته است. او حتی به دور کردن کریستی از دولت جدید بسنده نکرده و درصدد حذف تمام کسانی که به فرماندار نیوجرسی وفادار هستند از جمله مایک راجرز، رئیس سابق کمیته اطلاعات کنگره است. در همین راستا در تیم انتقالی ترامپ روز سه‌شنبه گذشته بین جارد کوشنر و مایک راجرز جنگ قدرت در گرفت و راجرز با عصبانیت جلسه تیم انتقالی را ترک کرد. منابع آگاه در تیم انتقالی که خواستند نامشان فاش نشود در این باره گفتند، دعوای بین داماد ترامپ و مایک راجرز بر سر مسائل شخصی بود. گفته می‌شود، جارد در تصمیم‌گیری ماه ژوئن برای اخراج کوری لواندوفسکی، مدیر مبارزات انتخاباتی ترامپ نیز نقش داشته است. در سال 2004 که کریس کریستی در ایالت نیوجرسی دادستان بود، چارلز، پدر راجرز را به اتهام تخلفات مالیاتی، دادن رشوه و شرکت در فراخوان‌های غیرقانونی به دو سال حبس محکوم کرد. همین مسأله باعث کینه ورزی شدید راجرز به فرماندار نیوجرسی شد.
جارد کوشنر کیست؟
 جارد کوشنر مالک و ناشر روزنامه «نیویورک آبزرور» است که قبل از مرحله مقدماتی انتخابات 2016 امریکا با این سرمقاله فراموش‌نشدنی از ترامپ حمایت کرد: «دونالد ترامپ پدر همسر ناشر و مالک آبزرور است. اما این دلیلی برای حمایت نیست، بلکه ایجاد هدف و فرصتی تازه برای میلیون‌ها امریکایی سرخورده دلیل حمایت ما از ترامپ است.»
در پنجم ژوئن زمانی که دانا شوارتز نویسنده «نیویورک آبزرور» از وب‌سایت جارد برای انتقاد از رئیس خود استفاده کرد، تنش‌ها بالا گرفت. شوارتز رئیس خود را به دفاع از ترامپ در برابر اتهامات ضدیهودی متهم کرد. در ششم ژوئیه، جارد در آبزرور نوشت: «پدر همسر من ضدیهودی نیست» و در استدلال خود از سابقه خانواده‌اش در هولوکاست و نجات بستگانش از قتل‌عام محله یهودی‌نشین«نووگرودوک» سخن گفت. دفاع جارد از پدرزنش خانواده او را ناراحت کرد. به گزارش «پولیتیکو» یکی از پسرعموهای جارد در پیامی در فیس‌بوک او را برای استفاده از حوادث خانواده‌اش در هولوکاست سرزنش کرد. همچنین حمایت جارد از پدرزن جمهوریخواهش در حالی است که چارلز کوشنر، پدر جارد از کمک‌کنندگان مالی سابقه دار به حزب دموکرات است.