printlogo


«فروشنده» فرهادی؛ بهترین فیلم سال خارجی هالیوود
گروه بازیگران این فیلم نیز در فهرست برترین‌های سال 2016 قرارگرفتند

آغاز قدرتمند آخرین فیلم اصغر فرهادی در فصل جوایز سینمایی
«فروشنده»؛ بهترین فیلم سال خارجی هالیوود
گروه بازیگران «فروشنده» نیز در فهرست برترین‌های سال 2016 قرار گرفتند

«ایران»: رسیدن به مرزهای تازه و شکستن رکوردهای گذشته همیشه برای دوستداران و اهالی سینما هیجان انگیز است و همگام شدن آن با موفقیت‌های جهانی شوق برانگیزتر. «فروشنده»، آخرین ساخته اصغر فرهادی که به خاطر شکستن رکورد پروفروش‌ترین فیلم تاریخ سینمای ایران در یک هفته گذشته بر تارک اخبار این حوزه نشسته بود حالا همگام با موفقیت در جلب رضایت مخاطبان عام و جدی سینمای ایران، با آغاز فصل جوایز سینمایی، توانسته صدرنشینی‌ در موفقیت‌های جهانی را هم حفظ ‌کند. این فیلم به تازگی عنوان بهترین فیلم غیرانگلیسی‌زبان سال «انجمن ملی نقد فیلم» در امریکا را از آن خود کرده است؛ موفقیتی که می‌توان آن را شروعی قدرتمند برای رسیدن به اسکار عنوان کرد. همزمان با این اتفاق مهم در انتخاب تعیین‌کننده دیگری، بازیگران «فروشنده» در میان برترین‌های سال۲۰۱۶ قرار گرفتند. هیدی لویت که مسئولیت انتخاب بازیگران فیلم‌ برنده اسکار «هنرمند» و همچنین فیلم «جان اف.کندی» را بر عهده داشته است فیلم «فروشنده» ساخته اصغر فرهادی را به لحاظ بهترین تیم بازیگری به‌عنوان منتخب خود معرفی کرد. حالا فیلم تازه اصغر فرهادی علاوه بر رکوردشکنی در سینمای ایران و شکستن رکورد فیلم‌های پرمخاطب قبلی این کارگردان، با احتساب جوایز جشنواره معتبر کن رکورد موفقیت‌های جهانی آثار پیشین او را هم شکسته است و «فروشنده» تنها یک اسکار کم از کل کارنامه موفق این فیلمساز جهانی دارد.
آغاز قدرتمند «فروشنده» در فصل جوایز سینمایی
فیلم «فروشنده» ساخته اصغر فرهادی پس از درخشش در جشنواره کن، فصل جوایز سینمایی هالیوود را قدرتمند آغاز کرد و توانست جایزه بهترین فیلم خارجی سال را از نگاه هیأت ملی نقد امریکا از آن خود کند. برندگان جوایز سالانه هیأت ملی نقد در حالی اعلام شد که فیلم «منچستر کنار دریا» به کارگردانی «کنت لونرگان» موفق به کسب جایزه بهترین فیلم از جوایز سالانه هیأت ملی نقد امریکا را از آن خود کرد و فیلم کمتر دیده شده «سکوت» ساخته «مارتین اسکورسیزی» نیز جایزه بهترین فیلمنامه اقتباسی را کسب کرد.
گروه بازیگران «فروشنده» در میان برترین‌های سال 2016
گروهی از برترین متصدیان انتخاب بازیگر در هالیوود بهترین تیم‌های بازیگری را در سینمای سال 2016 انتخاب کردند. به گزارش «ایندی‌وایر»، فیلم «فروشنده» ساخته اصغر فرهادی به‌عنوان یکی از فیلم‌های سال 2016 میلادی انتخاب شد که دارای بهترین تیم بازیگری (بهترین انتخاب بازیگران برای نقش‌ها) بوده است.
از میان 13 سینماگر برتر و فعال در زمینه انتخاب بازیگر در هالیوود، «هیدی لویت» که مسئولیت انتخاب بازیگران فیلم‌ برنده اسکار «هنرمند» و همچنین فیلم «جان اف.کندی» را بر عهده داشته است فیلم «فروشنده» ساخته اصغر فرهادی را به‌عنوان انتخاب خود برگزید.
وی در توضیح خود برای انتخاب فیلم «فروشنده» آورده است: «انتخاب بازیگر یکی از عوامل پنهان در هر فیلم موفق است؛زمانی که انتخاب بازیگر بدرستی انجام شده باشد شما غرق در داستان می‌شوید و هر پیش‌ذهنیتی را که درباره بازیگر داشته باشید رها می‌کنید،چرا که بازیگر با  شخصیت یکی شده است. از آنجا که ما آشنایی چندانی با ستاره‌ها و استعدادهای فیلم‌خارجی نداریم این کار برای ما آسان‌تر است اما آنچه بسیار زیاد درباره فیلم‌های خارجی دوست دارم این است که بازیگرانش طوری به نظر نمی‌رسند که گویی آماده رفتن روی فرش قرمز یا جلد مجله «پیپل» هستند. فیلم «فروشنده» به کارگردانی اصغر فرهادی دارای یکی از این گروه بازیگران بی‌نقص است. من تنها با شهاب حسینی بازیگر فیلم برنده اسکار «جدایی» آشنا بودم و آشنایی چندانی باسایر بازیگران فیلم نداشتم.
«هیدی لویت» در ادامه می‌نویسد: «این فیلم درامی درخشان است که از نمایشنامه «مرگ فروشنده» اثر «آرتور میلر» بخوبی در پس زمینه خود استفاده کرده است. ما زوج بازیگری را می‌بینیم که در جست‌ و‌جوی یک آپارتمان جدید هستند چرا که خانه‌شان در حال فروپاشی و ناامن است. با زندگی روزانه این دوبازیگر همراه می‌شویم که تنها از راه بازیگری امرار معاش نمی‌کنند و آنها را همچون کسانی درک می‌کنیم که در دنیای واقعی وجود دارند. آنها تفاوتی با بازیگرانی که در لس‌آنجلس و نیویورک دست و پا می‌زنند ندارند. هنگام تماشای فیلم احساس کردم در حال تماشای یک مستند از بازیگران در تئاترهای زیرزمینی هستم که دارای زرق و برق برادوی و هالیوود نیستند. بازی‌های نئورئالیستی و کامل بازیگران زمانی که دنیای عاطفی کاراکترها به اوج می‌رسد و رابطه زوج نقش اصلی از هم می‌پاشد مرا بسیار تحت تأثیر قرار داد. در واقع در این فیلم استعداد در همه جا و بدون مرز وجود دارد.
فیلم‌های «زنده‌باد سزار» به کارگردانی برادران «کوئن»، «اگر سنگ از آسمان ببارد» ساخته «دیوید مکنزی»، «کتاب جنگل» به کارگردانی «جان فاوارو»، «من، دنیل بلیک» ساخته «کن لوچ»، «شیر» از «گرث دیویس»، «کاپیتان فنتستیک» ساخته «مت راس»، «نور ماه» به کارگردانی «بری جنکینز» و «دوست داشتن» از «جف نیکلز» فیلم‌های دیگری هستند که از سوی منتقدان نشریه «ایندی وایز» دارای بهترین انتخاب بازیگران و تیم بازیگری در سال 2016 بوده‌اند.