printlogo


تیم دایی از سد سپاهان گذشت و فینالیست جام حذفی شد
نفت با پنالتی، جنجالِ پنالتی را برد

نخستین دیدار مرحله نیمه نهایی مسابقات فوتبال جام حذفی باشگاه‌های کشور دیروز بین دو تیم سپاهان و نفت تهران در ورزشگاه نقش جهان اصفهان و در حضور 30 هزار تماشاگر برگزار شد. در این مسابقه سپاهان محرومی نداشت اما در تیم نفت اکبر صادقی، میلاد فخرالدینی و محمد دانشگر غایب بودند. در ابتدای نیمه اول این تیم نفت بود که با یک حمله، خطرناک نشان داد اما پس از آن سپاهان نبض بازی را در اختیار گرفت و حملات بیشتری را روی دروازه شاگردان علی دایی ترتیب داد که سرانجامی نداشت. در دقیقه 30 این دیدار محمد قاضی به دلیل مصدومیت جای خود را به توحید غلامی داد تا دایی بهترین گلزن تیمش را از دست بدهد. در اواخر نیمه اول و روی یک ضد حمله سریع، فرار آل کثیر و موقعیت تک به تک مهاجم نفت با خطای دروازه بان سپاهان تبدیل به یک پنالتی شد که این ضربه را ایمان مبعلی در دقیقه 2+45 تبدیل به گل کرد. در نیمه دوم سپاهان برای جبران گل خورده فشار زیادی را روی دروازه نفت آورد اما با هشیاری مدافعان نفت راه به جایی نبرد. در دقیقه 80 توحید غلامی که به جای محمد قاضی به میدان آمده بود با دریافت کارت زرد دوم اخراج شد. با 10 نفره شدن تیم نفت، حملات سپاهانی‌ها به اوج خود رسید تا اینکه در دقیقه 88 داور مسابقه یک پنالتی بحث برانگیز به سود سپاهان اعلام کرد که اعتراض‌های شدید علی دایی و در نهایت اخراج او از روی نیمکت را در پی داشت. این پنالتی را احسان حاج‌صفی در دقیقه 4+90 به بیرون زد تا عبدالله ویسی برای لحظاتی دست به زانو شود. بازی پس از این اتفاقات به جنجال کشیده شد و شجاع خلیل‌زاده در دقیقه 6+90 به دلیل درگیری و ضربه زدن به صورت عباس بوعذار از بازی اخراج شد. بوعذار نیز با دریافت کارت زرد دوم از زمین اخراج شد. در نهایت تیم نفت با پیروزی یک بر صفر نخستین فینالیست جام حذفی شد. علی دایی با این پیروزی و حضور تیمش در فینال جام حذفی، سومین حضور در فینال جام حذفی را به‌عنوان سرمربی تجربه خواهد کرد. او پیش از این دو بار با پرسپولیس فینال جام حذفی را تجربه کرده که هر دو بار قهرمان شده است.
علی دایی: گفتم پنالتی سپاهان گل شود فوتبال را کنار می‌گذارم
 علی دایی سرمربی تیم فوتبال نفت تهران پس از پیروزی تیمش برابر سپاهان در جمع خبرنگاران درباره اعلام پنالتی‌ به سود تیم اصفهانی و جنجالی که پس از آن رخ داد و تا بیرون کشیدن تیم از زمین پیش رفت، اظهار کرد: سؤال من این است که اگر آن صحنه در زمین سپاهان و روی بازیکن ما رخ می‌داد آیا داور پنالتی‌ می‌گرفت؟ هزار سال دیگر این کار را نمی‌کرد. ما 10 نفره شده بودیم و از آن لحظه ناراحت شدیم. کارت اول و حتی کارت دومی که به غلامی داد سختگیرانه بود. در بازی قبلی ما در جام حذفی هم برابر استقلال چند بازیکن دو کارته ما را مثل آب خوردن سه کارته کردند. دایی درباره آنچه قبل از ضربه پنالتی‌ به دروازه‌بان تیمش گفت‌ هم، اظهار کرد: وقتی بیرون می‌رفتم گفتم که امکان ندارد آن پنالتی‌ گل شود. به دروازه‌بان هم گفتم که اگر آن توپ گل شود فوتبال را کنار می‌گذارم. دنیا هم اگر جمع شود اگر آن بالایی نخواهد نمی‌شود، پس این‌قدر تقلا نکنند. دایی ‌اضافه کرد: کجای دنیا داور وسط به خاطر اینکه وقت بازی تلف نشود از دروازه‌بان توپ را می‌گیرد و به نقطه کرنر می‌فرستد تا بازیکن کرنر را بزند. وظیفه داور چیز دیگری است. کجای دنیا چنین مسأله‌ای را دیده‌اید؟ اگر دیده‌اید به من بگویید. این مسأله خیلی حساس است. سرمربی نفت درباره توهین‌هایی که در ورزشگاه به او شد هم گفت‌: کاری به این مسائل ندارم. تیمم به فینال جام حذفی صعود کرده و ان‌شاء‌الله در فینال هم پیروز می‌شویم. تیم ما امروز استحقاق پیروزی را داشت. ما چهار بازیکن اصلی‌مان را امروز در اختیار نداشتیم، اما بازیکنان جایگزین عملکرد خوبی داشتند. فقط باید خدا بخواهد تا شما پیروز شوید.
همچنین عبدالله ویسی سرمربی سپاهان درباره حاشیه‌های آخر بازی و از دست رفتن پنالتی‌ برای سپاهان هم گفت‌: وقتی جلوی 40 هزار هوادار از حریف عقب باشید این اتفاقات رخ می‌دهد. بازی حداقل 15 ‌دقیقه وقت تلف شده داشت. تازه داور گل سالم ما را که توپ از خط رد شده بود را نگرفت. داور هر سوتی که به نفع ما می‌زد نیمکت حریف اعتراض می‌کرد و سه، چهار ‌دقیقه بازی می‌خوابید. آنها جو را متشنج کرده بودند.
تراکتوری‌ها در میهمانی «قهرمان»
عصر امروز در دومین بازی از دور نیمه‌نهایی جام حذفی فوتبال کشور تیم‌های تراکتورسازی و ذوب آهن در فولادشهر اصفهان روبه‌روی یکدیگر قرار می‌گیرند. زمینی که امیر قلعه‌نویی سرمربی سرخ‌های تبریزی به درست یا غلط آن را آسفالتی توصیف کرده است که روی آن چمن قرار داده باشند!
حقیقت امر هرچه باشد نمی‌توان در جذابیت این مسابقه تردیدی را به دل راه داد. ذوبی‌ها قهرمان هر دو دوره گذشته جام حذفی‌اند و در لیگ برتر نیز در رده سوم جدول جای دارند و تراکتور مدعی هر دو جام است و با 5 امتیاز بیشتر از رقیب اصفهانی در جای دوم جدول لیگ قرار دارد و پیشینه فتح جام حذفی در سه سال پیش را هم دارد.