printlogo


گزارش «ایران» از حاشیه و متن مراسم اسکار 2017
فرهادی، دوباره در قله افتخـار سینمای جهان

ادامه از صفحه 2


را توریست معرفی کرد به سالن آورد و آنها را به تماشای میهمانان دعوت کرد. او در این بخش هم ترامپ را از یاد نبرد و تلاش کرد حمایت خود را از خارجی‌ها و مهاجرین نشان دهد. مجری اسکار که به نظر می‌رسید نگران حال ترامپ شده بود، صفحه موبایلش را روی پرده نمایش انداخت و او را در توئیتی خطاب کرد و نوشت: هی ترامپ؛ بیداری؟ مریل استریپ هم سلام می‌رساند.
یادی از عباس کیارستمی در اسکار
تصویری از عباس کیارستمی کارگردان سرشناس و فقید سینمای ایران هم در مراسم اهدای جایزه‌های اسکار 2017 پخش شد.
در کلیپی که درباره یادبودها در هشتادونهمین دوره جوایز سینمایی اسکار منتشر شد، تصویری از عباس کیارستمی، فیلمساز جهانی ایران هم دیده شد.
عباس کیارستمی کمی پیش از درگذشت، در تاریخ 4 جولای 2016 (14 تیر) در فرانسه، برای عضویت در شاخه کارگردانی آکادمی اسکار دعوت شده بود.
بهترین مستندها
ازرا ادلمن کارگردان بهترین فیلم بلند مستند یعنی «او.جی: ساخت امریکا» دیگر هنرمندی بود که صحبت‌هایش ماهیتی سیاسی و اعتراضی داشت، جایزه اسکار خود را به همه قربانیان خشونت پلیس، خشونت و بی‌رحمی پلیس و بی‌عدالتی‌های نژادی تقدیم کرد و گفت که از این بابت مفتخر است. در بخش مستندهای کوتاه دو فیلم از نامزدها به سوریه پرداخته بودند: «وطنی: سرزمین من» ساخته مارسل متلزیفن، کارگردان آلمانی که قصه مهاجرت یک خانواده جنگ‌زده سوری به آلمان است و فیلم «کلاه‌سفیدها» که داستان نیروهای امدادی فعال در نبرد سوریه را روایت می‌کند. مستند «کلاه‌سفید‌ها» (White Helmets) اسکار بهترین مستند کوتاه را به دست آورد. خالد خطیب، تصویربردار فیلم «کلاه‌سفیدها» با‌وجود دریافت ویزا نتوانست وارد امریکا شود. وزارت امنیت داخلی امریکا مانع ورود آقای خطیب شده بود. همه حاضران در این مراسم برای پایان قریب‌الوقوع جنگ سوریه و به احترام قربانیان، ایستادند تا همبستگی خود را نشان دهند. اورلاندو فون اینزیدل کارگردان این فیلم پیام رائد الصالح رئیس سازمان کلاه سفیدها را هم خواند و گفت: بسیار خوشوقتم که کار ما در دنیا دیده شده است. هدف سازمان ما  این آیه قرآن کریم است: «نجات جان یک انسان مثل نجات دادن کل بشریت است.»
برندگان اصلی همان‌هایی بودند که قرار بود باشند
بیشتر جوایز با پیش‌بینی‌هایی که پیش از مراسم انجام شده بود، تطبیق داشت، اما استون برای بازی در «لالالند» موفق به کسب اسکار شد. وی در مراسم گفت: یک چنین لحظه‌ای به معنی درهم‌ آمیختن عظیم شانس و فرصت است. او از شزل کارگردان فیلم هم برای سپردن این نقش به خودش تشکر کرد.
کیسی افلک بازیگر «منچستر بای دسی» هم که در بیشتر فهرست‌های نشریات تخصصی سینمایی که برندگان را پیش‌بینی کرده بودند، نامش آمده بود، موفق شد اسکار بهترین بازیگر نقش مرد را برای این درام تلخ به دست بیاورد. هرچند دنزل واشینگتن برای «حصارها» هم امید زیادی برای دریافت اسکار این بخش داشت، اما لابد داوران تصور می‌کردند سهم سیاهان را در اسکار امسال داده‌اند. افلک هم البته حق شاگردی را بجا آورد و با ادای احترام به اوگفت بازیگری را از او یاد گرفته است و امشب برای نخستین بار او را از نزدیک می‌بیند. جایزه بهترین فیلمنامه اصلی هم به «منچستر بای دسی» بهترین و فیلمنامه اقتباسی به «مهتاب» رسید.
«لا‌لا لند» موزیکالی که در ستایش هالیوود است در ۱۴ بخش نامزد شده بود اما در نهایت توانست شش اسکار را از آنِ خود کند؛ از جمله برای بهترین کارگردانی، بهترین بازیگر زن، بهترین فیلمبرداری و بهترین موسیقی اوریجینال. دیمین شزل که تنها 32 سال دارد، حالا با ساخت «لالا لند» به چهره‌ای مهم در سینمای امریکا تبدیل شده و فیلمش هم از سوی بسیاری از منتقدان تحسین شده است.
هپی‌اند برای «مهتاب»
اهدای جوایز با نظم خوبی پیش می‌رفت تا نوبت به اعلام جایزه بهترین فیلم شد. وارن بیتی که همراه فی داناوی برای معرفی بهترین فیلم روی صحنه رفته بود، زمانی که پاکت برنده بهترین فیلم را باز کرد، نام برنده را نخواند و بعد از اندکی مکث، کاغذ داخل پاکت را به فی داناوی نشان داد. داناوی، «لالالند» را برنده اعلام کرد. تهیه‌کنندگان فیلم روی صحنه رفتند و جوایزشان را گرفتند اما ناگهان یکی از آنها اعلام کرد برنده «مهتاب» است. تصور همه این بود که این یکی از غافلگیری‌های مراسم است، اما بسرعت مشخص شد که فی داناوی به اشتباه نام «لالا لند» را خوانده و برنده اصلی «مهتاب» است. پایان داستان برای «لالا لند»ی ها چندان خوش نبود و مجبور شدند با چهره‌های مغموم پایین بیایند و جایزه هایشان را به «مهتاب»ی‌ها وبری جنکینز کارگردان این فیلم
بدهند.
مشکل هم ظاهراً از پاکتی بوده که به دست وارن بیتی رسیده بود؛ پاکتی که اسم اما استون برنده اسکار بهترین بازیگر نقش اصلی زن در آن بوده و به همین دلیل وارن بیتی برای اعلام نام برنده بهترین فیلم دچار سردرگمی شده بود.

 

 

عبدالله کوثری
شاعر و مترجم

جایزه حق فرهادی

انتخاب فیلم «فروشنده» خبر خوبی است که حال همه ما را خوب کرد. اصغر فرهادی تا به امروز جایزه‌های جهانی بسیاری را از آن خود کرده و حتم دارم که باز هم افتخارات بسیاری را نصیب خود و این مرز و بوم خواهد ساخت. دیگر فیلم‌هایی که در اسکار امسال حضور داشتند را ندیده‌ام و از سویی اطلاعات دقیقی هم در ارتباط با سینما ندارم. با وجود این معتقدم  ساخته‌های اصغر فرهادی از نظر استانداردهای جهانی فیلمسازی در سطحی بسیار بالا قرار دارند. اینکه چقدر سیاست‌های دونالد ترامپ در انتخاب این فیلم اثرگذار بوده را نمی‌دانم و ترجیح می‌دهم  در ارتباط با آن هم چیزی نگویم چراکه کسب این جایزه را فارغ از هر مسأله‌ای حق فرهادی می‌دانم. مشابه اقدامی که او در اعتراض به فرمان ترامپ انجام داد را پیش از این هم از سوی هنرمندان دیگری همچون مهرجویی هم دیده بودیم که بسیار بجا است. البته نباید فراموش کرد که این اعتراض به مردم امریکا نبود چراکه ملت‌ها با یکدیگر مشکلی ندارند و این واکنشی به توهین ترامپ به مردم ایران بود. هم‌اکنون بسیاری از کرسی‌های علمی- دانشگاهی کشور امریکا در اختیار ایرانیان است. برادر خود من از پزشکان مشهور بوستون بود و زمانی که از دنیا رفت تعداد امریکایی‌هایی که در مراسم تشییع او شرکت کردند بسیار بیشتر از خود ایرانیان بود. ترامپ با سیاست‌های اشتباه، کشور امریکا را از نخبه‌های هنری و علمی محروم می‌کند که این برای مردم این کشور خوب نیست.