printlogo


تعداد ثبت‌نام‌کنندگان راهپیمایی اربعین از 105 هزار نفر گذشت
صدور روادید در 4 کنسولگری عراق





مدیرکل عتبات عالیات سازمان حج با بیان اینکه عراقی‌ها قول آغاز صدور روادید را در این هفته داده بودند که محقق نشد، افزود: طرف عراقی مجدداً قول صدور روادید را در هفته آینده داده است.
به گزارش ایسنا،محسن نظافتی درباره آخرین آمار ثبت‌نام زائران در سامانه سماح گفت: تاکنون بیش از 105 هزار نفر در این سامانه ثبت‌نام کردند.
او درباره زمان آغاز صدور روادید برای زائران ثبت‌نام شده گفت: دستور صدور روادید باید توسط دولت عراق به سفارت و کنسولگری این کشور در ایران ابلاغ شود و ما هم منتظر هستیم.
نظافتی گفت: مسئولان عراقی در ایران با وزارتخانه‌های کشور و خارجه این کشور جلسات متعددی  برای مشخص شدن نرخ صدور روادید زائران ایرانی برگزار کرده‌اند‌ اما تاکنون منتج به تصمیم نهایی نشده است تا آن را به سازمان حج و زیارت ایران اعلام کنند اما با این حال ما درخواست ثابت ماندن نرخ صدور روادید طبق شرایط سال گذشته را به طرف عراقی اعلام کرده‌ایم.
او با بیان اینکه تنها دلیل تأخیر آغاز صدور روادید زائران ایرانی اعلام نکردن نرخ از سوی طرف عراقی‌ است، گفت: تمامی ظرفیت‌ها و امکانات سازمان حج و زیارت برای دریافت روادید از کنسولگری‌های عراق آماده است. لذا ما منتظر توافق بین دوکشور درباره نرخ روادید و آغاز صدور آن هستیم.
نظافتی با بیان اینکه عراقی‌ها قول آغاز صدور روادید را برای این هفته داده بودند اما این امر محقق نشد، افزود: طرف عراقی مجدداً قول صدور روادید را در هفته آینده به مسئولان ایرانی اعلام کرده اما تا جایی که ما می‌دانیم سفارت این کشور در تهران به دلیل ایام عرفه چند روزی را در ابتدا و اواسط هفته تعطیل خواهد بود.
اوگفت: هر زمان که عراقی‌ها زمان آغاز صدور روادید را اعلام کنند سازمان حج و زیارت اطلاعیه شماره 2 خود را برای واریز وجوه هزینه‌ها صادر خواهد کرد.
نظافتی با تأکید بر اینکه بیمه زائران برای اربعین سال‌جاری اجباری است، خاطرنشان کرد: برای سهولت در واریز هزینه‌های صدور روادید، تفاهمنامه‌ای با بانک مرکزی منعقد شده تا زائران با پرداخت ریال به بانک‌ سپه به عنوان بانک عامل سفارت عراق در تهران بتوانند روادید را از کنسولگری‌های عراق دریافت کنند سپس بانک مرکزی ریال را به دلار تبدیل کرده و به عراقی‌ها تحویل دهد.
او با بیان اینکه روادید زائران راهپیمایی اربعین در کنسولگری‌های تهران، مشهد، کرمانشاه و اهواز صادر خواهد شد، گفت: بتدریج و در مهرماه 16 دفتر کنسولگری در زمینه صدور روادید کار خود را آغاز خواهد کرد.