printlogo


عارف: ترکیب و راهبرد شورای سیاستگذاری اصلاح‌طلبان تغییر می‌کند
خواهش من از درون جبهه اصلاحات این است که قدر انسجام را بدانند. اگر دچار غرور شویم، گرفتار خواهیم شد

محمدرضا عارف درباره نحوه فعالیت شورای سیاستگذاری اصلاح‌طلبان در دوره جدید توضیحاتی ارائه کرد. وی که در جریان انتخابات مجلس دهم شورای اسلامی ریاست بر شورای انتخاباتی اصلاح‌طلبان را برعهده داشت،  به ایسنا گفت که «هم در ترکیب شورای سیاستگذاری و هم در زمینه راهبردها و رویکردها تغییراتی را خواهیم داشت.» وی در پاسخ به سؤالی درباره «تعیین رئیس جدید شورای سیاستگذاری اصلاح‌طلبان با کناره‌گیری وی از این سمت» اظهار کرد: هنوز هیچ بحثی روی هیچ مصداقی انجام نشده است؛ در مقطع فعلی بحث اصلی ما ارزیابی عملکرد شورای سیاستگذاری و آسیب‌شناسی آن است. رئیس فراکسیون امید افزود: تا زمانی که شورای سیاستگذاری اصلاح‌طلبان تشکیل نشود، هیچ بحثی درباره ریاست این شورا نخواهیم داشت و تاکنون هم چنین بحثی نشده است. عارف افزود: رئیس شورای سیاستگذاری را نیز خود اعضای شورا تعیین می‌کنند، بعد از اینکه شورای سیاستگذاری تشکیل شد، اولین کارش انتخاب رئیس و هیأت رئیسه خواهد بود. نماینده تهران با بیان اینکه سعی می‌کنیم قبل از پایان شهریور فعالیت شورای سیاستگذاری اصلاح‌طلبان را آغاز کنیم، گفت: رئیس شورای سیاستگذاری قاعدتاً از یک مرحله تا مرحله بعد تغییر می‌کند الان هم هدف شورای سیاستگذاری انتخابات اردیبهشت 96 خواهد بود. عارف همچنین در نشست سراسری شورای نمایندگان انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه‌ها با اشاره به انتخابات اردیبهشت 96 تأکید کرد:‌ انتخابات شوراها به اندازه انتخابات ریاست جمهوری برای ما اهمیت دارد. ما باید همان مسیری که در اسفند 94 طی کردیم را ادامه دهیم. در سال 92 یک فضای ناامیدی وجود داشت اما ما موفق شدیم و اتفاق خوبی افتاد و در سال 94 ما در شرایط بهتری موفق شدیم و توانستیم به خیال خام بستن پرونده اصلاحات پایان دهیم. وی با تأکید بر اینکه ما باید انسجام خود را حفظ کنیم، گفت: خواهش من از درون جبهه اصلاحات این است که قدر انسجام را بدانند. ما اگر دچار غرور و خودبزرگ‌بینی شویم، گرفتار خواهیم شد. من انتقادات احزاب اصلاح‌طلب را می‌پذیرم و معتقدم عملکرد شورای عالی سیاستگذاری باید نقد شده و اشکالات آن برطرف شود. اما باید بپذیریم که فقط یک شورا و یک مرکز فرماندهی داشته باشیم. یادمان نرود سال 90 در انتخابات مجلس چه جایگاهی داشتیم. یادمان نرود سال 84 چه اتفاقی افتاد. برای حفظ انسجام هم باید آستانه تحمل خود را افزایش دهیم. در مقطع فعلی حرکت جبهه‌ای لازم است و همه باید در این مسیر گام برداریم. ما اگر خوب عمل کنیم مردم هم با ما خواهند بود زیرا معتقدم اکثر مردم گفتمان اصلاحات را پذیرفته‌اند.
عارف ادامه داد: یکی از دستاوردهای ما ایجاد ائتلاف با حامیان دولت بود؛ ما با این ائتلاف به اقدامات خود در خرداد 92 مشروعیت بخشیدیم. نتیجه انتخابات خرداد 92 متعلق به اصلاحات بود که آن دستاورد باید حفظ می‌شد. البته ائتلاف 94 برای اصلاحات هزینه داشت و بعضی اقدامات ما سؤالاتی را برای جوانان اصلاح‌طلب ایجاد کرد. ما در این ائتلاف برخی چهره‌های حزبی اصلاحات را کنار گذاشتیم و اصلاحات به خاطر رویکرد خود یعنی عقلانیت و آرامش این هزینه را تحمل کرد. ما نشان دادیم عقلانیت، اعتدال و آرامش نه شعار، بلکه راهبرد ما بود که این اقدام ما هم با استقبال مردم روبه‌رو شد به گونه‌ای که رأی مردم ایران برای تحلیلگران سیاسی ناباورانه بود.
 فراکسیون امید، اپوزیسیون نیست
نماینده تهران در مجلس تصریح کرد: حملات دو هفته اخیر به فراکسیون امید بی‌دلیل نیست، زیرا ما توانستیم دو نفر از اعضای این فراکسیون را به عنوان ناظر در کمیسیون ماده 10 احزاب انتخاب کنیم. از دو ساعت بعد از این اتفاق، حملات به فراکسیون امید در فضای مجازی آغاز شد. البته شعار ما آرامش و امید است اما جریانی می‌خواهد فراکسیون امید را در جایگاه اپوزیسیون قرار دهد. هر چند من بارها مطرح کردم که ما جریان اصلی و اصیل انقلاب و نظام هستیم اما باید خیلی هم مراقب باشیم که در جایگاه اپوزیسیون قرار نگیریم. ما به رقابت سالم از طریق صندوق‌های رأی اعتقاد داریم. وی در ادامه گفت: حرف‌های تند زدن و ایجاد محبوبیت کاذب کوتاه مدت کار ساده‌ای است ولی ما این کار را کم لطفی به جوانانی می‌دانیم که کارنامه خوبی در درک شرایط موجود کشور دارند.
 انتقاد از بدنه ناهمراه دولت
به گزارش ایسنا، وی در بخش دیگری از اظهارات خود گفت: احساس می‌شود در خیلی از دستگاه‌ها شعار تغییر- که مردم به آن در اسفند 94 رأی دادند- درک نشده است. برخی دستگاه‌های اجرایی در هفته‌های اول مجلس بسیار فعال بودند و گله ما این است چرا آنها در راستای مطالبات مردم فعالیت خود را مدیریت نمی‌کنند؛ مردم خواهان تغییر در نگرش‌ها هستند. 50 یا 60 درصد مدیران دستگاه‌ها متعلق به دوران گذشته هستند که با دولت همراهی نمی‌کنند. رئیس فراکسیون امید با بیان اینکه «بحث استیضاح برخی وزرا توسط دوستان ما بحق مطرح است»، گفت: چرا برخی مدیران که به بهانه وجود مجلس نهم در ابتدای دولت سر کار آمدند، تغییر نکردند؟ چه تلاشی برای تغییر فضای امنیتی دانشگاه‌ها انجام شده است؟ موضع ما این است که هر گروه دانشجویی باید برای فعالیت میدان داشته باشد. نباید فضا برای یک طرف بسته شده و طرف دیگر کاملاً آزاد باشد. وزارت علوم پاسخ دهد چرا به درخواست برای تأسیس اتحادیه انجمن‌های اسلامی پاسخ نمی‌دهند. البته اصلاحاتی در درون دانشگاه‌ها انجام شده اما این اصلاحات کافی نیست. من معتقدم دانشجو باید در دانشگاه آزاد باشد تا حرف و نظر خود را بیان کند.
 بـا چــه اختیــاری اجازه نمی‌دهند
کنسرت برگزار شود
نماینده تهران ادامه داد: ببینید در زمینه کنسرت‌ها چه جریانی را به راه انداختند؟ مبنا باید مر قانون باشد و همه دستگاه‌ها مر قانون را اجرا کنند. با چه اختیاری اجازه نمی‌دهند کنسرت در یک شهر برگزار شود. عارف تأکید کرد: البته مهم‌ترین مسأله مردم را معیشت و اشتغال جوانان می‌دانیم و آن را در مجلس به صورت جدی دنبال می‌کنیم. البته تحقیق و تفحص را هم جدی می‌دانیم؛ زیرا متأسفانه فساد اقتصادی در اغلب دستگاه‌های ما ریشه دوانده است. ما هر جا احساس نیاز کنیم، تحقیق و تفحص را دنبال کرده و آن را هم سیاسی نمی‌کنیم. وی در پایان با اشاره به اینکه دولت پیام تغییر در اسفند 94 را درک کرده و به آن عمل کند، گفت: اگر دولت عمل کند بهتر از این است که مجلس از اختیارات قانونی خود استفاده کند. ما همواره نقطه نظرات خود را دوستانه به وزرا منتقل می‌کنیم، صبر هم داریم اما انتظار عمل از سوی دولت هم داریم.