printlogo


رئیس جمهوری ازبکستان درگذشت

روحانی درگذشت رئیس جمهوری ازبکستان را تسلیت گفت

رئیس‌ جمهــــــــوری اسلامی ایران در بیانیه ای در گذشت آقای اسلام کریموف رئیس‌ جمهور فقید کشور ازبکستان را به دولت  و مردم این کشور تسلیت گفت:
 حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی در این پیام با طلب آمرزش برای رئیس جمهوری فقید این کشور ضمن همدردی و تسلیت به خانواده آقای  اسلام کریموف با مردم ازبکستان ابراز همدردی کرد.


«اسلام کریم‌اف»، رئیس جمهوری ازبکستان که از روز شنبه 6 شهریورماه به علت خونریزی مغزی در بیمارستان تاشکند بستری بود، روز گذشته درگذشت. خبر درگذشت کریم اف در شرایطی تأیید شده که پیش از آن به طور دائم در برخی رسانه‌ها شایعاتی مبنی بر درگذشت وی منتشر می‌شد.
به گزارش رویترز، رئیس جمهوری ازبکستان که شنبه پیش بر اثر سکته مغزی به بیمارستان منتقل شده‌بود، دیروز درگذشت. دولت ازبکستان روز پنجشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرده بود، وضعیت سلامتی اسلام کریم‌اف وخیم‌تر شده و پزشکان معالج او، حال وی را بحرانی عنوان کرده‌اند.
به گزارش «ایران» از هفته پیش که خبر سکته مغزی کریم‌اف، منتشر شد چندین بار برخی منابع خبری ازبکستان از مرگ وی خبر دادند، اما این گزارش‌ها خیلی زود از طرف خانواده و دولت رد شد. نخستین گزارش از مرگ رئیس جمهوری ازبکستان، همان روز نخست بستری شدن وی در بیمارستان منتشر شد. اما فردای آن روز یعنی روز یکشنبه دولت ازبکستان در بیانیه‌ای تأکید کرد، رئیس‌جمهوری این کشور در بیمارستان بستری است. در اواسط هفته، دولت تاشکند برگزاری جشن‌های روز استقلال این کشور از جمله کنسرت‌ها و مراسم آتش بازی را لغو کرد. همین خبر گمانه‌زنی‌ها درباره مرگ کریم‌اف را که طبق سنت باید در این مراسم سخنرانی می‌کرد، شدت بخشید.
در پی تشدید این گمانه‌زنی‌ها بحث‌هایی هم بر سر جانشینی کریم اف مطرح شد. از جمله روزنامه نیویورک تایمز نوشت، مطابق قانون اساسی ازبکستان در صورت مرگ رئیس جمهوری، رئیس مجلس این کشور قدرت را برای سه ماه و پیش از برگزاری انتخابات بر عهده می‌گیرد.
اما دانیال کریم اف، سردبیر سایت فرغانه در تحلیلی نوشت: از آنجا که رئیس مجلس سنا از جایگاه خوبی در کشور برخوردار نیست، قدرت به شوکت میرزایف نخست‌وزیر فعلی ازبکستان که از افراد نزدیک به اسلام کریم اف است، می‌رسد. یک گزینه دیگر جانشینی، لولا کریم‌اف، دختر اسلام کریم‌اف است که در حال حاضر سفیر ازبکستان در یونسکو است اما او تاکنون شرکت خود در قدرت را رد کرده است. گزارش صفحه 20 را بخوانید.