printlogo


روش‌های تزریق انگیزه به بچه‌ها
الهام آزاد
فرزند دانش‌آموز شما برای موفق شدن در درس‌هایش به هیچ چیز بیشتر از انگیزه نیاز ندارد. اگرچه هوش و استعداد و امکانات آموزشی می‌توانند به موفقیت تحصیلی بیشتر منجر شوند اما مهم‌تر از آن، انگیزه است که باعث می‌شود کودک خوب یاد بگیرد و از توانایی‌هایش بخوبی استفاده کند. اگر فکر می‌کنید ایجاد انگیزه فقط وظیفه معلم و مدرسه است، اشتباه می‌کنید. شما به عنوان یک مادر باید بتوانید این انگیزه را در خانه ایجاد کنید و آتش آن را روشن نگه دارید. در اینجا 5 روش برای ایجاد انگیزه در فرزند دانش‌آموزتان پیشنهاد می‌کنیم.
۱- چالش ایجاد کنید: وقتی در خانه با فرزندتان هستید، درباره موضوعات درسی او یا پدیده‌های طبیعی اطرافش چالش ایجاد کنید. با هم درباره مسائل فیزیک، محاسبات ریاضی در زندگی روزمره، حجم‌ها، مشکلات اجتماعی و ارتباطی و... صحبت کنید، نظر او را بپرسید و سعی کنید درباره یک موضوع ابعاد مختلف را بررسی کنید. مسلم است که این موضوعات باید در حد توان و دانش فرزند شما باشد. مثلاً برای یک دانش‌آموز کلاس سوم، تبخیر آب موضوع بحث و آزمایش جالبی است اما برای یک دانش‌آموز کلاس هفتمی شاید خیلی پیش پا افتاده و کم اهمیت باشد.
2- درس را به زندگی پیوند بزنید: وقتی با فرزندتان موضوعات درسی را مرور می‌کنید، سعی کنید مثال‌های دست اول برای او بیاورید که در زندگی روزمره کاربرد دارند. یکی از دغدغه‌های اصلی دانش‌آموزان این است که درس‌هایی که یاد می‌گیرند قرار است کجا به کارشان بیاید. این کاربرد را در زندگی روزمره به آنها نشان دهید. وقتی درس حالت حفظ کردن صرف نداشته باشد و کودک یا نوجوان کاربرد آن را ببیند، انگیزه بسیار بیشتری پیدا می‌کند. برای همین است که توصیه می‌کنیم فرزندتان را در کلاس‌هایی مثل روباتیک، آزمایشگاه علوم و... ثبت‌نام کنید.
۳- رقابت فقط با خود: برای فرزندتان از موفقیت بچه‌های فامیل و دوست و آشنا مثال نزنید. او را با خودش مقایسه کنید و اجازه دهید از موفقیت‌ها و پیشرفت‌های خودش انگیزه بگیرد. مؤثرترین شکل رقابت، رقابت با خود و شکستن رکوردهای قبلی خود است.
4- فرصت کار گروهی ایجاد کنید: اگر امکان پذیر است از دوستان فرزندتان بخواهید تا در خانه شما جمع شوند و با هم دروس را تمرین کنند یا کارهای عملی را با هم انجام دهند. به این ترتیب می‌توانند دانسته هایشان را با هم به اشتراک بگذارند و نتیجه بهتری بگیرند.
5- وقتی فرزندتان خلاقیتی به خرج می‌دهد یا مهارت درسی تازه‌ای کسب می‌کند، وقتی اطلاعات درسی یا عمومی‌اش بالا می‌رود، به او فرصت ابراز وجود دهید تا دانسته‌هایش را در اختیار دیگران قرار دهد. دستاورد او را به دیگران معرفی کنید تا انگیزه بیشتری برای تکرار این رفتار پیدا کند.