printlogo


مهمترین‌علامت‌های یک رابطه معیوب
ریحانه دوستدار
شاید تصور کنید یک فرد سلطه گر، آدمی خشن و دوست داشتنی نیست. اما همیشه این‌طور نیست، بسیاری از این افراد، باهوش، جذاب و شوخ طبعند. آنها همیشه ابزارشان برای سلطه بر شما خشونت نیست، سلطه‌گرها می‌توانند با ایجاد شیفتگی و جذابیت، دیگری را تحت کنترل در بیاورند. شاید در رابطه‌ای باشید که ظاهراً همه چیز در آن خوب پیش می‌رود اما شما احساس رضایت نمی‌کنید زیرا قدرت انتخاب، حرکت و فکر و عمل ندارید. برای تشخیص اینکه در یک رابطه خشونت‌آمیز قرار دارید و زیر سلطه هستید یا نه باید عمیقاً به آنچه زیر پوست این رابطه در جریان است فکر کنید و آن را دوباره ارزیابی کنید. فهرستی طولانی برای ارزیابی رابطه خشونت‌آمیز وجود دارد. با پاسخ به این پرسش‌ها می‌توانید رابطه خود را بهتر ارزیابی کنید و موقعیت خود را بشناسید.
آیا شریک زندگی‌تان شما را در مقابل دوستان یا فامیل مسخره و شرمنده می‌کند؟/ باعث شده در زندگی موفق نباشید یا شما را نسبت به اهدافتان دلسرد می‌کند؟/ به شما این حس را القا می‌کند که نمی‌توانید تصمیم‌گیری کنید؟/ برای دریافت رضایت و موافقت شما را می‌ترساند، تهدید می‌کند و دچار عذاب وجدان‌تان می‌کند؟/ می‌گوید شما بدون او هیچ چیز نیستید یا برعکس او بدون شما چیزی نیست؟/ وقتی اختلاف عقیده دارید، شما را می‌زند، هل می‌دهد و...؟/ سعی می‌کند زمانی که پیش او نیستید شما را کنترل کند تا مطمئن باشد همان جایی هستید که به او گفته‌اید؟/ به بهانه جر و بحث با شما الکل، مواد مخدر یا دارو مصرف می‌کند؟/ شما را به خاطر اختلاف عقیده سرزنش می‌کند؟/ در زمانی که با هم مشکل دارید، از نظر جنسی به شما فشار می‌آورد؟/ به شما این حس را القا می‌کند که تحت هر شرایطی باید به رابطه‌تان با هم ادامه دهید؟/ شما را از انجام کارهای معمول و منطقی (دیدار هر از چندگاهی دوستانتان) منع می‌کند؟/ بعد از دعوا برای آنکه به شما درسی بدهد، شما را در خانه حبس می‌کند؟
آیا شما:
گاهی از عکس‌العمل همسرتان می‌ترسید؟/ خودتان را در مورد احساسات همسرتان مسئول می‌دانید؟/ مدام از دیگران در مورد رفتار خودخواهانه همسرتان معذرت خواهی می‌کنید؟/ حس می‌کنید تنها با تغییر در خودتان، می‌توانید باعث بهبود رابطه شوید؟/ مدام در حال کنترل خود هستید تا کاری نکنید که باعث ناراحتی یا عصبانیت همسرتان شود؟/ حس می‌کنید هر کاری انجام دهید همسرتان خوشحال نمی‌شود؟/ همواره کاری را انجام می‌دهید که همسرتان می‌خواهد نه آن‌چیزی که خودتان می‌خواهید؟/ تنها به این دلیل با همسرتان زندگی می‌کنید که از واکنش او در مورد جدایی‌تان می‌‌ترسید؟/ بیشتر انسان‌ها این قابلیت را دارند که یک سلطه‌گر باشند؛ همه ما می‌خواهیم در بحث‌ها پیروز باشیم. بنابراین اگر از نشانه‌های بالا تعدادی را در رابطه‌تان مشاهده کردید یا نمونه‌های کمرنگی از آنها وجود دارد این موضوع تا اندازه‌ای طبیعی است. اما اگر شما احساس می‌کنید بیشتر موارد بالا در مورد رابطه شما صدق می‌کند باید در مورد رابطه خود تصمیمی بگیرید تا از یک رابطه خشونت‌آمیز و آسیب زننده بیرون بیایید و سلطه‌گری را متوقف کنید.  این احتمال وجود دارد که بحث درباره این موضوعات برای طرف مقابل شما چندان خوشایند نباشد زیرا او ممکن است اصلاً مشکلی در رفتارش احساس نکند. در اینجا شما نیاز به یک رفتاردرمان و روانشناس دارید تنها در این صورت است که می‌توانید مشکلات رابطه را ارزیابی کنید، چرخه خشونت را متوقف کنید و به یک رابطه سالم نزدیک شوید. اگر می‌خواهید به این روند پایان دهید و از واکنش او می‌ترسید، حتماً قبل از شروع هر کاری از امنیت خودتان مطمئن شوید و سعی کنید حمایت‌های لازم را در برابر او داشته باشید. حتماً به نشانه‌های خشونت او در مورد خودتان یا خانواده‌تان حساس باشید.