printlogo


تلنگرمانی آشتیانی - اینترنت در ایران در سال‌های گذشته مترادف با اختلال، کندی و بی‌کیفیتی بود، از زمانی که امکان استفاده از اینترنت در کشور فراهم شد تاکنون داشتن اینترنت با کیفیت و پرسرعت به یکی از خواسته‌های دیرینه کاربران ایرانی تبدیل شده است. هرچند در سه سال گذشته وزارت ارتباطات دولت تدبیر و امید سعی کرده است در خصوص کیفیت و سرعت اینترنت اقدام‌های بسیاری انجام دهند اما هنور برای رسیدن به نقطه مطلوب راه بسیاری مانده است. به هرحال در دولت قبل در حالی که در دنیا صحبت از داشتن اینترنت بدون محدودیت بود در ایران و براساس یک قانون امکان دسترسی به اینترنت بالای 128 کیلو بیت برثانیه برای کاربران خانگی ممنوع بود البته در این میان وزیران ارتباطات دولت نهم و دهم وعده‌های گوناگونی برای برداشته شدن این محدودیت اینترنتی دادند اما هیچگاه این وعده به مرحله اجرا نرسید.
‌‌


تمام تلاش ما برداشتن محدودیت سرعت اینترنت برای کاربران خانگی است. حتی در برنامه پنجم پیشنهاد برداشتن محدودیت برای کاربران خانگی داده‌ایم در صورت تصویب، این ظرفیت در داخل کشور توسعه خواهد یافت
(رضا تقی‌پور، وزیر ارتباطات دولت دهم، ایسنا، تابستان 89)
‌‌


طرح افزایش سرعت اینترنت در مجلس شورای اسلامی تصویب نشد، اما در ماده46 قانون برنامه پنجساله پنجم توسعه کشور بر موضوع گسترش شبکه ملی اطلاعات یا اینترانت (اینترنت داخلی) تأکید شده است. در واقع ما تصمیم گرفتیم به جای برداشتن سرعت اینترنت، پهنای باند مناسبی را برای کاربران ایجاد کنیم.
(علی مطهری، رئیس کمیته مخابرات مجلس شورای اسلامی‌
 روزنامه دنیای اقتصاد، زمستان 89)
‌‌  


پهنای باند 56 کیلو بیت برای مصارف کاربران اینترنت خانگی و دانشگاه‌ها حتی برای دانلود کتاب‌های 500 صفحه‌ای نیز مناسب است و ما با در نظر گرفتن 17 میلیون خانوار و با لحاظ کردن ضریب نفود 30 درصدی اگر بتوانیم 128 کیلو بیت را به این 30 درصد برسانیم، انقلاب عظیمی در عرصه اینترنت پرسرعت به وجود آورده‌ایم.
(محمد سلیمانی، وزیر ارتباطات دولت نهم، سایت وزارت ارتباطات، بهار 87)
‌‌


بحث اینترنت پرسرعت یکی از موارد مهمی است که باید مورد توجه بیشتر واقع شود. به همین دلیل و در راستای گسترش استفاده از آن در کشور اقداماتی نظیر ادامه سالم‌سازی و گسترش خدمات اینترنت، افزایش ظرفیت اینترنت کشور به حد مورد نیاز، افزایش ضریب نفوذ کاربران داده‌ها و افزایش تعداد پورت‌های پرسرعت واگذار شده صورت خواهد گرفت.
(برنامه رضا تقی‌پور به مجلس هنگام گرفتن رأی اعتماد، سایت مجلس، تابستان 88)
‌‌


سرعت فعلی پهنای باند اینترنت برای کاربران خانگی کافی است. اگر پهنای باند اینترنت با سرعت 128 کیلوبیت در ثانیه با کیفیت بالا در اختیار کاربران خانگی قرار گیرد، مشکلی در این رابطه وجود نخواهد داشت.
 (رضا تقی‌پور، وزیر ارتباطات دولت دهم، ایسنا، زمستان 88)‌‌ میانگین سرعت اینترنت خانگی در ایران در پایین جدول مقایسه بین‌المللی قرار دارد. این استدلال که سرعت 128کیلو بیت بر ثانیه برای کاربر خانگی کافی است مانند آن است که بگوییم یک جاده باریک آسفالته داریم و کافی است و لزومی ندارد بزرگراه بسازیم.
 (مدیر یک شرکت اینترنتی، گفت‌و‌گو با دنیای اقتصاد، زمستان 89)