printlogo


حاجی: راهبرد اصلاح‌طلبان حمایت از روحانی است

اعضای شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان، حمایت از حسن روحانی را راهبرد اصلاح‌طلبان در انتخابات سال آینده عنوان کردند. روز گذشته مرتضی حاجی از اعضای این شورا و عضو شورای مشورتی رئیس دولت اصلاحات با بیان اینکه «تلاش مخالفان دولت برای تک دوره‌ای شدن روحانی بی نتیجه خواهد بود»، به ایلنا گفت: درست است که روحانی نتوانسته برخی وعده‌های خود را محقق کند و ضرورت دارد موانع و مشکلات را با مردم در میان بگذارد، اما در مجموع برآیند عملکرد دولت تا جایی که برداشت می‌کنم، در اذهان مردم مثبت است. برای همین آقای روحانی حتماً در حد آرای دور قبل خود رأی خواهد داشت. او همچنین فشارهای وارد شده به دولت روحانی را بیش از فشارهای وارد شده به دولت اصلاحات ارزیابی و تأکید کرد: فکر می‌کنم شکستی که تندروهای جناح راست در اثر انتخابات گذشته ریاست‌ جمهوری و به دنبال آن انتخابات مجلس متحمل شدند، آنها را در موضع عصبی قرار داده و به هر نحوی شده، می‌خواهند اثبات کنند که مردم در انتخابشان اشتباه کرده‌اند. یعنی به جای اینکه به اشتباه خود پی ببرند و سعی در  اصلاح رفتار خود داشته باشند، می‌خواهند ثابت کنند مردم اشتباه کردند.
حاجی همچنین درباره آینده شورای سیاستگذاری اصلاح طلبان گفت: ممکن است در ترکیب شورا جابه‌جایی‌هایی صورت گیرد که بعد از نهایی شدن اعلام خواهد شد. حاجی ادامه داد: ترکیبی حدود ۴۵ نفر مثل دوره قبل برای انتخابات سال ۹۶ در شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان مجدداً شکل می گیرد. وی با بیان اینکه «تاکنون بحثی در مورد تغییر ریاست عارف صورت نگرفته است»، ادامه داد: چون ترکیب شورا باید اصلاح شود، بعد از اصلاح، انتخاباتی برای هیأت رئیسه برگزار می‌شود و هیأت رئیسه جدید انتخاب خواهد شد؛ اما مشکلی برای ادامه ریاست عارف در شورای عالی سیاستگذاری وجود نخواهد داشت و اگر ۱۰ بار دیگر هم رأی‌گیری شود، باز هم عارف رئیس شورای‌ عالی سیاستگذاری خواهد شد. حاجی همچنین درباره حصر و تلاش روحانی در این باره گفت: دولت در انجام حصر دخالتی نداشته و تصمیم‌گیر هم نیست. چون گفتند شورای عالی امنیت ملی این تصمیم را گرفته برخی اعضای این شورا هم این موضوع را تکذیب کردند ولی حصر همچنان ادامه پیدا کرد. اگر با روحانی بود شاید تا الان حصر برداشته شده بود.
آیت‌الله حسین موسوی تبریزی، دبیر مجمع محققین و مدرسین حوزه علمیه قم هم در این باره به ایلنا گفت: اگر اجماعی بین مسئولان کشور برای حل مسأله حصر صورت گیرد، به نفع نظام و کشور و همه مردم خواهد بود و آرامش نسبی در کشور ایجاد خواهد شد. وی در پاسخ به اینکه آیا در مورد حمایت از روحانی همه اصلاح‌طلبان به اجماع رسیده‌اند، عنوان کرد: الان غیر از آقای روحانی گزینه دیگری برای حمایت در انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۶ نداریم. اما هنوز در این مورد هم در میان اصلاح‌طلبان بحثی نشده است و فعلاً وارد مصادیق انتخاباتی نشدیم.