printlogo


بعد از شهرآورد کسالت‌بار تهران
سرخابی‌ها به نبرد حریفان اصفهانی می روند

وصال روحانی

سرخابی‌های پایتخت بعد از اکتفا به یک تساوی کسالت‌بار تازه به دیدارهای بعدی خود در لیگ فکر می‌کنند، مسابقاتی که سه‌شنبه و چهارشنبه همین هفته برگزار می‌شود که مقدمه‌ای بر یک تعطیلی 3 هفته‌ای تازه در این رقابت‌ها به سبب برگزاری دو مسابقه بعدی تیم ملی است.
در تهران و اصفهان
سه‌شنبه در شروع هفته هفتم از لیگ شانزدهم استقلال پذیرای ذوب‌آهن در تهران است و فردای آن روز پرسپولیس در اصفهان روبه‌روی سپاهان می‌ایستد. هر دو تیم اصفهانی در سال‌های اخیر سرخابی‌ها را کم آزار نداده‌اند. بر طبق یک سنت آشنا و قدیمی، پرسپولیس و استقلال در هفته‌های قبل و بعد از دربی به سبب حساسیت‌ها و دغدغه‌های این دیدار فقط به نتایجی متوسط می‌رسند و اضافه بر این انگیزه‌های دو تیم اصفهانی نیز برای کسب نتیجه در این دو دیدار بسیار زیاد است؛ ذوب‌ می‌خواهد قصورهای 6 هفته نخست را جبران کند و از رده نهم جدول بالاتر بیاید و سپاهان که در رده سوم جدول جای دارد، می‌خواهد با فرستادن پرسپولیس به زیردست خود خیز تازه‌اش را به سوی قهرمانی لیگ کامل‌تر کند.
افسوس فرصت‌های از دست رفته
این بدیهی و البته امری اشتباه است که با وجود گذشت 48 ساعت بعد از دربی 83، دو تیم همچنان در حال جمع کردن تبعات منفی آن هستند و افسوس فرصت‌های از دست رفته را می‌خورند و نمی‌توانند پاسخ کسانی را بدهند که بدرستی می‌گویند آنها باید در مسابقه روز جمعه بسیار بهتر و پویاتر از این ظاهر می‌شوند.
آنها فقط تساوی را می‌خواستند
صف قطور انتقادکننده‌ها حتی نیروهای خودی و سرخابی‌های سابق را هم شامل می‌شود.
محسن خلیلی دیروز گفت تساوی بد و ضعیف روز جمعه محصول این بود که دو مربی در درجه اول می‌خواستند بازنده این مسابقه نباشند و به فکر برد نبودند و وریا غفوری گفت این دربی با همه مسابقات قبلی عمر وی به دلیل فشار روحی فرق می‌کرد و دلیل درخشش نکردن او و سایر بازیکنان همین مسأله بوده است.
سید جلال حسینی هم صفر – صفر پریروز را قابل درک برشمرد و گفت آن قدر فشار فکری روی تیم‌ها آوردند که نتیجه همین شد.
با حرف و شعار نمی‌شود
مجتبی تقوی متذکر شد با حلوا حلوا گفتن دهان شیرین نمی‌شود و فقط با سلاح‌ شعار و حرف نمی‌توان فوتبالی مردم‌پسند را ارائه کرد و حمید درخشان تصریح کرد این مساوی فقط برای استقلال اواخر جدولی خوب بود و نه پرسپولیسی که باید می‌برد تا صدرنشین بماند. طبیعی بود که بهتاش فریبا از کادر فنی استقلال به دفاع از عملکرد تیمش بپردازد و بگوید که اگر پرسپولیس همان تیم همیشگی نبود به این سبب بود که استقلال اجازه این امر را نداد. این در حالی است که خیلی‌ها معتقدند محافظه‌کاری شدید برانکو ایوانکوویچ (در تضاد با دربی 82) عامل اصلی توقف قرمز‌ها در مسابقه روز جمعه بود. خسرو حیدری هم مثل علیرضا منصوریان ادعا کرد که آبی‌ها در این دربی فقط در پی نتیجه تساوی نبوده‌اند.
کاشانی: طارمی بیدار شود
حمید استیلی اما مثل خلیلی و برخلاف حیدری تأکید کرد که هم منصوریان و هم برانکو فقط هدف نباختن را تعقیب کرده‌اند و در نهایت جعفر کاشانی رئیس نام آشنای هیأت مدیره پرسپولیس که خود در دهه 1350 در دربی‌های متعددی شرکت کرد و عضوی از پرسپولیس در آن برد معروف 0-6 بود، از طارمی انتقاد و تصریح‌کرد که توقعات از این مهاجم جوان بیشتر شده است و او باید بیدار شود و تأمین‌کننده آن باشد.
تنها حاصل حرف‌ها و گلایه‌ها
البته همه این حرف‌ها و ملاحظات فقط کار سرخابی‌ها را در مصاف با حریفان اصفهانی در اواسط و اواخر این هفته سخت‌‌تر خواهد کرد. زمانی که «جسم» سرخابی‌‌ها رو به‌روی اصفهانی‌های تشنه و پر انگیزه‌ می‌ایستد، «فکر و ذهن»‌شان هنوز در شهر آورد روز جمعه گذشته تهران است.