printlogo


کلانتری مشاور معاون اول رئیس جمهوری در امور آب:
برای حل بحران آب همه مسئولان و مردم باید بسیج شوند

مشاور معاون اول رئیس جمهوری در امور آب، کشاورزی و محیط زیست می‌گوید: «اگر وضعیت فعلی مصرف آب در بخش کشاورزی ادامه داشته باشد در کمتر از 25 سال دیگر شرق و جنوب کشور کاملاً خالی از سکنه خواهد شد.» به گفته عیسی کلانتری کشاورزی و محیط زیست هشدار می‌دهد که برنامه ششم توسعه به هیچ عنوان از این فاجعه ملی پیشگیری نمی‌کند. هشدارهای او به همین محدود نمی‌شود. او می‌گوید: «اگر فکری به حال حفظ ذخایر تجدید ناپذیر آب نشود در کمتر از 30 سال دیگر، باید 50 میلیون ایرانی از شرق زاگرس و جنوب البرز تا مرزهای جنوبی و شرقی باید از کشور مهاجرت کنند. به گفته او ساکن دو استان شمالی کشور واستان‌های غرب زاگرس از این مهاجرت ایمن هستند اما نمی‌توانند پذیرای مهاجران سایر استان‌ها باشد. به گفته او شمال کشور اشباع شده و ظرفیت جذب جمعیت بیشتر را ندارد. بخش های عمده مناطق شمالی کوهستانی و وسعت دشت هایش اندک است که آن هم پر شده است.
اومی گوید: «وزارت نیرو به تنهایی نمی‌توانند جلوی اتلاف منابع آب را بگیرد. ایشان دارد تلاشش را می‌کند ولی به تنهایی زورش نمی‌رسد؛ حتی زور مجموعه دولت هم نمی‌رسد. اگر همه جامعه از مقامات بالا گرفته تا مردم، وارد مسأله آب نشوند کاری از چیت چیان یا حتی تمامی دولت ساخته نیست.
به گفته کلانتری مصرف اصلی آب در بخش کشاورزی است اما هنوز مسئولان قائل به این نیستند که در این کشور بخصوص از جنوب البرز و شرق زاگرس تا مرزهای شرقی و جنوبی بحران آب داریم. سرانه باقیمانده آب این نواحی کمتر از 800 متر مکعب است یعنی ما درون بحرانیم نه در مرز بحران؛ چرا که وقتی سرانه آب از 1000 متر مکعب کمتر شد، بحران آغاز می‌شود. او می‌گوید: «مسئولان هنوز فکر می‌کنند این حرف ها، بی‌اساس و غیرعلمی است. آنها هنوز به طور کامل باور نکرده‌اند که کشور وارد بحران آبی شده است لذا در برنامه ششم توسعه هم که در مجلس مطرح است همان فشارهای سابق ادامه دارد. درست است در این برنامه ذکر شده که مصرف آب 10 میلیارد متر مکعب تا پایان برنامه کم شود ولی این مقدار جواب نمی‌دهد، چرا که آب تجدید پذیر کشور 90 میلیارد متر مکعب است.» به گفته کلانتری همه ارگان‌های بین‌المللی توسعه و سازمان ملل صریحاً تأکید کرده‌اند که حد نهایی برداشت از آب‌های تجدیدپذیر 40 درصد است. یعنی ما از این 90 میلیارد متر مکعب آب تجدید پذیر کشور در سال فقط می‌توانیم 36 میلیارد آن را به صورت سالانه برداشت کنیم. در حالی که طبق آمار وزارت نیرو، سالانه 97 میلیارد متر مکعب از آب برداشت می‌شود یعنی 108 درصد.
او می‌گوید: «ضمن اینکه این 97 میلیارد متر مکعب به طور مساوی در کشور تقسیم نشده است. در نقاط کم بارانی مانند استان خراسان بیشتر از 130 درصد، در کرمان بالای 110 درصد، در فارس بالای 100 درصد برداشت می‌کنیم یعنی سفره‌های آب زیرزمینی این مناطق تقریباً از دست رفته و غیرقابل بازگشت است حتی اگر در این مناطق باران‌های سیل آسا داشته باشیم.»
او آب پاکی روی دست همگان می‌ریزد ومی گوید: «سیل هم بیاید سفره‌های آب زیرزمینی پر نمی‌شود.» به گفته وزیر سابق جهاد کشاورزی وقتی سفره‌های آب زیرزمینی خشک می‌شوند، طبقات خاک نشست می‌کنند و محل ذخیره آب از بین می‌رود. از این رو اگر بارندگی 10 برابر قبل هم شود باز آب روی سطح زمین جاری می‌شود و نمی‌تواند به داخل خاک نفوذ کند.