printlogo


پرده نقره‌ای

آیین رونمایی از فیلم «مرشد چلویی» برگزار شد
هر که در این سرا در آید نانش دهید...
آیین نکوداشت و رونمایی از فیلم مستند «مرشد چلویی» به کارگردانی احمد کشاورز و از تولیدات مؤسسه تصویر شهر، عصر جمعه 26 شهریورماه مصادف با سالروز وفات مرحوم مرشد چلویی در تالار همایش‌های کوثر برگزار شد. در این مراسم، احمد مسجد جامعی، حسن بیادی، علیرضا تابش، سیدعلی احمدی، مجید یراق‌بافان، عباس گرجی، خانواده مرحوم حاج احمد عابد معروف به مرشد چلویی و اصحاب رسانه حضور داشتند.
در بخشی از این مراسم، احمد مسجد جامعی عضو شورای شهر تهران درباره مرحوم مرشد چلویی که از مفاخر تهران به شمار می‌آید، گفت: بیش از همه چیز، رفتار و وجوه معنوی مرشد چلویی باعث شد تا در بین مردم مقبول واقع شود. یکی از دوستانم که در زمان جوانی به مغازه مرشد چلویی رفته بود برایم تعریف می‌کرد که مرشد با تمام انسان‌ها به یک نحو برخورد می‌کرد و هر کس که وارد مغازه‌اش می‌شد لقمه‌ای کباب در دهانش می‌گذاشت که این رفتار مرشد مصداق این جمله ابوالحسن خرقانی است که می‌گوید: «هر که در این سرا در آید نانش دهید و از ایمانش مپرسید، چه آنکس که به درگاه باریتعالی به جان ارزد البته بر خوان بوالحسن به نان ارزد». وی افزود: مرشد چلویی دقیقاً کاری را انجام می‌داد که در وصف امام حسن مجتبی(ع) شنیده‌ایم. ایشان به نورانیتی رسیده بود که شاید هرکسی نتواند در تمام طول زندگی خود به آن دست یابد. همچنین در بخش دیگری از این مراسم، احمد کشاورز کارگردان فیلم مستند «مرشد چلویی» اظهار کرد: تا به حال هیچ مستندی راجع به میرزا احمد عابد نهاوندی مشهور به «مرشد چلویی» ساخته نشده بود. ساخت این مستند را از اسفندماه سال 1394 آغاز کردیم که حدود
17 تا 18 ماه به طول انجامید و نسخه 49 دقیقه‌ای آن به نمایش گذاشته می‌شود. بر اساس این گزارش، در پایان این مراسم، فیلم مستند «مرشد چلویی» به نمایش درآمد و پس از آن، کارگردان اثر مورد تشویق حضار قرار گرفت.