printlogo


علی جنتی در دیدار با روزنامه‌نگاران ارمنی:
ارامنه در نشر کتاب و مطبوعات همواره پیشتاز بوده‌اند

مریم سادات گوشههشتاد و پنجمین سالگرد روزنامه ارمنی زبان «آلیک» دیروز با حضور علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و حسین انتظامی معاون مطبوعاتی و سید عباس صالحی معاون امور فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و با حضور سبوه سرکیسیان اسقف اعظم ارامنه تهران و همچنین جمعی از خبرنگاران و اصحاب مطبوعات ارمنی کشورهای ارمنستان، امریکا، کانادا، سوریه، چک، لبنان، فرانسه و تعدادی از خبرنگاران رسانه‌های داخلی در هتل انقلاب برگزار شد.
به گزارش «ایران»، در این دیدار علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی پس از خیرمقدم به حاضران گفت: خوشحالم امروز توانستم در جمع شما حضور پیدا کنم. جمهوری اسلامی ایران از بدو تأسیس، با توجه به بینش توحیدی که دارد به همه ادیان توحیدی اعم از دین زرتشت، یهود و مسیحیان رسمیت بخشید و در قانون اساسی جمهوری اسلامی، ایرانیان زرتشتی، کلیمی و مسیحی به‌صورت ادیان رسمی شناخته شده‌اند.
وی افزود: بنیانگذار جمهوری اسلامی امام خمینی(ره) از همان ابتدا تأکید داشتند که ایران مال همه است و توحید هم مذهب همه است و ما یک ملت واحد هستیم. در قانون اساسی همه اقوام از آزادی‌های مدنی و اجتماعی برخوردارند و در فعالیت‌های مختلف سیاسی و اجتماعی مشارکت جدی دارند. جنتی در ادامه سخنانش تصریح کرد: خوشبختانه ملت ما، هموطنان ارامنه را به عنوان افرادی متخصص، صادق، درستکار و امین می‌شناسند و ارتباط بسیار نزدیک و خوبی با همه آنها دارند. در حوزه مطبوعات هم در مجموع حدود 250 روزنامه در کشور داریم که مجاز به انتشار هستند و علاوه بر نشریات الکترونیکی که به صورت مداوم در کشور منتشر می‌شود و تعداد آنها به هزاران می‌رسد، شخصیت‌های برجسته و ماندگار ارامنه در رشته‌های معماری، موسیقی، تئاتر، سینما و... فعالیت دارند.
جنتی گفت: ارامنه در نشر کتاب و مطبوعات پیشتاز بوده‌اند و کتاب‌های مختلفی را به زبان ارمنی داریم که از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مجوز گرفته و انتشار یافته‌اند. همچنین امروز را به مناسبت هشتاد و پنجمین سالگرد تأسیس این روزنامه  دور هم جمع شده‌ایم. طبیعتاً یکی از روزنامه‌های بسیار با سابقه‌ای است که توانسته هم به هموطنان ارمنی اطلاع‌رسانی کند و هم با فصلنامه پیمان به زبان فارسی که منتشر می‌شود برای همه مردم اطلاع‌رسانی کند. علاوه بر انتشار نشریات ارمنی زبان، سه تقویم ارمنی در کشورمان به چاپ می‌رسد. وی با اشاره به ارتباط و تعامل نزدیک جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ارمنستان گفت: بین ۱۳ کشور همسایه ایران، ارتباط  ما با جمهوری ارمنستان بیشتر و نزدیکتر است. مبادلات تجاری، بازرگانی و اقتصادی و همچنین همکاری‌های فرهنگی - هنری بسیار نزدیکی با هم داریم. موافقتنامه فرهنگی، علمی و آموزشی ایران و ارمنستان بعد از استقلال به امضا رسیده و در طول این سالیان رابطه بسیار نزدیک فرهنگی با ارمنستان داریم. با وزیر فرهنگ ارمنستان تفاهم بسیار خوبی داریم. گروه های موسیقی ایرانی به ارمنستان می‌روند و بالعکس ما هم از گروه های موسیقی آنها استفاده می‌کنیم و امیدواریم بتوانیم کارهای مشترکی را بخصوص در حوزه فیلمسازی انجام دهیم و در این موضوعات مشترک بتوانیم فیلم بسازیم یا نمایشنامه اجرا کنیم. در زمینه چاپ کتاب از زبان ارمنی به فارسی و بالعکس نیز با هم تفاهم کردیم.
ایجاد نخستین چاپخانه ایران به همت ارامنه
اسقف سبوه سرکیسیان اسقف ارامنه ایران و تهران، هم در این نشست با  تشکر از وزیرفرهنگ و ارشاد کشورمان گفت: بهانه حضور ما در این محفل و مجلس منتشر شدن روزنامه قدیمی آلیک است. این جلسه که به همت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تشکیل شده، خود گواهی برای توجه و ارزش این حوزه در ایران است.از زمان هخامنشی و حکومت کوروش، توجه و اهمیت او به فرهنگ و هنر و به ملل مختلف و مردم کشورهای جهان مشخص بود. وی افزود: از قدیم الایام ایرانیان با ارامنه پیوند داشته‌اند و آنها در ایران به پیشرفت و رشد دست یافتند. تأسیس صدها کلیسا و اماکن مخصوص به ارامنه نشان دهنده این است که ارامنه به عنوان شهروند پذیرفته شده‌اند و در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران جایگاهی برای ارامنه تعیین شده و آنها مورد احترام بودند. وی با اشاره به حضور و فعالیت ارامنه در حوزه فرهنگ و هنر کشور گفت: به گواهی تاریخ نخستین چاپخانه ایران و منطقه را ارامنه در جلفای اصفهان بنا نهادند که این کار و این پویش تاکنون ادامه داشته است. در عرصه ادب و هنر، حقوق و... صدها کتاب در این چاپخانه منتشر شده است. پس از سخنان اسقف سرکیسیان، نمایندگان ارامنه کشورهای مختلف، به بیان سخنانی کوتاه پرداختند.
نقش مهم ارامنه در مشروطه و انقلاب اسلامی
حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمحمود دعایی مدیر مسئول روزنامه اطلاعات هم در این مراسم گفت: وقتی به من مژده دادند که می‌توانم در این جلسه شرکت کنم، خوشحال شدم؛ چون با بسیاری از ارامنه دوست هستم. وی افزود: ارامنه در نهضت مشروطیت، انقلاب اسلامی و اتفاقات مهم کشور ما حضور داشتند. همزیستی و تعامل مسالمت‌آمیز امام موسی صدر با مسیحیان زبانزد بود.
حجت‌الاسلام والمسلمین دعایی با اشاره به هشتاد و پنجمین سالگرد انتشار روزنامه «آلیک» گفت: تعدادی از ارامنه در خصوص قیام امام حسین(ع) مقاله و پژوهش داشته‌اند و این افتخار بزرگی است. من از نمایندگان رسانه‌های ارامنه حاضر در ایران دعوت می کنم در طول هفته‌های آینده با هم جلسه داشته باشیم تا با نظر و دیدگاه‌شان، کیفیت کار ما  بهتر شود. پس از سخنان جنتی از طرف روزنامه نگاران ارمنی هدیه‌ای به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اعطا شد.