printlogo


در اختتامیه‌ دومین دوسالانه‌ ملی معماری مطرح شد
تهران در حال فروش است
علی‌اکبر صارمی: خیلی از ساختمان‌ها و برج‌هایی که ساخته می‌شوند و من اطلاع دارم نتیجه پولشویی است

صبا موسوی


آیین اختتامیه‌ دومین دوسالانه‌ ملی معماری، شهرسازی و طراحی داخلی ایران جمعه 26 شهریور در مرکز همایش کتابخانه‌ ملی ایران برگزار و نتایج دوسالانه اعلام شد. در این مراسم علاوه بر معرفی برندگان بخش‌های مختلف دوسالانه و اهدای جوایز آنها، برای نخستین بار، نشان علی اکبر صارمی، معمار نامدار و پیشکسوت ایران، نیز به فرد منتخب اهدا شد. از آثار ماندگار صارمی معماری خانه افشار در زعفرانیه است.
به گزارش «ایران»، در این رویداد علی رضا عظیمی، معمار با خواندن بیانیه این رویداد، گفت: این دوسالانه سه دستاورد ملموس با خود داشت و به‌دلیل اینکه رویداد به شکل تحقیق میدانی صورت گرفت، دوسالانه ارزش پژوهشی دارد. وی افزود: نخستین دستاورد این بود که این رویداد نشان داد که معماران حتی به حقوق اولیه خود تسلط ندارند و آن را نمی‌شناسند و مطالبه نمی‌کنند. بنابراین باید قوانین بازنویسی و به روز شود. دوم اینکه شکاف میان شهرهای بزرگی چون تهران و اصفهان و شیراز با دیگر شهرها بسیار زیاد است و این شکاف از جنس کیفی نیست بلکه از جنس انگیزه است. عظیمی ادامه داد: بنابراین دریافت آثار از بعضی از استان‌ها به دوسالانه صفر بوده که این بسیار معنا دار است. و سومین دستاورد این بود که  اگر جوانان در راستای منطق قرار بگیرند اتفاق‌های بسیار خوبی خواهد افتاد. در کل راه‌اندازی آکادمی منتقدان و نویسندگان معماری مهم‌ترین دستاورد دوسالانه بود.
ساخت برج‌ها نتیجه پولشویی است
در ادامه علی اکبر صارمی، پیشکسوت معماری ایران، با اشاره به ماجرای اخلاق در معماری گفت: اخلاق واژه‌ای چند گانه است و اخلاق در معماری به چه معنا است؟ وی افزود: چند گروه در یک طرح معماری از ساخت تا بهره‌برداری دست اندرکار هستند، اول سرمایه داران که تصمیم گیرنده هستند، دوم معماران به عنوان طراح، سپس پیمانکاران و گروه عظیم تر، مصرف‌کنندگان هستند. اما متأسفانه خیلی از ساختمان‌ها و برج‌هایی که ساخته می‌شوند و من اطلاع دارم نتیجه پولشویی است که اعمال خلاف با ساخت آنها پوشیده می‌شود.
صارمی ادامه داد: در این بین بیشتر معماران در بسیاری از موارد کاره‌ای نیستند و اگر در این موارد نظری بدهند که مثلاً یک ساختمان به جای 20 طبقه در 19 طبقه ساخته شود، اصلاً به حرفشان هم گوش داده نمی‌شود. متأسفانه سانتی متر، سانتی متر این شهر (تهران) دارد به فروش می‌رسد و بزودی دیگر جای راه رفتن هم باقی نمی‌ماند و سؤالی که مطرح می‌شود این است که آینده شهر چه می‌شود. وی تصریح کرد: اینجاست که می‌بینیم اخلاق حرفه‌ای چیست و ما چه کاره‌ایم. خیلی از بیانیه‌هایی که برای مبارزه با مسائل ساخت و سازهای اشتباه داده می‌شود، توسط خبرنگاران شجاع و دوستداران محیط زیست انجام می‌شود و ما معماران تاکنون حتی یک بیانیه نداده‌ایم که اینگونه کارها غلط است یا اینکه چرا درخت باغ‌های شهر خشک می‌شوند تا تبدیل به ساختمان‌های گرانقیمت شوند؟ در ادامه فرامرز پارسی، از داوران دوسالانه گفت: این رویداد تک موضوعی بود، ساخت مدرسه‌ای 6 کلاسه برای روستایی در جیرفت کرمان. بیش از 340 اثر به دبیرخانه رسید که 312 طرح وارد مرحله نهایی شد، پس از آن 50 اثر و در نهایت 8 کار اصلی انتخاب شد. وی افزود: سطح کیفی آثار بالا بود که داوری را سخت می‌کرد. در کارهای ارائه شده به فرهنگ معماری منطقه و مسائل زیست محیطی توجه شده بود. در این دوسالانه اهدای جایزه معمار سال 1395، فعال حوزه پژوهشی معماری در این دوره برای ریشه‌سازی هویت معماری ایران به بیژن شافعی، ویکتور دانیل و سهراب سروشیانی رسید. نخستین نشان علی اکبر صارمی نیز به سید علی رضا قهاری داده شد. برندگان بخش نخست دوسالانه ایمان یوسفی، امیرحسین رضایی و مصطفی داداش‌پور معرفی شدند.