printlogo


خبررئیس جمهوری در حاشیه اجلاس غیرمتعهدها با برخی هیأت‌های خارجی دیدار کرد
توسعه همکاری‌های اقتصادی  محور گفت‌و‌گوهای روحانی با مقامات خارجی
رئیس جمهوری بعد از سخنرانی در نشست سران جنبش غیرمتعهدها و تحویل ریاست این سازمان بین‌المللی به ونزوئلا، برای دیدار با مقامات کوبا راهی این کشور شد. روحانی در ادامه سفر    چند روزه خود به قاره امریکا، هاوانا را نیز به مقصد نیویورک مقر سازمان ملل ترک خواهد کرد تا در مجمع عمومی این سازمان شرکت کند.  با این حال وی قبل از ترک ونزوئلا با برخی مقامات کشورهای حاضر در مارگاریتا، محل اجلاس نشست غیرمتعهدها دیدار و گفت‌و‌گو کرد. توسعه همکاری‌های اقتصادی و سیاسی محور اساسی و مشترک گفت‌و‌گوهای رئیس جمهوری کشورمان با سران دیگر کشورها بود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، روحانی در دیدار با معاون رئیس جمهوری هند تأکید کرد: باید سطح همکاری‌های اقتصادی ایران و هند نیز همپا با سطح روابط دو کشور در دیگر حوزه‌ها گسترش و تعمیق یابد. رئیس جمهوری به توافق‌های گسترده میان دو کشور در جریان سفر اخیر نخست‌وزیر هند به تهران اشاره کرد و گفت: اجرای سریعتر این توافق‌ها بویژه در ارتباط با تقویت همکاری‌های بانکی، ریلی و توسعه بندر چابهار می‌تواند شتابی بیشتر به روابط مشترک بدهد.  رئیس‌ جمهوری در دیدار وزیر خارجه الجزایر نیز روابط تهران – الجزیره را برادرانه و صمیمی دانست و اظهار داشت: دو کشور در مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی از مواضع بسیار نزدیکی برخوردار هستند و باید روابط خوب ایران و الجزایر در تمامی زمینه‌ها هر چه بیشتر توسعه یابد. روحانی در ادامه تلاش برای موفقیت اجلاس آتی تولید‌کنندگان نفت در الجزایر را مورد اشاره قرار داده و با تأکید بر لزوم ایجاد ثبات در بازار نفت و قیمت عادلانه برای آن، گفت: امیدوارم با همکاری و تعامل نزدیک، گام‌های مؤثری در این راستا در جهت تأمین منافع جمعی برداشته شود.  رئیس جمهوری کشورمان همچنین در دیدار «اوو مورالس» رئیس جمهوری بولیوی گفت: برای توسعه و تقویت همه جانبه همکاری‌های تهران و بولیوی هیچ محدودیتی وجود ندارد و تقویت این روابط در راستای علاقه و منافع دو ملت است.رئیس جمهوری بولیوی نیز در این دیدار از روحانی برای شرکت در اجلاس آتی سران کشورهای عضو اوپک گازی که قرار است در ماه ژانویه سال 2018 در کشورش برگزار شود، دعوت کرد. رئیس جمهوری در دیدار «رافائل کور‌ه‌آ» همتای اکوادوری هم با اشاره به نشست آتی تولیدکنندگان عضو و غیرعضو اوپک در الجزایر تصریح کرد که بی‌ثباتی و کاهش قیمت نفت به ضرر همه کشورها و بویژه تولیدکنندگان نفت است و تهران از هر اقدامی در راستای ثبات بازار و بهبود قیمت نفت که مبتنی برعدالت، انصاف و رعایت سهمیه عادلانه برای کشورهای تولید‌کننده نفت باشد، حمایت خواهد کرد.
غیرمتعهدها ۲۰۱۷ را سال پایان اشغال فلسطین نامیدند
سران کشورهای عضو جنبش غیرمتعهدها در اجلاس خود در ونزوئلا سال ۲۰۱۷ را سال پایان اشغال فلسطین نامیدند. به گزارش ایسنا، سران جنبش غیرمتعهدها در نخستین روز این نشست در بیانیه‌ای درباره مسأله فلسطین، تجاوزات مداوم اسرائیل علیه مردم فلسطین بویژه سیاست شهرک‌سازی را محکوم و تأکید کردند، اسرائیل باید به‌عنوان قدرتی اشغالگر به مسئولیت‌های خود عمل کرده و محاصره نوار غزه را لغو کند. این جنبش از شورای امنیت و مجمع عمومی سازمان ملل خواست اقدامات لازم را برای مجبور کردن اسرائیل برای عمل به تعهداتش بویژه درباره حقوق بشر و قوانین بین‌المللی انسانی اتخاذ کند. حاضران در این نشست با اعلام آمادگی خود برای تحقق پایان اشغالگری رژیم صهیونیستی، سال ۲۰۱۷ را سال پایان اشغالگری اسرائیل در فلسطین نامیدند.  نشست سران عضو جنبش غیرمتعهدها از روز شنبه با عنوان «اتحاد در مسیر صلح» با حضور رؤسا و رهبران کشورهای عضو در ونزوئلا گشایش یافت.