printlogo


باهنر ، دبیر کل جبهه پیروان خط امام(ره) و رهبری :
رقابت پایان یافت، اکنون باید از دولت حمایت کنیم
ترکیب رئیس و اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام خردادماه مشخص می شود

برگزاری نشست خبری آن هم بعد از شکست اصولگرایان در انتخابات ریاست جمهوری و ناکامی آنان در رقابت شوراهای اسلامی شهر و روستا، فقط از عهده محمدرضا باهنر برمی‌آمد.
دبیرکل جبهه پیروان خط امام و رهبری که در ایام منتهی به برگزاری انتخابات کمتر اظهار نظر می‌کرد، دیروز خبرنگاران را به دفتر حزب جامعه اسلامی مهندسین دعوت کرد و به سؤالات آنان که بیشتر درباره انتخابات ریاست جمهوری و نتیجه آن مطرح می‌شد، جواب داد.
در این جلسه خبرنگار روزنامه ایران با اشاره به دو انتخابات ریاست جمهوری یازدهم و دوازدهم پرسید: «4 نامزد اصولگرا در انتخابات ریاست جمهوری سال 92 حدود 16 میلیون رأی کسب کردند، در انتخابات روز جمعه آقایان رئیسی و میرسلیم در مجموع قریب 16 میلیون رأی کسب کردند؛ با توجه به افزایش 4 میلیونی واجدین آرا، همچنین شعارهایی چون یارانه 250 هزار تومانی، ایجاد 5 میلیون شغل و اتمام مسکن مهر که در انتخابات سال 92 مطرح نبود، توقف رشد آرای اصولگرایان را چگونه ارزیابی می‌کنید؟» باهنر در پاسخ به این سؤال گفت: هشت سال دولت‌های نهم و دهم آمد و خدماتی انجام داد؛ در دو سال آخر  دولت دهم، تورم افزایش پیدا کرد و رشد اقتصادی بشدت منفی شد که تا انتخابات سال 92 آثار آن برای مردم محسوس نبود. کار که جلو رفت، مشخص شد که دولت یازدهم چه شرایطی را تحویل گرفته که وضعیت مطلوبی هم نبود.  نهایتاً در انتخابات  96 عملکرد دو سال آخر دولت دهم بر سر کاندیداهای اصولگرا آوار شد.
باهنر تصریح کرد: با همه این مسائل، اغراق‌هایی در مناظرات انجام گرفت و هر دو طرف به یکدیگر اتهاماتی زدند که مستند نبود و شاید خوب است از دور آینده همه کاندیداها یک دستگاه دروغ‌سنج به خود وصل کنند، البته خوب است صحت و سقم این مسائل در یک مرکز مورد بررسی قرار گیرد.
او در بخش دیگری از این نشست خبری با بیان اینکه این انتخابات را می‌شود به مسابقه و تیم باشگاهی تشبیه کنیم، گفت: این وسط فول و اوت و پنالتی هم بود؛ اما باید قبول کنیم این رقابت‌ها به رفاقت تبدیل شود.
ما به نوبه خود تبریک عرض می‌کنیم و باید باور کنیم این دولت حالا مانند تیم ملی است و باید با رقبای خارجی رقابت کند. ما باید خودمان را تمرین بدهیم که دولت را تیم ملی بدانیم حتی رقبا هم تلاش کنند این تیم در مسابقات پیروز شود چون موفقیت دولت، موفقیت نظام است.
 او تأکید کرد: این دفعه هم دو تیمی که رقابت کردند، عِده و عُده بالایی جلب کردند یک طرف  حدود 40 درصد، یک طرف نزدیک 60 درصد آرا را کسب کرد؛ اما همه باید باور کنند رئیس ‌جمهوری برای ‌صد درصد مردم است و 80 میلیون نفر چشم به او دارند و 40 درصد هم بدانند که دولت را باید در حصول اهدافی که به نفع نظام است و امنیت ملی را تأمین می‌کند، پشتیبانی و رصد کنند.
باهنر با بیان اینکه «باید در نیت افرادی که از ابتدا بخواهند دولت را ناکارآمد نشان دهند، شک کرد»، افزود: اگر نقدی هم وجود دارد، باید نقد مشفقانه باشد نه به این امید که ثابت کند دولت ناکارآمد است؛ بلکه تلاش کند اینها را تبدیل به کارآمدی کند.
باهنر در مورد استعفای ناطق‌ نوری از ریاست دفتر بازرسی مقام معظم رهبری عنوان کرد: ایشان ۲۸ سال است مسئول دفتر بازرسی هستند. زمانی که من برای مجلس دهم ثبت نام نکردم، خیلی‌ها می‌پرسیدند چرا؟ ‌گفتم من ‌۲۸ سال این راه را رفتم؛ شاید آقای ناطق هم می‌خواست نیروی جوان‌تری بیاید.
تا جایی که من می‌شناسم، ایشان خود را سرباز نظام می‌داند بارها از زبان ایشان شنیدم تبعیت ایشان از رهبری در حدی است که اگر رهبر امر کنند ایشان برود میرجاوه مسئول سیاسی عقیدتی پادگان آنجا شود، ایشان تبعیت می‌کند. خود ایشان مقلد رهبر هستند شاید به دلیل کبر سن و تکراری بودن کار بوده که ایشان از بازرسی استعفا دادند.
او در پاسخ به سؤالی درباره شایعه ریاست وی بر مجمع تشخیص مصلحت نظام تأکید کرد: در رابطه با مجمع همان‌طور که می‌دانید قرار بر این بوده که دوره مجمع پنج ساله باشد و افراد حقیقی و حقوقی را رهبر انقلاب مشخص کنند. این تاریخ تمام شده و باید اعضای جدید مجمع منصوب شوند. اولاً تمدید این دوره هیچ مشکل حقوقی ندارد. همین که افراد جدید نصب نشدند یعنی این دوره ادامه دارد. این مجمع دوره قانونی ندارد و با اراده رهبری است. فکر کنم در خردادماه این مسأله تعیین تکلیف می‌شود و ریاست و ترکیب اعضای مجمع تعیین می‌شود.

 

 

نیم نگاه
یادداشت
سید امیر محمد موسوی
دانشجوی کارشناسی ارشد روانشناسی

اصولگرایی در تله انسداد گفتمانی

گفتمان‌های اصولگرایــــــــــــی و اصلاح‌طلبی- اعتدال از سرمایه‌های سیاسی ایران به حساب می‌آیند. وجود گفتمان رقیب در یک دموکراسی پیوسته یک سرمایه اجتماعی ارزشمند تلقی می‌شود. با توجه به آنچه در مبارزات انتخاباتی اخیر اتفاق افتاد، هدف این نوشتار نیم نگاهی به وضعیت گفتمان اصولگرایی در ساحت سیاسی ایران است.
ریشه‌های گفتمان اصولگرایی و اصلاح‌طلبی موجود در ایران به اوایل انقلاب زمانی که یک ایدئولوژی جدید و یک نظام سیاسی جدید جایگزین نظام سلطانی شد بازمی‌گردد.
1. در رویارویی با ایدئولوژی، می‌توان چهار رویکرد را در پیش گرفت:
‌ اصولگرایی: به معنای پایبندی تمام و کمال به آن ایدئولوژی به همان شکل اولیه‌ای که شکل گرفته و پذیرفتن و معرفی آن به‌عنوان راه نجات و رهایی.
‌ اصلاح‌طلبی: به معنای پذیرفتن بنیادهای آن ایدئولوژی و در عین پذیرفتن نقص‌ها و کمبودها و در پی جبران آنها برآمدن.
 تجدیدنظرطلبی: به معنای به طور کلی پذیرفتن مبانی ایدئولوژی اما در پی تجدیدنظر بودن حتی در خود مبانی.
 براندازی: به معنای رد تمام و کمال مبانی آن ایدئولوژی و در پی از بیخ و بن کندن آن برآمدن.
2. پس از پیروزی انقلاب اسلامی در سال 1357 در ایران در رویارویی با ایدئولوژی حاکم که به صورت یک امر سیاسی شکل گرفت، افراد و جریانهایی با هر چهار رویکرد فوق موضع گرفتند. عده‌ای با پذیرش کامل این ایدئولوژی به اجرای آن در دستگاه‌های دولت تازه تأسیس مشغول شدند، عده‌ای با پذیرش بنیان‌های ایدئولوژی حاکم سعی در اصلاح نقایص داشتند، عده‌ای بتدریج به تجدید نظر طلبی روی آوردند و عده‌ای نیز از همان ابتدا به براندازی برخاستند.


ادامه د رصفحه 5