printlogo


تازه‌های نشر
   میترا شهبازی

بانوی سرخ پوش

«بانوی سرخ پوش بر زمینه خاکستری»، عنوان یکی از تازه‌ترین آثارمنتشر شده نشر افراز با ترجمه احمد طاهری است. کتابی که بعد از انتشار در زمان کوتاهی بیش از پانزده بار تجدید چاپ شد و نخستین اثر «میگل دلیبس» داستان نویس مشهور اسپانیایی به شمار می‌آید که در ایران ترجمه شده است. بانوی سرخ پوش در فضایی متفاوت از دیگر نوشته‌های دلیبس نوشته شده است و اغلب منتقدان آن را آمیزه ای از انسانیت و عشق در اوج پختگی نویسنده‌اش می‌دانند.
مضمون این رمان برگرفته از داستان‌های اسپانیایی است. به گونه‌ای که مخاطب با مطالعه آن با واگویه‌های یک راوی افسرده از زندگی و اتفاقاتی که بر او گذشته مواجه می‌شود. «بانوی سرخ پوش بر زمینه خاکستری» روایتی ساده از مردی‌ است که از همسر خود می‌گوید. مردی میانسال که همسرش را در 48 سالگی از دست داده و حالا بعد از فوت همسر وفادارش دست به قلم برده و حقایقی از زندگی‌اش را برملا می‌سازد.«میگل دلیبس» از مشهورترین نویسندگان معاصر اسپانیا به شمار می‌آید. او در طول هفت دهه نوشتن، آثار زیادی از داستان و فیلمنامه تا سفرنامه و نقد برجای گذاشته است. دلیبس سال‌های دراز رئیس یا عضو فرهنگستان سلطنتی زبان اسپانیا بود و همزمان خلق آثار ادبی را به شیوه خویش ادامه داد و سرانجام نیز در سال 2010 در گذشت. دلیبس، در سال‌های فعالیت حرفه‌ای خود تقریباً تمامی جوایز ادبی مهم اسپانیا را به دست آورد و به اعتقاد بسیاری از صاحب نظران شایسته دریافت نوبل بود. با این حال استقلال نظر و شیوه خاص زندگی او که همواره دشت و روستا را بر شهر و جنجال‌های سیاسی و اجتماعی ترجیح می‌داد، شخصیت ویژه‌ای به او بخشیده و او را از حلقه‌های قدرت مصون نگاه داشته بود. این کتاب با قیمت 6 هزار و 600 تومان منتشر شده است.

انجمن مخفی
«انجمن مخفی» عنوان رمانی از مؤسسه انتشارات سوره مهر است که نوشته احمد شاکری است.  انجمن مخفی از سه داستان تشکیل شده که به صورت موازی روایت می‌شوند. شاکری در این رمان علاوه بر داستان پردازی، به تاریخ، سیاست و مذهب پرداخته و به حوادث مهمی چون جریان مشروطه، تحریم تنباکو و انجمن‌های مخفی نیز توجه داشته است. آن‌طور که شاکری گفته ماجرای انجمن مخفی به نوعی در بستر تاریخی پس از مشروطه رخ می‌دهد و نویسنده در آن به نقش انجمن‌های مخفی در سیر جریانات سیاسی مشروطه می‌پردازد. در «انجمن مخفی» شخصیت‌ها کاملاً داستانی هستند و جز مکان و زمان، نویسنده به دستکاری شخصیت‌های تاریخی پرداخته است؛ به طوری که حتی حوادث اتفاق افتاده نیز زاییده تخیلات نویسنده‌ هستند. انجمن مخفی تا به امروز جوایز مختلفی از آن خود کرده که از جمله آن‌ها می‌توان به کسب عنوان برگزیده در جایزه قلم زرین، برگزیده جشنواره شهید حبیب غنی‌پور و برگزیده جشنواره هنر آسمانی اشاره کرد. این کتاب با قیمت 16 هزار و 900 تومان منتشر شده است.

پل ناتمام
«پل ناتمام» عنوان دومین رمان «عبدالرحمن منیف» است که ترجمه آن در دسترس علاقه مندان قرار گرفته است. در این رمان که محمد حزبایی ترجمه‌اش را بر عهده داشته و با همکاری «نشرپوینده» منتشر شده است، مخاطب با رمانی از نویسنده مطرح جهان عرب روبه‌رو می‌شود. در دنیای داستان نویسی از «منیف» به عنوان یکی از بزرگ‌ترین نویسندگان واقعگرای جهان عرب یاد می‌شود به گونه‌ای که آثار وی به زبان‌های مختلف ترجمه شده است.  داستان این رمان در ارتباط با ناکامی‌های بعد از شکست اعراب در جنگ اسرائیل است. بخش اعظم داستان در ذهن شخصیت اصلی داستان می‌گذرد و نویسنده در آن خاطرات سربازی را در روزهای جنگ مرور می‌کند. داستان «پل ناتمام» درباره سرباز سرخورده‌ای است که خیانت بزرگان، جانش را تلخ کرده. بزرگانی که در آخرین لحظه به او و گروهش که قرار بود پلی را بر رودخانه‌ای نصب کنند تا همقطارانشان از روی آن عبور کنند، دستور عقب نشینی می‌دهند.  آن‌طور که مترجم در مقدمه کتاب آورده، «پل ناتمام» درباره سرگردانی انسان‌هایی است در نیزاری به نام زندگی و در جست‌و‌جوی پرنده‌ای هستند که غالباً آن را نمی‌یابند. این کتاب به بهای 10 هزار تومان وارد بازار کتاب‌های داستانی شده است.

اسمت چیه؟ تربچه
عزت‌الله الوندی به تازگی مجموعه داستانی را برای نوجوانان و با همکاری انتشارات سوره مهر روانه بازار کتاب کرده است. «اسمت چیه؟ تربچه» عنوان این کتاب است که از جمله نوشته‌های طنز الوندی به شمار می‌آید. داستان نوجوانی به نام پوریا که با دو موجود خیالی آشنا می‌شود و پس از مدتی می‌فهمد که اعضای خانواده‌اش هم از قدیم با این دو موجود خیالی آشنایی دارند. بعد از این آشنایی، دو موجود خیالی مذکور، پوریا را به یک سرزمین خیال انگیز می‌برند. پس از اتفاقاتی که رخ می‌دهد، شخصیت اصلی داستان متوجه می‌شود که از او به عنوان یک وسیله استفاده شده تا اشتباه پدربزرگش در گذشته جبران شود. آن‌طور که نویسنده کتاب گفته، قرار شده ادامه این کتاب در قالب مجموعه‌ای هفت جلدی با عنوان کلی «داداشی‌ها» در اختیار مخاطبان نوجوان قرار گیرد. این کتاب با قیمت 4 هزار و900 تومان منتشر شده است.

گربه یک مهندس است
از دیگر آثاری که به تازگی از سوی انتشارات سوره مهر در اختیار کودکان و نوجوانان قرار گرفته، می‌توان به «گربه یک مهندس است» اشاره کرد. کتابی که تازه‌ترین سروده‌های کمال شفیعی را در بر می‌گیرد و با تصویرگری ایلگار رحیمی منتشر شده است. شفیعی در این مجموعه تلاش کرده تا حد امکان از کلیشه‌های معمول و رایج در شعر کودک و نوجوان امروز، فاصله گرفته و عرصه‌های جدیدی را تجربه کند. از همین رو به دنبال شکار سوژه‌های نو و گشودن دریچه‌های تازه به روی مخاطب است. عنوان این مجموعه برگرفته از یکی از اشعار کتاب است. شفیعی درباره این مجموعه گفته: «وقایع این کتاب خیلی دور از ذهن نیست و نوجوان را به فکر درباره محیط اطراف خود وادار می‌کند، شعرها بین فضای تخیلی و رئال سروده شده‌اند، همچنین سعی کرده‌ام به کودکان بیاموزم که می‌شود نگاه دیگری به پدیده هستی داشت و محیط اطراف را با نگاهی خلاقانه مشاهده کرد. » این کتاب با قیمت 4 هزار و 900 تومان منتشر شده است.