printlogo


تازه‌های کودکان و نوجوانان  10 قصه از امام رضا (ع)
«10 قصه از امام رضا علیه‌اسلام» به روایت مژگان شیخی و تصویرگری سیدحسام‌الدین طباطبایی توسط انتشارات قدیانی منتشر شد. این کتاب که برای گروه‌های سنی ب و ج تألیف و تدوین شده است از نثر و زبانی ساده سود می‌جوید. تصاویر رنگی کتاب در درک و فهم قصه‌ها به کودکان و نوجوانان کمک می‌کند؛ تصاویری که خلاقانه طراحی شده‌اند.
سیب گاز زده، یک درس تازه، غریبه آشنا، گنجشک چه می‌گفت؟، قرض عبدالله، صیاد و آهو، درخت بادام، نماز باران، پیراهن یادگاری و مسافران مدینه عناوین 10داستان دینی این کتاب هستند. زمان روایت در دوران امام هشتم است و در هر داستان امام حضور دارد اما مژگان شیخی منابع مورد استفاده خود را می‌توانست در پانوشت صفحات یا در پایان کتاب بیاورد که خواننده بداند نویسنده با استناد به چه آثاری این داستان‌ها را روایت کرده است. این کتاب در قطع رحلی روی کاغذ گلاسه با تصویرپردازی رنگی کودکان را به مطالعه آن تشویق و ترغیب می‌کند. ضمن این که انتشارات قدیانی یکی از پرکارترین ناشران در حوزه ادبیات کودک و نوجوان با تکیه بر تجربه و توانایی مدیریت خود، آثار متعدد و متنوعی منتشر می‌کند که سلایق دینی و ادبی مخاطبان را راضی نگه می‌دارد.
 آخرین موهیکان
«آخرین موهیکان» نوشته جیمز فنی مورکوپر از مجموعه رمان‌های کلاسیک است که دینا مک فادن آن را برای نوجوانان بازنویسی کرده و فرحناز عطاریان برگردان فارسی آن را انجام داده است و انتشارات قدیانی آن را به بازار فرستاد. ماجرای این داستان در سومین سال از آخرین جنگ میان انگلستان و فرانسه رخ داده است و این دو کشور بر سر سرزمین‌هایی که بعدها کانادا و ایالات متحده نامیده شدند، می‌جنگیدند. آن‌ها قرارگاه‌هایشان را در ارتفاعات ساخته بودند و جنگ را به پایین نمی‌کشیدند. زیرا بومیان محلی می‌ترسیدند و... این رمان مصور در 17 فصل نوشته شده و از زبان راوی دانای کل روایت می‌شود.
 مردان کوچک
«مردان کوچک» نوشته لوییزا می الکت از مجموعه رمان‌های کلاسیک با بازنویسی دینا مک فارن است که شیما فتاحی آن را به فارسی ترجمه کرده و انتشارات قدیانی ناشر آن است. داستان این کتاب، روایت زندگی پسرکی دوازده ساله است که به یک آموزشگاه شبانه‌روزی معرفی می‌شود. مدیریت این آموزشگاه را خانم جو بی.هایر به عهده دارد؛ زنی به غایت مهربان و دلسوز. نت بلیک در چنین محیط و فضایی که بچه‌های همسن و سالش در آن جا ساکن‌اند و درس می‌خوانند روزهای خوبی را سپری می‌کند و... بهزاد غریب‌پور طراحی یونیفورم و اجرای جلد این کتاب مصور را به عهده داشته است. این رمان که از زبان راوی دانای کل روایت می‌شود، در 14 فصل تألیف و تدوین شده است.
 هیولا و شوالیه
«هیولا و شوالیه» نوشته کریستیان ژولی بوا با ترجمه نادیا حدادیان توسط نشر طراحان نوین منتشر شد. در معرفی هیولا می‌گویند، بازیلیک (هیولا) موجودی افسانه‌ای است که در قرون وسطا یونانیان باستان او را ماری کوچک و زهرآگین می‌دانستند که نگاهی مرگبار دارد. بعدها گفتند که او موجودی نیم‌خروس و نیم مار است و این که چطور متولد شده و چه قدرت اسرارآمیزی دارد. ریشه اسم بازیلیک از یونان باستان گرفته شده و حتی به او شاه ماران هم می‌گفتند. در مورد شوالیه هم گفته‌اند: وقتی شاه آرتور در قرن پنجم و ششم میلادی بر انگلستان حکومت می‌کرد با گونیور - زنی ایرلندی - ازدواج کرد و به عنوان پیشکش عروسی میزگردی به او هدیه کرد و از او خواست تا آیین جوانمردی را پایه‌گذاری کند. این هدیه بهترین شوالیه‌های جهان را دور آن میز گرد آورد که یکی از وفادارترین آن‌ها شوالیه این داستان یعنی آقای لانسکو است. داستان تخیلی این کتاب با تصاویر رنگی و روی کاغذ گلاسه برای گروه سنی ب.ج تدارک دیده شده است.
 رئال‌مادرید
«رئال‌مادرید» رمانی برای نوجوانان نوشته محمد طلوعی است که توسط نشر افق منتشر شده است.این رمان، داستان یک تیم فوتبال از بچه‌های آبادان است. سودای مسابقه با تیم نوجوانان رئال‌مادرید اسپانیا، نوجوانان ماجراجوی آبادانی را به امارات و شهر دبی می‌کشاند. در غربت، رؤیاهایشان تبدیل به کابوس می‌شود. طوری که حتی جا برای خواب ندارند تا ابو - فوتبالیست قدیمی - به فریادشان می‌رسد و بچه‌ها به زمین مسابقه می‌رسند.محمد طلوعی پیش از این چند رمان از جمله، من ژانت نیستم، قربانی باد موافق و... نوشته و منتشر کرده بود.
 ایوان منحصر به فرد
«ایوان منحصر به فرد» نوشته کاترین اپل گیت با برگردان کیوان عبیدی آشتیانی توسط نشر افق منتشر شد. نویسنده این رمان نوجوانان، خانم کاترین اپل‌گیت، یکی از نویسندگان مشهور امریکایی است که آثارش بارها مورد تقدیر قرار گرفته و یکی از آثارش که با همراهی شوهرش نوشته تاکنون 35میلیون نسخه در سراسر جهان چاپ شده است.رمان «ایوان منحصر به فرد» داستان گوریل آرامی است که بندرت از چیزی ناراحت می‌شود. از گذشته‌اش هیچ خاطره‌ای ندارد. عاشق نقاشی کشیدن است تا این‌که بچه فیلی وارد زندگی‌ آن‌ها می‌شود و تغییر در زندگی‌اش آغاز می‌شود.
 سفر دریایی لی‌لی
«سفر دریایی لی‌لی» نوشته پاتریشیا رایلی کیف رمانی است که فهیمه مهدی‌زاده آن را به فارسی برگردانده و نشر نو هم ناشر آن است. داستان این رمان مربوط به زندگی دو نوجوان در دوران جنگ جهانی دوم است. تابستان سال 1939 بود و جنگ جهانی دوم زندگی همه را تغییر داده بود. در شهر کوچکی نزدیک اقیانوس اطلس بچه‌ای همسن و سال لی‌لی پیدا نمی‌شد تا این که آلبرت از راه رسید؛ پناهنده‌ای از مجارستان. این دو با هم بچه گربه‌ بی‌پناهی را نجات می‌دهند و از او مراقبت می‌کنند و دوستی نزدیکی بین لی‌لی و آلبرت شکل می‌گیرد و... نشر نو مجموعه‌ای از رمان کودکان و نوجوانان تدارک دیده که تحت عنوان کلی «کتابخانه کوچک من» منتشر می‌شود. از این مجموعه تاکنون هشت عنوان منتشر شده که «سفر دریایی لی‌لی» چهارمین کتاب از این مجموعه است.
 زمستان روزگار جنگ
«زمستان روزگار جنگ» به قلم یان ترلو رمانی برای نوجوانان است که با ترجمه سامگیس زندی توسط نشر نو منتشر شده است.داستان این رمان زندگی میشل پانزده ساله را روایت می‌کند که بار سنگین تهیه آذوقه و هیزم خانواده و مهمانان را به دوش می‌کشد. اما میشل یک وظیفه سری هم به عهده گرفته است؛ مراقبت از یک خلبان زخمی انگلیسی در عمق جنگل.نویسنده درباره این رمان می‌نویسد: «دوازده ساله بودم که دومین زمستان جنگ جهانی دوم شروع شد. زمستانی که در عمق ذهن و روح من حک شده است. وقتی دختر بزرگم دوازده ساله شد، او و هم‌شاگردی‌هایش کنجکاو بودند بدانند جنگ جهانی دوم چگونه جنگی بوده است؟ آن وقت بود که من زمستان روزهای جنگ را نوشتم. بیشتر حوادث این داستان در واقعیت امر اتفاق افتاده است. این رمان برنده جایزه بین‌المللی بهترین رمان برای نوجوانان و جوانان شده است.