printlogo


گزارش سالگرد نقاش معاصر
راه‌اندازی بنیاد «هانیبال الخاص»

بنیاد «هانیبال الخاص» به منظور حفظ آثارش توسط جامعه آشوری تهران راه اندازی می شود.
به گزارش ایران، در مراسم بزرگداشت هانیبال الخاص مدیرکل مرکز هنرهای تجسمی با اشاره به چهارمین سالگرد درگذشت این نقاش معاصر گفت: در میان اقلیت‌های مذهبی‌مان، هنرمندانی چون الخاص، مارکو و سیراک در حوزه هنرهای تجسمی کشور فعال بودند و هستند که بخشی از پیکره این حوزه را تشکیل می‌دهند.
مجید ملانوروزی افزود: هانیبال نیز از مهمترین هنرمندان معاصر ما است که علاوه بر خلق آثار، در حوزه آموزش هنر معاصر و تربیت استادان بنام تجسمی ایران نیز سهم بسزایی داشته است، او شاگردانش را با فرهنگ‌های بومی خودشان آشنا می‌کرد. وی ادامه داد: هانیبال نگاهی اجتماعی به نقاشی داشته، بنابراین علاوه بر استفاده از نگاه وی در هنر انقلابی، تعدادی از شاگردانش از هنرمندان تأثیرگذار هنر انقلاب به شمار می‌روند.
وی افزود: هانیبال در آثارش فرهنگ قوم و تاریخ اجتماعی‌اش را به بهترین شکل ممکن بیان می‌کند. امیدوارم با چاپ آثار وی و دیده شدن هنرش، خدمات اقلیت مذهبی در فرهنگ و هنر ایران بیشتر پاس داشته شود.
همچنین در این مراسم «یوناتان بت کلیا»، نماینده آشوری‌ها در مجلس شورای اسلامی گفت: هانیبال جزو هنرمندان یگانه ایران است که متأسفانه آثارش سرنوشت بدی پیدا کرد و پس از مرگش بخشی از آنها به سرقت رفت. این موضوع بسیار ناراحت‌کننده است و امیدوارم بزودی بنیاد هانیبال برای حفظ آثارش راه‌اندازی شود.
دبیرکل اتحادیه جهانی آشوریان از مردم خواستار در اختیار قرار دادن اسنادی در مورد الخاص شد و افزود: این هنرمند اعتبار جامعه آشوری است. او در آثارش فرهنگ قوم‌اش را به بهترین شکل ممکن بیان کرده، الخاص گیلگمش دوران ما بوده که نامش همیشه زنده می‌ماند.
فرزند هانیبال الخاص عصر شنبه در مراسم بزرگداشت پدرش در موزه هنرهای معاصر گفت: پدرم وصیت کرد که موزه‌ای به نام او در ایران برپا شود.
در این مراسم بونا الخاص بیان کرد: قصه موزه تاکنون محقق نشده است. امیدواریم هر هنرمندی که می‌رود آثارش ثبت و نگهداری شود. همچنین امیدوارم بنیاد پدرم راه‌اندازی شود. برای تحقق این امر از تمام کسانی که آثاری از او دارند، خواهش می‌کنم حداقل تصویری از این آثار را در اختیار بنیاد بگذارند.
در ادامه نیز عباس مشهدی‌زاده، مجسمه ساز گفت: با هانیبال در سال ۱۳۳۷ هـ . ش آشنا شدم. تازه به ایران آمده بود و در هنرستان هنرهای زیبای پسران تدریس می‌کرد. از نخستین شاگردان او می‌توان به بهمن بروجنی و کامبیز درمبخش اشاره کرد. وی بابیان این مطلب که بخش عمده نقاشان امروز از شاگردان هانیبال بوده‌اند، افزود: هانیبال الخاص چهار فرهنگ فارسی زبانی و فرهنگ ایرانی، آشوری، انتقال فرهنگ به دیگر کشورها و نقاشی را به دوش می‌کشید. از مهم‌ترین دغدغه‌های هانیبال در آثارش توجه به طبقه فرودست جامعه بود.
در این مراسم فیلمی با حضور هانیبال الخاص، ساخته شده توسط آرش رئیسیان پخش شد، که هانیبال در آن گفته بود: «دلم می‌خواهد خودم را با یک نانوا مقایسه کنم. یک نقاش باید همچون نانوا از صبح زود تنورش را روشن کند و شروع کند به نقاشی. به نظرمن برای نقاشی یک عمر هم کم است. من یک عمر نقاشی کرده‌ام اما فکر می‌کنم هنوز کم است.»
هانیبال الخاص نقاش، منتقد، مدرس هنری، مترجم و نویسنده ایرانی است که در سال ۱۳۰۹ در کرمانشاه متولد شد و در ۲۳ شهریور ۱۳۸۹ در کالیفرنیا _امریکا_ دار فانی را وداع گفت که این مراسم هم به همین مناسبت برگزار شد.
الخاص بیش از ۱۰۰ نمایشگاه اختصاصی و بیش از ۲۰۰ نمایشگاه گروهی در ایران، اروپا، کانادا، امریکا و استرالیا برپا داشته است.
این مراسم با حضور هنرمندان، مسئولان فرهنگی، مارنرسایی بنیامین اسقف اعظم جامعه آشوری و مسئول کلیسای شرق آشوری و غیاب آیدین آغداشلو و به همت مؤسسه مطالعات آشوری و اتحادیه جهانی عصر شنبه در موزه هنرهای معاصر تهران برگزار شد.