printlogo


اوباما وارد معامله با دشمن قدیمی شد
مبادله سرباز امریکایی با 5 زندانی گوانتانامو

امریکا و طالبان که از پنج اکتبر سال 2001 در افغانستان جنگ خونینی را علیه یکدیگر تجربه می‌کنند در اقدامی نادر زندانی مبادله کردند. به گزارش ایسنا، بویی برگدال، گروهبان امریکایی که در سال 2009 به دست طالبان ربوده شده بود، درقبال آزادی پنج افغانی از زندان گوانتانامو آزاد شد. بویی برگدال که مشغول خدمت در پایگاهی در ولایت پکتیکا بود، در ماه ژوئن سال ۲۰۰۹ و پس از خروج از این پایگاه ربوده‌ شد.
 آزادی برگدال در پی ماه‌ها گفت‌وگوی غیرمستقیم میان مقامات امریکایی و طالبان صورت گرفت که قطر در این گفت‌وگوها نقش میانجی را به عهده داشت. باراک اوباما، رئیس‌جمهوری امریکا از امیر قطر به علت میانجیگری در آزادی گروهبان امریکایی که در سال 2009 به دست شبه‌نظامیان طالبان ربوده شده بود، قدردانی کرد. جان کری وزیر خارجه امریکا نیز با انتشار بیانیه‌ای از امیر قطر برای آزادی این سرباز تشکر کرد و گفت که نقش شیخ تمیم بن حمد آل ثانی در مذاکره با طالبان برای آزاد کردن این سرباز کلیدی بود.
تعدادی از مقام‌های وزارت دفاع و امور خارجه امریکا، ستاد فرماندهی مرکزی این کشور، ستاد مشترک ارتش امریکا، فرماندهی عملیات ویژه امریکا، آژانس اطلاعات مرکزی امریکا (سیا) و اداره فدرال پلیس ایالات متحده (اف. بی. آی) در این مورد با یکدیگر همکاری داشتند. به گزارش بی. بی.سی، مقامات امریکایی گفتند برگدال ۲۸ ساله به نیروهای امریکایی تحویل داده شده و از وضعیت سلامتی خوبی برخوردار است.
برگدال تنها سرباز امریکایی است که از سوی طالبان اسیر شده بود. انتظار می‌رود که او به پایگاه هوایی بگرام و از آنجا به امریکا منتقل شود. مقامات امریکایی گفتند که اعضای طالبان برگدال را در شرق افغانستان به آن‌ها تحویل دادند. آن‌ها گفتند که ده‌ها نیروی ویژه امریکایی در جریان عملیات تحویل گرفتن برگدال که در نزدیکی مرز افغانستان و پاکستان صورت گرفت، دخیل بودند. مقامات امریکایی در مورد آزادی پنج زندانی طالبان جزئیات بیشتری ارائه نکردند اما گفتند که این پنج زندانی به مقامات قطر تحویل داده‌ شدند.
امریکا با هدف سرکوب طالبان به افغانستان حمله کرد اما در ماه‌های اخیر اخباری از ارتباطات پنهان واشنگتن با طالبان منتشر شده و به مذاکره دولت کابل با آنان پرداخته است.
   اعتراض جمهوریخواهان
جمهوریخواهان کنگره با انتقاد از رئیس جمهوری امریکا برای تبادل یک نظامی امریکایی با ۵ افغان زندانی در گوانتانامو، هشدار دادند که این اقدام اوباما تمامی نظامیان امریکایی در افغانستان و سراسر جهان را در معرض خطر قرار می‌دهد.
به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، هوآرد باک مک کئون جمهوریخواه ایالت کالیفرنیا و سناتور جیمز اینهوف از ایالت اوکلاهما در بیانیه‌ای اعلام کردند که اوباما طبق قانون باید 30 روز قبل از آن‌که هر تروریستی از زندان گوانتانامو منتقل شود، کنگره را در جریان قرار دهد و باید توضیح دهد که چگونه تهدید این تروریست‌های آزاد شده تا این اندازه کوچک در نظر گرفته شده است. مک کئون، رئیس کمیته نیروهای مسلح مجلس نمایندگان امریکا و اینهوف جمهوریخواه ارشد کمیته نیروهای مسلح سنا هستند.
این جمهوریخواهان کنگره هشدار دادند که این تبادل نظامی امریکایی در قبال زندانیان امریکا ممکن است پیامدهایی را برای باقی نیروهای امریکایی به همراه داشته باشد. آن‌ها تصریح کردند: «دشمنان تروریستی ما هم‌اکنون انگیزه محکم‌تری برای دستگیری و اسیر کردن امریکایی‌ها دارند. این انگیزه، نیروهای ما در افغانستان و سراسر جهان را در معرض خطر بزرگتری قرار می‌دهد. کاخ سفید نیز در پاسخ به آن‌ها گفت با توجه به فرصتی که برای آزادی برگدال به وجود آمد، این اقدام بسیار سریع صورت گرفت و با در نظرگرفتن شرایط خاص و بحرانی این پرونده، تصمیم برای آزادی و انتقال این زندانیان گوانتانامو باوجود آن‌که باید 30 روز زودتر به کنگره اطلاع داده می‌شد، صورت گرفت.