printlogo


شاهین زرتشت مدلینگ و طراح لباس ایرانی:
مدل بودن کار باکلاسی نیست!
سلیقه نسل جوان را بشناسیم او به این موضوع اشاره می‌کند که ما نباید چشم بسته از کشورهای دیگر کپی برداری کنیم یا مثل آنها لباس بپوشیم و باید با توجه به سلیقه جوانان‌های خودمان لباس تولید کنیم. ازطرفی، نمی‌توانیم خودمان را را از تمام دنیا جدا کنیم و بگوییم تمام دنیا یک طرف، ما هم یک طرف. درباره نمایشگاه‌های مد در ایران می‌گوید: متوجه شده‌ام 80 درصد تولیدات داخلی اصلا با سلیقه جوان ها همخوانی ندارد. اینکه نمی شود تا اسم طراحی داخلی می‌آید بیایم از یکسری لباس‌های سنتی شهرهای دیگر یا خطوط نستعلیق استفاده کنیم و دلمان خوش باشد که طراحی کرده‌ایم. برای پیشرفت باید طراحان نو آوری کنند. اگر کشور ما بخواهد در این زمینه حرفی برای گفتن داشته باشد باید سلیقه نسل جوان را بشناسیم و با توجه به خواسته‌های آنان لباس طراحی کنیم تا جوان‌ها فاصله زیادی را که بین دنیای مد در ایران و جهان وجود دارد، با یک سری از مدل‌هایی که اصلا مناسب نیست پر نکنند. به نظر من با شعار دادن، این مشکل، تا صد سال آینده هم حل نمی شود. ایران، کشور ساکت دنیای مد او به داشته‌هایی که از آن استفاده نمی‌کنیم هم اشاره می‌کند: «جای تاسف دارد که کشوری مثل ترکیه که هیچ منابعی ندارد بیشترین درآمدش از توریسم و پوشاک باشد و ما هیچ.» از نظر او، اینکه چرا ترکیه یا کشورهای دیگر در دنیای فشن و مد حرفی برای گفتن دارد و ما کشور همیشه ساکت این قضیه هستیم تنها یک دلیل دارد: «وقتی ایده‌ای به نتیجه می رسد که روی آن کار کنیم و اگر دیدیم جواب می دهد آن را به طرح تبدیل کنیم.» این طراح جوان می‌گوید: «هنور نتوانسته‌ایم یک برند معروف را وارد بازار جهانی کنیم چون در عوض اینکه سرمایه صرف تولید شود، آن را صرف کپی برداری می‌کنیم. از دیگر دلایل نداشتن برند در کشور، پایین بودن کیفیت است. ما اصلا برند مطرح در زمینه پوشاک در کشور نداریم جدای برش، کیفیت، تنوع رنگ که در بیشتر موارد ایراد دارند، قیمت‌ها بالاست و مهمتر از آن 80 درصد تولیدات داخلی با سلیقه جوان ها هماهنگ نیست.»

فتوشاپ فقط در ایران معجزه می‌کند
اینکه می‌گویند فتوشاپ خدمت بزرگی در حق مدل‌ها کرده، درست است؟ او چنین نظری ندارد: شاید در ایران گاه ایرادها را با فتوشاپ برطرف می‌کنند اما در دنیای حرفه‌ای مدلینگ، یک مدل مدیون لوکیشن و نورپردازی و عکاس است. در واقع رتوش عکس در دنیای حرفه‌ای مفهوم ندارد. گاه دیده‌ایم وقتی کسی می‌خواهد بگوید من مدل هستم کلی عکس رنگی می‌گیرد که بیشتر از اینکه خودش را ببینید رنگ ها شما را جذب می‌کند. اما در دنیای حرفه‌ای وقتی می خواهید  با یک آژانس مدلینگ قرارداد ببندید باید عکس‌ها بدون هیچ آرایشی و در یک زمینه سفید گرفته شود. در اصل قیافه واقعی‌ات را می‌بینند.»
جوان ها فریب نخورند
او تاکید می‌کند: «جوان‌ها فریب یک سری افراد سودجو را نخورند که بیایید برای شما آلبوم درست کنیم و عکس‌هایتان را برای کمپانی‌های معروف بفرستیم تا شما را انتخاب کنند. اصلا چنین حرفی حقیقت ندارد، تاکید می کنم حقیقت ندارد. یک کمپانی اگر کسی را انتخاب کند برایش مهم است که صرف می کند او را به کمپانی دعوت کند یا نه. برفرض محال هم که قبول کنند هزینه‌های سفر یک مدل را از ایران بپردازند آن وقت برایشان مهم است که شما اقامت آن کشور را دارید یا نه. در هر حال، اگر قرار است این کار را انجام دهید به آموزشگاه‌های مطمئن مراجعه کنید و حتما خانواده‌هایتان را در جریان بگذارید. اگر خانواده‌ها در جریان نباشند احتمال اینکه آسیب ببینید خیلی بیشتر است.»

استانداردهای دنیای مدلینگ
قد خودش 187  و وزنش 85 کیلوگرم است. درباره استانداردها در دنیای مدلینگ می‌گوید: اگر آقایی قد 185 به بالا و خانمی قد 175 به بالا داشته باشد در کشورهای درجه یک دنیای مد می‌تواند وارد مدلینگ شود. از لحاظ وزن هم یک مدل معمولا باید 8 تا 9 کیلو از میانگین معمول پایین‌تر باشد. مثلا در حالت عادی اگر می گوییم برای قد 180 سانتیمتر باید وزن 80 کیلوگرم باشد برای مدل‌ها این وزن باید بین 70 تا 72 کیلوگرم باشد. البته این ها به علاوه زاویه صورت، فتوژنیک بودن و زاویه فک، استانداردهای کلی هستند و در نهایت سلیقه کمپانی تولید کننده است که شما را برای تبلیغ بخواهد یا نه. بعضی از رفتارها و حالت ها مثل اخمو بودن از اصول اصلی مدلینگ است. درواقع هر چه قدر ظاهر یک مدل در اصطلاح یخ باشد بهتر است چون یک مدل مجاز نیست در صورتش احساسات مشخص باشد. تمرین‌های مستمر ورزشی، تغذیه مناسب، کنترل وزن، مصرف نکردن الکل، مواد مخدر و سیگار هم خیلی مهم است.
چرا نگاه ها به مدلینگ خوب نیست
شاهین می‌گوید: «دنیا در حال پیشرفت است و ما نمی توانیم چشم و گوش نسل جوان را ببندیم وقتی می‌بینیم علاقه به مدلینگ دارد. باید درباره مدلینگ و شرایط ورود به آن اطلاعات صحیحی در اختیار آنها بگذاریم که متاسفانه این کار را نکرده ایم. به نظر من اگر همان سال های اول که مدلینگ وارد کشور شده بود به جای آنکه جلوی آن را بگیریم با جوان ها همراه می شدیم این سوء استفاده‌هایی که درباره آن می‌شنویم انجام نمی‌شد.»