printlogo


حوالی فرهنگ
کانال کمتر مخاطب بیشتر!

 یزدان سلحشور

تنوع خیلی خوب است مخصوصاً در روزگار ما که عادت کرده‌ایم به اینکه برویم سوپری سر کوچه و دنبال برندهای تازه باشیم که اغلب هم با هم فرقی ندارند و بیشتر مواقع هم، قدیمی‌هاشان از تازه‌هاشان بهترند اما همین ما که خیلی دنبال تنوع هستیم، خیلی زود متوجه می‌شویم که اسم تازه باید با محتوای تازه همراه باشد.
حالا حکایت تلویزیون ماست که هی کانال تازه رو می‌کند و چون بودجه کافی هم برای برنامه‌سازی ندارد، کانال‌های تازه‌اش همان کارهای قدیمی را پخش می‌کنند و گاهی هم، با کیفیت تصویری پایین‌تری نسبت به کانال‌های قدیمی. بله، البته یک موقعی کمبود کانال در تلویزیون ایران، دلیل کنجکاوی مخاطبان برای رفتن سراغ کانال‌های چند هزارتایی برون‌مرزی بود اما یک موقعی این طور بود نه حالا که مخاطبان ترجیح می‌دهند چند کانال محدود را نگاه کنند تا هی این کانال، آن کانال نکنند. فایده‌ اینکه سریال‌های قدیمی، هر روز لااقل از سه کانال پخش شوند، چیست؟ مردم دنبال تنوع در کیفیت هم هستند و فقط دنبال این نیستند که در سوپری سر کوچه‌شان، 30 نوع رب گوجه‌ فرنگی باشد با قیمت‌های تقریباً یکسان و کیفیت مثل هم. صدای تلویزیونی‌ها هم این وسط درآمده آنقدر که این آش شور شده. تاجبخش فنائیان- مسئول پروژه‌های الف ویژه تلویزیون- گفته: «به نظرم ادغام شبکه‌های تلویزیونی امری ضروری‌ است. قاعدتاً اگر مدیریت قبلی سازمان صدا و سیما هم بود، به این نتیجه می‌رسید که برای جلوگیری از موازی‌کاری، برخی شبکه‌های تلویزیونی را ادغام کند. بنابراین بهتر است پس از ادغام شبکه‌ها، نامگذاری مناسبی صورت بگیرد که مطابق با مأموریت شبکه باشد.» این نامگذاری مناسب هم البته بحث شیرینی‌ است که باید جدی گرفته شود مثلاً پخش مجموعه‌ای ترکیه‌ای درباره‌ اینکه دزدی عاقبت ندارد یا خوردن مال مردم درست نیست از شبکه سلامت، چه معنایی دارد؟ درست است که «سلامت» یک معنای کلی‌ است اما هم ما و هم مسئولان تلویزیون می‌دانیم که منظور از کلمه «سلامت» در این مورد خاص چیست. این طور که دارد پیش می‌رود، هیچ بعید نیست که فردوسی‌پور را هم بیاورند که برنامه‌ «نود سلامت» ببرد روی آنتن و در آن از کارشناس داوری دعوت کند که ببینیم داوری دربی آبی‌ها و قرمزها سالم بوده، یا نه؟! فکر می‌کنید شوخی می‌کنم؟ خب، اشتباه می‌کنید!

 


خبــر


فراخوان «لاک‌پشت پرنده» از پدرها و مادرها
دبیرخانه‌ «لاک پشت پرنده» در یک فراخوان از پدرها و مادرها و بچه‌های علاقه‌مند به کتاب و کتابخوانی برای همکاری و داوری کتاب‌ها و انتخاب بهترین کتاب سال، دعوت به عمل آورد. به گزارش فارس، در سایر کشورهای جهان هر ساله فهرستی از بهترین کتاب‌های کودک و نوجوان به انتخاب بسیاری از گروه‌ها و انجمن‌ها منتشر می‌شود تا بچه‌ها و خانواده‌ها کتاب‌های مناسب را بشناسند و انتخاب بهتری داشته باشند. این فهرست‌ها و جایزه‌ها هم نویسنده‌ها را تشویق می‌کند تا داستان‌های بهتری بنویسند و هم راهنمای خوبی برای انتخاب کتاب است تا کودکان و والدین راحت‌تر تصمیم بگیرند کدام کتاب‌ها را بخوانند. در این میان دبیرخانه‌ «لاک‌پشت پرنده» در یک فراخوان از پدرها و مادرها و بچه‌های علاقه‌مند به کتاب و کتابخوانی نیز برای همکاری و داوری کتاب‌ها و انتخاب بهترین کتاب سال دعوت کرده است. در این طرح، گروه داوری شامل والدین و کودکان داوطلب است که کتاب‌ها را می‌خوانند و درباره آنها از نظر محتوایی و ظاهری نظر می‌دهند و بهترین کتاب را انتخاب می‌کنند.