printlogo


وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در آیین معرفی برترین‌های پژوهش تأکید کرد
ضرورت وجود شبکه ملی نخبگان


وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بر ضرورت وجود شبکه ملی نخبگان و توجه به سایر طرح‌های فرهنگی، هنری و اجتماعی در کشور تأکید کرد.
به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، «علی جنتی» وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی صبح دیروز در آیین معرفی برترین‌های پژوهش‌های فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی که در پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات با حضور «سید مصطفی میر سلیم» و «احمد مسجد جامعی» وزیران اسبق فرهنگ و ارشاد اسلامی و جمعی از پژوهشگران فرهنگ و هنر برگزار شد؛ ضمن تأکید بر این مطلب گفت: بسیاری از پژوهشگران کشورمان در اقصی نقاط کشور به صورت پراکنده اقدامات ارزشمند و قابل تقدیر پژوهشی مختلف بویژه در حوزه‌های فرهنگی، هنری و اجتماعی انجام داده اند که با ایجاد شبکه ملی نخبگان از سوی پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی این اقدامات در این شبکه ثبت و در دسترس علاقه مندان قرار می‌گیرد.
وی با اشاره به توجه و تأکید سید مصطفی میر سلیم در دوره وزارتش بر استفاده از کلمات و واژه‌های فارسی، افزود: متأسفانه امروزه شاهد استفاده از واژه‌ها و کلمات فرنگی در سر در بسیاری از مغازه‌ها و فروشگاه‌های کشورمان هستیم و وظیفه‌ای که برای حفظ و حراست از زبان فارسی بر عهده مان است بخوبی انجام نشده بنابراین در این امر باید اهتمام ویژه‌ای داشت.
جنتی گفت: آنچه امروز در پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات شاهد هستیم؛ محصول تلاش‌های آقایان میرسلیم و مسجد جامعی است که زمینه بسیاری از اقدامات پژوهشی را پایه‌گذاری کردند و هم‌اکنون از ثمرات آن بهره می‌گیریم.
وی ادامه داد: در این دوره، مجموعه فعالیت‌ها و برنامه‌های پژوهشگاه فرهنگ هنر و ارتباطات به سمت و سوی انجام طرح‌ها و طرح‌های ملی سوق داده شده است و هم‌اکنون برخی از اقدامات گذشته که به عنوان طرح‌های پژوهش‌های ملی بوده است، در این پژوهشگاه دنبال می‌شود.
وزیر فرهنگ با اشاره به رصد فرهنگی در پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات گفت: این فعالیت یکی از اقداماتی است که به تازگی آغاز شده است و می‌توان از این طریق به تحلیل رویدادها و تحولات فرهنگی و اجتماعی پراکنده که در داخل و خارج از کشور با آن روبه‌رو هستیم؛ پرداخت. در بخشی از این مراسم «حجت‌الاسلام سید محمد باقرحجتی» به عنوان پژوهشگر و فعال فرهنگی پیشکسوت و «سید مصطفی میر سلیم» به عنوان فعال و حامی و از بنیانگذاران برنامه‌های پژوهشی، از سوی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی قدردانی شدند.
در پایان این آیین برترین‌های پژوهش‌های فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی معرفی و از سوی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی قدردانی شدند.
در بخش پژوهش‌های برتر بررسی تحلیلی «تدوین و تألیف شاهنامه کردی» (دکتر محمدرضا حمزه‌ای) رتبه اول، فرهنگ عامه شهر یزد (صدیقه رمضانخانی) رتبه دوم و کوشش و منش زنان در نقاشی و ادبیات ایران (دکتر سیدراضیه یاسینی) رتبه سوم را کسب کرد و پژوهش فرهنگ مردم استان مرکزی (غلامعلی ولاشجردی فراهانی) شایسته قدردانی معرفی شد.
همچنین استاد سید عبدالله انوار، دکتر نادره جلالی به همراه سعید نوریان مشترکاً و سعید فلاح‌فر به ترتیب به عنوان رتبه اول تا سوم پژوهشگران برتر معرفی شدند و در ادامه دکتر نظام بهرامی کمیل شایسته قدردانی عنوان شد.