printlogo


نگاهی به قیمت وسایل مورد نیاز ورزش‌های زمستانی در بازار منیریه
برندهای گرانقیمت و بدل‌های بی‌کیفیت


   الهام تقی‌زاده
هر فصل حال و هوای خاص خودش را دارد، از آداب  و رسوم  مخصوص آن گرفته تا تفریحات منحصر به فرد آن. حال و هوای فصول سرد سال نیز از این قاعده خارج نیست. همه ما تفریحات زمستانی را دوست داریم. اگر پرداختن به انواع ورزش‌های مخصوص این فصل را به عنوان بخشی از تفریحات خاص زمستان به شمار آوریم، آنگاه می‌توان درباره هزینه‌ها و تقسیم بندی انواع این ورزش‌ها در فصول سرد سال و نحوه پرداختن به این ورزش‌ها برنامه ریزی کرد.

یکی از موضوعات مهمی ‌که در نحوه دنبال کردن یک ورزش یا برنامه تفریحی اهمیت فراوان دارد، بررسی هزینه وسایل مورد نیاز آن است؛ این که برای فعالیت در آن بخش به چه وسایلی نیاز داریم و هزینه‌های این لوازم چقدر می‌شود و برای خرید باید به کدام بازار مراجعه کرد. اینها همه موضوعاتی است که باید به آن اندیشید و درباره آن اطلاعات لازم را به دست آورد.
برای  به دست آوردن اطلاعات مناسب در مورد لوازم مورد نیاز ورزش‌ها و تفریحات زمستانی، باید راهی میدان منیریه شد. برای رسیدن به این میدان می‌توان از مترو و تاکسی استفاده کرد. میدان منیریه بورس لوازم ورزشی  است و همه کسانی که می‌خواهند وسایل مورد نیاز  خود را در این زمینه تهیه کنند راهی این میدان می‌شوند. این در حالیست که در سطح شهر تهران نیز فروشگاه‌های زیادی پیدا می‌شود که فروشنده  لوازم ورزشی هستند. با این حال همه می‌دانند برای خرید بهتر  و مواجهه با تنوع بیشتر و قیمت مناسبتر باید به میدان منیریه مراجعه کرد.
یک بازار ورزشی
در میدان منیریه و اطراف آن لوازم ورزشی به وفور با قیمت‌های مختلف یافت می‌شود؛ از کالاهای اوریجینال گرفته تا اجناس بدل. در این بازار هم  برند‌های روز و شناخته دیده می‌شود و هم کالاهای داخلی.
میدان منیریه یکی از میادین قدیمی ‌تهران است که در محله منیریه قرار دارد. این میدان از شرق از طریق خیابان ابوسعید به بازار تهران و چهارراه گلوبندک، از غرب از طریق خیابان معیری به چهارراه لشکر و خیابان کارگر جنوبی و از شمال از طریق خیابان ولیعصر به میدان ولیعصر و از جنوب باز هم از طریق خیابان ولیعصر به میدان راه‌آهن ارتباط دارد. این میدان علاوه بر وجه تاریخی آن،  بورس فروشگاه‌های لوازم ورزشی تهران است. خیابان‌ها و کوچه‌های اطراف این میدان پر از مغازه‌هایی است که لوازم ورزشی مختلفی از لوازم اسکی گرفته تا تردمیل و اسکواش و تنیس و بدمینتون می‌فروشند. این بازار به گفته فروشندگانش مدتی است که  به تسخیر وسایل چینی و تایوانی درآمده است. سرت را به هر طرف که بچرخانی کالاهای چینی را می‌بینی که با درجه‌های مختلف در ویترین‌ها خودنمایی می‌کنند. اجناس این راسته از اوریجینال تا جنس بدلی قیمت‌هایش متفاوت است. انواع برندها در این بازار به فروش می‌رسد و به گفته فروشندگان، هنگام خرید در این راسته اگر شناخت کافی از وسایل ورزشی نداشته باشید، برخی‌ها به راحتی جنس بدل را به جای اصل و اوریجینال به شما می‌فروشند.
  قیمت‌ها و کالاهای متفاوت
پیش از حضور در این بازار  باید تا حدودی  با قیمت‌ها و اجناس این بازار آشنا باشید.  همچنین  بودجه لازم برای خرید خود را در نظر بگیرید. یکی از محاسن این بازار آن است که در آن همه محصولات در کنار هم قرار گرفته‌اند. پس شما هنگام مراجعه به بازار می‌توانید آنچه را  که به آن نیاز دارید، تهیه کنید.  
در بین این همه  مغازه که همگی آدم را به نوعی ترغیب به خرید می‌کردند وارد یکی از مغازه‌ها شدم. صاحب مغازه خود را «عبدی» معرفی می‌کند و می‌گوید: «از بچگی همراه پدرم به مغازه او می‌آمدم و الان پس از سال‌ها از چند و چون خرید و فروش مطلع شدم. این روزها مردم زیاد خرید نمی‌کنند، چون قیمت‌ها چند سالی است که بالا رفته. با اینکه سال قبل افزایش قیمت نداشتیم اما باز هم مردم کمتر می‌خرند. آنهایی هم که می‌خرند کسانی هستند که یا حرفه‌ای هستند و یا ورزشکار، خیلی‌ها هم برای پز دادن برای خرید می‌آیند و قیمت‌ها برایشان مهم نیست.»
وی با اشاره به این که راسته بازار منیریه بیش از 50 سال است که کاربری تجاری دارد، ادامه می‌دهد:«سال‌ها پیش در کنار چند مغازه ورزشی که در این راسته بود، کارگاه‌های بافت و دوخت لوازم ورزشی هم در بعضی کوچه پس کوچه‌های این خیابان دیده می‌شد. اما سالهاست که دیگر از این کارگاه‌ها خبری نیست.»
وی در ادامه می‌افزاید:« کالاهای موجود در فروشگاه من بیشتر خارجی است اما وسایل داخلی هم دارم.  بیشتر  مشتریان این راسته بازار را افراد متوسط رو به بالا و اقشار مرفه جامعه تشکیل می‌دهند، چرا که برای مردم ما خرید وسایل  ورزشی جزو اولویت‌ها محسوب نمی‌شود.»
وسایل این مغازه بیشتر لوازم بدمینتون و راکت تنیس است که همگی از چین وارد می‌شوند. بیشتر فروش مغازه‌ها در تابستان اتفاق می‌افتد و بخش عمده خریداران این بازار را جوانان تشکیل می‌دهند. قیمت راکت بدمینتون در این مغازه  از 35 هزار تومان تا 300 هزار تومان در نوسان است. به گفته فروشندگان، امسال قیمت‌ها نسبت به پارسال تغییری نکرده است. کلاه ورزشی از 15 هزار تومان تا 25  هزار تومان قیمت دارد و جنس کتانش هم به گفته فروشندگان از 35 هزار تومان تا 50 هزار تومان نوسان دارد.
بسیاری از توپ‌های بدمینتون چینی است. البته جنس ایرانی هم در این بازار پیدا می‌شود. این توپ‌ها در جعبه‌های سه تایی، بسته بندی شده‌اند. اجناس ایرانی هر عدد هزار تومان و هر بسته سه هزار تومان قیمت دارد. اجناس خارجی هم در بسته‌های 6 تایی با قیمت هر بسته 60 هزار تومان به فروش می‌رسد.  قیمت راکت نیز از  16 هزار تومان تا 170 هزار تومان در نوسان  است.
  همه چیز از همه جا
شهیدی از مغازه داران این راسته است. او فروشنده  انواع  چوب اسکی (آلپاین) اسنوبرد و اسکیت است. این فروشنده می‌گوید: «10 سال است  در این کار هستم و  خودم هم اسکی می‌کنم، تا چند سال پیش مردم کمتر این بازی را می‌شناختند. اما حالا خیلی‌ها این ورزش را انجام می‌دهند و برای خرید به این راسته سر می‌زنند.  البته خیلی‌ها هم هستند که وسایلش را می‌خرند تا به اصطلاح از دیگران عقب نیفتند و به قولی پز بدهند و روی ماشینشان نصب کنند. اما قریب به اتفاق کسانی که به این راسته سر می‌زنند افراد متوسط رو به بالا هستند.»
وی ادامه می‌دهد: «وسایل ورزش اسکی بیشتر در فرانسه، اتریش و چک  تولید می‌شود. متأسفانه نه تنها وسایل مورد نیاز  این ورزش بلکه  وسایل مورد نیاز اسنوبرد و اسکیت نیز از خارج وارد می‌شود. اگر بخواهید یک ست کامل این ورزش را جمع کنید با یک میلیون و 700 هزار تومان تنها می‌توانید چوب اسکی با فیکس و  باتوم را تهیه کنید. ولی  اگر کاپشن و کفش و عینک را هم به آن اضافه کنید تا چهار میلیون تومان باید هزینه کنید. قیمت کفش اسکی به تنهایی از 650 هزار تومان شروع می‌شود و تا یک میلیون و 50 هزار تومان در نوسان است. قیمت باتوم مخصوص اسکی هم از 130 هزار تومان به بالا است. به گفته فروشندگان اگر به صورت حرفه‌ای بخواهید برای این رشته خرید کنید تا هشت میلیون تومان باید هزینه کنید.
شهیدی  در ادامه توضیح می‌دهد:« از طریق کاتالوگ  و بارکدی که روی  محصول درج شده و مراجعه به سایت شرکت در اینترنت  می‌توان فهمید که آیا  آن جنس بدل است یا خیر.»
در بازار منیریه کاپشن و عینک را تا یک میلیون و 500 هزار تومان می‌توان  خرید. دستکش ساده و ضدآب  هم  از 80 هزار تومان تا 260 هزار تومان  قیمت گذاری شده است. هر چقدر آپشن  دستکش‌ها بیشتر باشد، قیمت‌اش بالاتر می‌رود.
عینک از 125 هزار تومان  تا 500 هزار تومان  قیمت دارد. شلوار از 395 هزار تومان تا 700 هزار تومان  و کاپشن هم از  495  هزارتومان تا 900  هزار تومان قیمت دارد.
  دیگر وسایل
 در این بازار علاوه بر  وسایل معمول ورزشی، اجناس دیگری هم به فروش می‌رسد که خریداران خاص خود را دارد. اسنوبرد  یکی از این وسایل است؛ وسیله تکی که در کشور ما زیاد طرفدار ندارد و بیشتر برای کارهای نمایشی از آن استفاده می‌شود. این وسیله در چین و ترکیه تولید می‌شود و الان 25 سال است که در دنیا برای بازی‌های خاص این رشته مورد استفاده قرار می‌گیرد. قیمت این وسیله از 650 هزار تومان تا دو میلیون و 500 هزار تومان در نوسان است.  در بازار منیریه برندهایی وجود دارند که شاید تا حالا  نامی ‌از آنها نشنیده باشید.« سعیدی» فروشنده انواع کتانی در بازار منیریه، درباره وضعیت این راسته می‌گوید:« در این بازار شما می‌توانید انواع کارهای تخصصی را که در بازی‌های کاربرد دارند، مشاهده کنید. مثلاً در هر برند از کتانی هم استوک برای بازی فوتبال دارید و هم رانینگ.» وی درباره تفاوت اجناسی که به فروش می‌رسد، چنین توضیح می‌دهد:«قیمت اوریجینال، کپی و بدل اجناس با هم فرق دارد. به عنوان مثال اوریجینال نایکی در این راسته  600  هزار تومان قیمت دارد که ما 400 هزار تومان هم می‌فروشیم. بین اوریجینال‌‌ها و کپی تفاوت قیمت نصف است. اوریجینال  بیشتر مخصوص حرفه‌ای‌هاست و هر کسی نمی‌تواند با این قیمت کتانی بخرد. برند آدیداس هم  در این راسته  تا 400 هزار تومان در نوسان است.
وی اضافه می‌کند: « فرق بین جنس بدل و اوریجینال بیشتر در کفه است. فیک‌ها روی پارچه‌اش فرق می‌کند و از نظر جنسی سفت است.  در کل جنس کفه و رویه، نوع دوخت و  چسب  است که اوریجینال را  از  بدل مشخص می‌کند.»