printlogo


محکومیت زورگیران به 30 سال زندان و 222 ضربه شلاق

گروه شوک- ناهید پروری: گردانندگان شبکه خشن که با تصادف‌های ساختگی دست به زورگیری‌های ماهرانه می‌زدند به 30 سال زندان و 222 ضربه شلاق محکوم شدند.
این سه زورگیر در آخرین حمله وحشیانه خود پسر رزمی‌کاری را تا یک قدمی مرگ پیش بردند. شامگاه 21 شهریور ماه سال گذشته مرد قوی‌هیکلی سوار بر پژو 206 خود در غرب تهران حرکت می‌کرد که ناگهان پرایدی با 3 سرنشین از پشت به خودرویش کوبید و تصادفی رقم خورد. خیلی زود سه جوان از پراید پیاده شدند و با عذرخواهی به مرد قوی هیکل گفتند هرچقدر خسارت خودرو باشد را پرداخت می‌کنند. دو تن از آنان به بهانه رفتن به صافکاری، سوار 206 مرد قوی هیکل شدند و از راننده خواستند پشت سر پراید حرکت کند تا به تعمیرگاهی که می‌شناسند بروند. مرد جوان غافل از این‌که تا لحظاتی دیگر چه سرنوشت شومی در انتظارش است شروع به حرکت کرد هنوز مسافت کوتاهی نرفته بود که ناگهان دو جوان مرموز چاقویی روی پهلویش گذاشتند و تهدید کردند توقف کند و از خودرو پیاده شود. مرد قوی‌هیکل به مقاومت پرداخت و تسلیم زورگیران خشن نشد.
چون طعمه این باند سه نفره قوی هیکل بود و دزدان نمی‌توانستند وی را از خودرو به بیرون بیندازند چند ضربه چاقو به وی زدند و او را در صندلی عقب خودرویش انداختند. مرد جوان وقتی دید در دام سه زورگیر افتاده است برای نجات جانش با پاهایش ضربه محکمی به گردن یکی از تبهکاران زد که پشت فرمان خودرویش نشسته بود. این اتفاق باعث شد 206 با گاردریل برخورد کرده و متوقف شود و همین‌کافی بود تا سه زورگیر پا به فرار بگذارند.
این مرد زخمی خود را به نزدیکترین بیمارستان رساند و با تلاش پزشکان از مرگ نجات یافت و بعد از بهبودی نسبی وقتی در برابر بازپرس هاشمیان ایستاد، گفت: رزمی‌‌کار هستم و اصلاً تصور نمی‌کردم روزی گرفتار زورگیران شوم. آنها 300 هزار تومان پول من را سرقت کردند و می‌خواستند پژوام را نیز به سرقت ببرند که من در برابر شان مقاومت کردم.  با این ادعاها تیمی از مأموران پلیس آگاهی با راهنمایی مرد رزمی‌کار توانستند چهره زورگیران را ترسیم کنند. در حالی که تلاش برای دستگیری زورگیران خشن ادامه داشت پلیس به زورگیری‌های مشابه برخورد.
تحقیقات میدانی نشان می‌داد اعضای این باند سازمان یافته با شگرد تصادف ساختگی به سرقت خودروها پرداخته و پس از برداشتن سیستم‌‌های صوتی و تصویری و اشیای قیمتی‌اش، خودروها را در خیابان‌های خلوت پایتخت رها می‌کنند. کارآگاهان پس از اقدام‌های تخصصی در یک عملیات غافلگیرانه سه دزد خشن را به‌ نام‌های «مجید» 18 ساله، «پیمان» 20 ساله و «حسین» 19 ساله دستگیر کردند. پیمان یکی از زورگیران خشن در بازجویی‌ها گفت: به بهانه‌های مختلف از طعمه‌های خود زورگیری می‌کردیم و اگر کسی حاضر نمی‌شد پول، طلا یا خودرویش را به ما بدهد، با چاقو به جانش می‌افتادیم.
بنابر این‌گزارش، پرونده اعضای این باند با کیفرخواست سنگین به شعبه 1148 دادگاه عمومی و جزایی بعثت ارجاع شد و قاضی خادمی پس از محاکمه مجرمان خشن هر کدام از آنان را به خاطر زورگیری به 10 سال زندان، 74 ضربه شلاق و پس دادن اموال سرقتی محکوم کرد.در گرگان صورت گرفت
نجات یک اعدامی دیگر از مجازات قصاصیک زندانی افغان در زندان گرگان از چوبه دار نجات یافت و خانواده قربانی وی را مورد عفو و بخشش خود قرار دادند. به گزارش ایرنا، این زندانی 37ساله افغان که با حکم مراجع قضایی به جرم قتل عمد محکوم به قصاص نفس شده بود پس از 19 سال حبس با تلاش مسئولان زندان، تیم اخذ رضایت شاکی و با برگزاری 14 جلسه صلح و سازش از قصاص نفس رهایی یافت. پرونده این زندانی که از سال74 به جرم قتل در زندان به سر می‌برد، با نشست‌های مکرر گروه رضایت مالباخته زندان و بزرگان قوم ترکمن با شکات پس از رضایت کامل مختومه شد. در این آزادی علاوه بر بزرگان اهل سنت و مسئولان زندان گرگان، مدیر عامل ستاد دیه استان گلستان و انجمن حمایت از زندانیان نیز دخیل بودند. این زندانی در طول دوران محکومیت خود در زندان با قرآن انس گرفته و موفق شد 12 جزء قرآن کریم را حفظ کند. این دوازدهمین پرونده قتل از عید سعید فطر سال 92 تاکنون است که با تلاش گروه رضایت شاکی، بزرگان اقوام استان گلستان و گذشت شکات مختومه شده است.