printlogo


رئیس اتاق بازرگانی ایران در گفت‌وگو با روزنامه ایران خبر داد
آلمان نخستین مقصد هیأت تجاری ایران

  الهام علاقه بندان


خارجی‌ها برای ورود به ایران باید با هم رقابت کنند، چراکه شرایط امروز ما با رفع محدودیت‌ها و تغییر نگاه بین‌المللی نسبت به کشور متفاوت شده است به تعبیر بهتر با رویکردی که بعد از برگزاری انتخابات دولت یازدهم در روابط سیاسی ایران با کشورهای بزرگ شکل گرفت. ایران تعیین‌کننده نوع فعالیت تجاری خواهد بود و این موضوع به این معنی است که بهترین پیشنهاد برای همکاری مشترک پذیرفته می‌شود.
اینها بخشی از گفته‌های غلامحسین شافعی رئیس اتاق بازرگانی ایران در تشریح شرایط پیش روی سرمایه‌گذاری خارجی در ایران است. وی که شرایط امروز کشور را بسیار متفاوت با قبل می‌داند معتقد است زمانی که تحریم‌ها علیه ما جدی شده بود چاره‌ای برای پذیرش هر نوع شرایط در همکاری مشترک نداشتیم اما امروز دیگر آن محدودیت‌ها رفع شده و می‌توانیم تعیین‌کننده شرایط برای دیگران باشیم، مشروح این گفت‌و‌گو درپی می‌آید.

 یکی از مهم‌ترین اتفاقاتی که بعد از انتخابات روی داد گذر از تحریم‌ها و رفتن به سمتی بود که کشور ما بتواند با بازارهای بین‌المللی ارتباط داشته باشد، مصداق این موضوع هم ورود هیأت‌های تجاری به ایران و ارتباط با دیگر کشورها بود اما از طرف مقابل آیا همین کشورهای خارجی از سرمایه گذاران و تولید‌کنندگان ما هم برای ورود به کشورشان دعوت کرده‌اند؟ طوری که بتوان از ارتباطی دوسویه صحبت به میان آورد؟
بله، در این ارتباط از کشورهای زیادی تقاضا و دعوت نامه‌هایی رسیده برای سفر و حضور هیأت‌های تجاری ایران در این کشورها، به عنوان نمونه می‌توان به آلمان و بلژیک اشاره کرد در عین حال از کشورهای آسیایی هم دعوت نامه‌هایی رسیده است اما بنا به دلایلی ترجیح ما این بود که نخستین سفرمان به یک کشور آسیایی باشد.  کدام کشور؟
نخستین سفر آسیایی ما برای ملاقات تجار ایرانی و همتایان آسیایی‌ اندونزی بود در عین حال سفری را به آسیای مرکزی و تاجیکستان انجام می‌دهیم و بعد از این دو سفر به یکی از کشورهای اروپایی سفر می‌کنیم که به احتمال زیاد آلمان برای این سفر انتخاب شده است.
 چرا آلمان را برای نخستین سفر اروپایی هیأت تجاری ایران انتخاب کرده‌اید؟
بعد از شدت گرفتن تحریم‌ها در نحوه ارتباط تجاری ما با دیگر کشورها تغییر رویکردی روی داد و از کشورهای اروپایی به سمت آسیا تغییر جهت دادیم اما وضعیت جدیدی که به وجود آمده و استقبال فوق العاده کشورهای اروپایی نسبت به  ورود به ایران و سرمایه‌گذاری در کشور ما موجب شد تا دوباره به این سمت تغییر جهت بدهیم چراکه این فرصت خوبی برای ما خواهد بود البته در نحوه ارتباط با این کشورها نباید چندان شتاب زده عمل کرد به همین دلیل مهم‌ترین سیاستی که پیش رو داریم این است که بین کشورهای آسیایی و اروپایی در ارتباط با بازار ایران و ورود به کشور به نوعی رقابت ایجاد کنیم زیرا این رقابت شرایط ویژه‌ای را پیش رو قرار خواهد داد.
 منظور شما این است که از این پس ما برای دیگر کشورها پیش‌شرط تعیین می‌کنیم؟
در تلاش هستیم تا شرایطی فراهم کنیم که کشورها برای ورود به ایران با یکدیگر رقابت کنند و در واقع ما برنده بازی این رقابت خواهیم شد به همین دلیل برنامه را به این صورت پیش می‌بریم که کشورهای آسیایی را به توسعه روابط مطمئن کنیم و از رویکرد کشورهای اروپایی هم برای برقراری ارتباط مجدد استقبال می‌کنیم که در این بین در یک بازار رقابتی بتوانیم با دیگر کشورها ارتباط برقرار کنیم.
 مذاکراتی که با کشورهای اروپایی و آسیایی برای برقراری مجدد روابط تجاری یا توسعه روابط صورت گرفته در چه حوزه‌هایی است به تعبیر بهتر این همکاری‌های مشترک در چه صنایعی خواهد بود؟
با هر کدام از کشورها بسته به صنعتی که بیشترین تمرکز را در آن دارند مذاکره صورت گرفته است.  به‌طور دقیق‌‌تر در خصوص کشورهای اروپایی یکی از مهم‌ترین صنایعی که در مذاکرات بیشترین تمرکز بر آن بود صنعت خودرو است به‌طوری که هم فرانسوی‌ها و هم آلمانی‌ها اطلاع گسترده‌ای از صنعت خودرو ایران دارند و با شناختی که از بازار خودرو ایران دارند این آگاهی وجود دارد که ایران یکی از عمده‌ترین تولیدکنندگان خودرو در منطقه است.
درست با توجه به این نکته است که بازار خودرو ما از جذابیت بالایی برای این خودروسازان برخوردار است. موضوع بعدی که در ارتباط با کشورهای اروپایی بسیار مورد توجه قرار دارد بخش انرژی در شبکه‌های نیروگاهی و شبکه‌های نفت و گاز است به‌طوری که در این زمینه هم شناخت خوبی از بازار ایران در نگاه کشورهای اروپایی وجود دارد و این بخش هم یکی از موضوع‌های مورد علاقه خارجی‌ها برای همکاری مشترک با ایران است.
 از نظر شما آیا ثبات سرمایه‌گذاری بعد از انتخابات در کشور ایجاد شده است؟
بله، مروری بر نرخ تورم موجود در کشور نشان می‌دهد در ماه‌های بعد از انتخابات از التهاب قیمت در بازار طلا و ارز کاسته شد البته این کافی نیست و برای رسیدن به ثبات صددرصدی به زمان بیشتری نیاز داریم تا بتوانیم این ثبات اقتصادی را هم برای داخلی‌ها و هم برای خارجی‌ها تثبیت کنیم.البته یک نکته مهم در کنار ثبات اقتصادی ثبات قوانین و مقررات است چراکه در سال‌های گذشته به میزانی قوانین خلق الساعه و متناقض وجود داشته است و شرایطی را به وجود آورده که نه تنها سرمایه‌گذاران داخلی بلکه سرمایه‌گذاران خارجی هم نمی‌توانستند نسبت به ادامه فعالیت تصمیم‌گیری کنند.به همین دلیل  بود که طی مدت زمان اخیر آمار سرمایه‌گذاری روند نزولی را شاهد بود اما روالی که بعد از انتخابات ایجاد شد به سمت برقراری ثبات قوانین و مقررات حرکت می‌کند البته این موضوع در قانون بهبود مستمر فضای کسب و کار مورد توجه قرار گرفته است به‌طوری که هم در کمیته ماده 76 و هم در شورای گفت‌و‌گو روند خوبی روی داده است و اگر ما دیپلماسی فعال کشور را به سمت مثبت هدایت کنیم آینده خوبی را شاهد خواهیم بود.
 در خصوص برقراری ارتباط تجاری با دیگر کشورها از جمله امریکا چه اقدامی صورت گرفته است چراکه مشکل ما و دیگر کشورهای این قاره با امریکا بر سر مسائل سیاسی است نه تجاری؟
بله در ماه‌های اخیر مذاکراتی با کشور مکزیک صورت گرفت بطوری که مقرر شد تا اتاق مشترک ایران و مکزیک تشکیل شود البته این موضوع را هم باید مورد تأکید قرار دهم که کشورهای خارجی تنها به بازار ایران به عنوان یک بازار 70 میلیونی نگاه نمی‌کنند، چراکه از نظر آن‌ها بازار ایران حدود 300 میلیون نفر  است و هر کشوری که به بازار ما بیاید با کشورهای اطراف هم می‌تواند تبادلات تجاری داشته باشد.
 تشکیل اتاق مشترک با امریکا به کجا کشیده شد؟
در این مورد اظهار تمایل زیادی صورت گرفته، چراکه فعالان اقتصادی امریکا و دیگر کشورها به دلیل پتانسیل بازار ایران از وضعیت به وجود آمده بسیار ناراضی هستند از این‌رو با توجه به شرایط، تشکیل اتاق ایران و امریکا اتفاق مثبتی به نظر می‌رسد، اما نظر حاکمیت باید اعمال شود و اگر از نظر حاکمیت مشکلی در این راستا وجود نداشته باشد اتاق بازرگانی ایران آمادگی کامل خواهد  داشت.
 یک موضوع بسیار مهم دیگر هم در ارتباط بین دولت و بخش خصوصی وجود دارد مبنی بر این‌که در دولت قبل ما شاهد به انزوا رفتن اتاق بازرگانی به عنوان پارلمان بخش خصوصی بودیم آیا امروز و با تغییر شرایط جایگاه اتاق بازرگانی متفاوت از قبل شده است؟
بله دقیقاً و نمود این موضوع حضور افرادی از درون اتاق بازرگانی در دولت و بالعکس حضور برخی دولتی‌ها در پارلمان بخش خصوصی است بنابراین می‌توان گفت با چنین پیش فرضی نگاه دولت به بخش خصوصی تغییر یافته است چراکه سیاست اصلی دولت دخالت دادن بخش خصوصی در بخش‌های اقتصادی است  و از سوی دیگر دولت تأکید ویژه‌ای برای اجرای قانون مستمر فضای کسب و کار دارد.