printlogo


معتمدان شهر بستک خواستار کمک خیرین برای بازسازی شهر شدند
زخم‌‌های بستک مرهم می‌خواهد
 زهرا کشوری

زلزله 5 ریشتری بستک، یک شهر را ترک انداخته است. ترکی که از 10 درصد شروع می‌شود و آنطور که «افسانه بهزاد» عضو شورای این شهر به روزنامه ایران می‌گوید سه منطقه از این شهر را به طول کامل تخریب کرده است. مردم شهر بستک نیز در گفت‌وگو با روزنامه ایران بیش از هرچیزی روی کمک‌های دولتی و مردمی برای ساخت شهر تأکید می‌کنند. شهری که به گفته بهزاد، مدارس آن یک هفته است تعطیل است و دانش‌آموزان آن اگر شنبه آینده به کلاس بروند باید در چادرهای اهدایی درس بخوانند. چادرهایی که از پس سرما و باران‌های زمستانی جنوب برنمی آیند. در شهری که تنها یک مرکز بهداشتی دارد و تنها بیمارستان آن پس از 20 سال انتظار برای افتتاح در زلزله پنجشنبه گذشته تخریب شد. البته پس لرزه‌ها اجازه حضور کادر پزشکی در تنها مرکز بهداشتی شهر را نمی‌دهد و به گفته بهزاد کادر پزشکی آن هم در زیر چادرهای هلال احمر به درمان مردم می‌پردازند.


 ب مثل بستک، ب مثل برازجان
بستک و برازجان اشتراک‌های بسیاری دارند. اشتراک آن‌ها فقط جغرافیای مشترک در استان بوشهر و نزدیکی با خلیج فارس نیست. استانی که پارس جنوبی نام آن را سر زبان‌ها انداخته و شهروندان آن نزدیک به یک دهه گذشته فکر می‌کردند که پارس‌جنوبی تأثیر شگرفی روی استان آن‌ها خواهد گذاشت و آنها اصفهان وتبریز را پشت سرخواهند گذاشت. تجربه زلزله یکی دیگر از اشتراک‌های برازجان و بستک است. اما این دو در یک نقطه دیگر هم اشتراک دارند و آن بیمارستان‌های این دو شهراست. زلزله 5 ریشتری برازجان بیمارستان این شهر را پس از 6 ماه افتتاح تخریب کرد و بیمارستان شهر بستک پیش از افتتاح تخریب شد. بیمارستانی که به گفته بهزاد عضو شورای شهر مردمش دو دهه منتظر افتتاح آن بودند.
«محمد طاهر بنازدل» مدیر شبکه بهداشت و درمان بستک هم آب پاکی را روی دست همگان می‌ریزد و می‌گوید: «بیمارستان فکری بستک که تنها بیمارستان تخصصی این شهر است، در اثر زلزله دچار خرابی‌های زیادی شده و غیر قابل استفاده است.»
آنطور که «افسانه بهزاد» می‌گوید بیش از هرچیزی روستائیان و شهرهای اطراف بستک به داد زلزله زدگان رسیده‌اند. «الحاق جوادی» یکی از روحانیون شهر بستک هم در گفت‌و‌گو با ایران از مردمی سخن به میان می‌آورد که در روزهای سرد و بارانی پس از زلزله خود نفت را به در منازل زلزله زدگان رسانده‌اند. زلزله زدگانی که به برخی از آن‌ها چادر امداد نرسیده است تا چادر بازهم دغدغه زلزله زدگان بستک باشد، درست مثل مردم برازجان.  آنطور که بهزاد می‌گوید همه چادرهایی که از سوی هلال احمر توزیع شده به مردم بستک نرسیده  بلکه برخی از آن‌ها سر از روستاهای اطراف درآورده‌اند. روستائیانی که تکان زلزله، آشوب به دل آن‌ها انداخته اما ترک زلزله به خانه آن‌ها نرسیده است. این مسأله باعث می‌شود تا جوادی از توزیع ناعادلانه چادرها یاد کند. بهزاد هم می‌گوید درست است که ساکنان روستاهای اطراف بستک هم می‌ترسند در خانه‌های خود سکونت کنند اما خانه آن‌ها مثل بستکی‌ها تخریب نشده است بنابراین باید چادرها در وهله نخست به بستکی‌ها می‌رسید. جوادی هم می‌گوید که براساس آمار مدیریت بحران استان، 4 هزار چادر در بین مردم توزیع شده است اما شواهد نشان از وجود چنین چادرهایی در بستک نمی‌دهد. به گفته او بسیاری از خانه‌ها ترک برداشته و پس لرزه‌ها هم مزید برعلت شده تا شهروندان بستکی جرأت نکنند در خانه‌ها ساکن شوند. باران هم مشکلات را دو چندان کرده است.  به گفته بهزاد باران کف چادرهای واگذار شده به مردم را خیس کرده وبه نظر می‌رسد که باید امکانات بیشتری در اختیار مردم قرار بگیرد. به گفته بسیاری از اهالی روستاهای اطراف برای چادرنشینان نایلون‌های بزرگ آورده‌اند تا با کشیدن آن‌ها روی چادرها از خیس شدن چادرها جلوگیری شود. آنطور که «محمد مشتاق زاده» فرماندار بستک هم می‌گویند: از ساعت‌های اولیه بارندگی شش تن پلاستیک بین مردم زلزله‌زده‌ توزیع و 80 درصد چادرها دارای پوشش نایلونی شده است.
بهزاد هم اعتقاد دارد که اگر چادرها به شورای شهر داده می‌شد، بهتر توزیع می‌شد و اعتراض‌ها کمتر می‌شد.  جوادی اعتقاد دارد که  نهادهای مردمی و شورای شهر از سایر نهادهای شهری و استانی عملکرد بهتری داشته‌اند. عملکردی که البته دور از چشم رسانه‌ها نمی‌ماند. بهزاد هم می‌گوید البته از حق نگذریم که دستگاه‌های دولتی مثل فرمانداری، هلال احمر و... هم نهایت همکاری را با مردم انجام دادند. هرچند او هم اعتقاد دارد که می‌شد با برنامه‌ریزی دقیق تر، نتیجه بهتری گرفت. بهزاد درباره اعتراض برخی از مردم که می‌گویند کنسروهای فاسد بین آن‌ها پخش شده هم می‌گوید:«یک نفر از اهالی محل یکی از کنسروها را برای شورا هم آورده بود. این کنسرو فاسد بود.» بهزاد البته این نمونه را به معنی فاسد بودن تمام کنسرو‌های پخش شده بین مردم نمی‌داند. او همچنین از حضور «نوبخت» معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهوری در میان مردم زلزله زده بستک تشکر می‌کند. بهزاد از کمک‌های مردمی روستاهای اطراف بستک نیز قدردانی می‌کند و اعتقاد دارد که نقش نهادهای مردمی در کمک به مردم زلزله زده  شهر قابل ستایش است.
«فرهاد بهرمن» دیگر شهروند بستکی درگفت‌و‌گو با خبرنگار ما اعتقاد دارد که برنامه‌ریزی هلال احمر در روزهای نخست زلزله خوب نبوده است. اما الان از شرایط راضی است. او می‌گوید دو روز طول کشیده تا توانسته است چادر امداد بگیرد. بهرمن همچنین از این‌که برای چادر گرفتن از او کارت ملی خواسته‌اند، ناراحت است. خانه بهرمن کامل تخریب نشده، خودش می‌گوید بین 30 تا 60درصد تخریبی داشته اما خانه پدرش کاملاً تخریب شده است. با این حال او جرأت ندارد خانواده را به خانه برگرداند. آنطور که بهرمن می‌گوید دیوار خانه او چسبیده به یک ساختمان دو طبقه است که کاملاً تخریب شده است. خانه‌ای که شک ندارد  با کوچکترین تکانی روی سر او  و خانواده‌اش آوار می‌شود. ترس‌ها زمانی بیشتر می‌شود که پس لرزه‌ها تا 6 روز پس از زلزله همچنان ادامه دارد. او هم مثل خیلی از بستکی‌ها در چادر زندگی می‌کند البته درحیاط خانه‌اش و باز هم نگران ریزش ساختمان کناری خانه‌اش است. اما مثل بسیاری از بستکی‌ها ترجیح می‌دهد نزدیک خانه‌اش باشد و مواظب اسباب واثاثیه‌اش. بهرمن همچنین اعتقاد دارد که اگر کمک‌های مردمی که به فرمانداری بستک می‌رسد زودتر در اختیار مردم قرار می‌گرفت می‌توانست شرایط بهتری را برای زلزله‌زده‌ها فراهم کند.  مردمی که بهزاد آن‌ها را متعلق به مناطقی چون «عوض»، «پیشور»، «لارستان»، «خمیر» و «درگور» می‌داند و آرزو می‌کند اسم روستا یا منطقه‌ای را فراموش نکرده باشد. «احمد محمدی» رئیس شورای اسلامی سیریک هم خبر می‌دهد،  بازاریان سیریک 250میلیون ریال به زلزله زدگان بستک کمک کرده‌اند. به گفته او کمک‌های بازاریان شامل 350تخته پتو، آب معدنی، مواد غذایی و پول نقد به ارزش ریالی 250 میلیون ریال بود که در قالب دو کامیون توسط خود بازاریان به منطقه
زلزله زده بستک ارسال شد.
 کلاس‌های درس ترک برداشت
زلزله که می‌آید مدارس تا یک هفته تعطیل می‌شوند. به گفته بهزاد اگر مدارس بازشوند هم دانش‌آموزان در زیر چادر درس خواهند خواند. چون هم پس لرزه‌ها ادامه دارد و هم مدارس تخریب شده‌اند. آنطور که بهرمن می‌گوید مدارس منطقه‌ای که  او در آن زندگی می‌کند هم تخریب شده است. بهزاد هم وضعیت کلی مدارس پس از زلزله را نامطلوب ارزیابی می‌کند. زلزله حتی به ساختمان شهرداری هم آسیب وارد کرده است. سقف بخشی از ساختمان که در اختیار شورای شهر است  فرو ریخته. بیمارستانی هم که 20 سال مردم بستک را در انتظار افتتاح گذاشته و قرار بود تا بهمن امسال افتتاح شود، با این زلزله تخریب شده است. مرکز بهداشتی شهر هم وضعیت بهتری از مدارس شهر ندارد. حالا هم کادر پزشکی، مردم را در زیر چادرها معاینه می‌کنند. مردمی که سرپایی درمان می‌شوند. اگر مشکل جدی باشد باید به یکی از شهرهای اطراف بروند.
 کمک‌های مردمی
کمک‌های مردمی، مردم بستک را خیلی امیدوار کرده است. جوادی می‌گوید بیش از هرچیزی الان باید به فکر بازسازی شهر بود. شهری که زلزله در سال‌های اخیر مدام قصه هایش را خط می‌زند. هرچند به گفته بهزاد بزرگسالان و پیران شهر می‌گویند که در 80 سال گذشته چنین زلزله‌ای را تجربه نکرده‌اند. زلزله‌ای که به گفته این عضو شورای شهر  سه محله «مسجد مجید»، بخشی از «شهربلوچ» و محله «شبانه روزی» را به‌طور کامل خراب کرده است. او هم مانند تمام شهروندان بستکی نگران بازسازی  شهر است.
بهزاد اعتقاد دارد که بیش از هرچیزی باید کمک‌های مردمی و دولتی برای بازسازی شهر جمع شود. همین مسأله هم باعث می‌شود تا حساب مشترکی به نام  «سیدمحمد قتالی» امام جمعه بستک، «دکتر محمدسعید سعیدی» پزشک متخصص و معتمد مردم و همچنین «دکتر حسن مدنی» معتمد و فعال امور خیریه به شماره 0109605397001 باز شود. بهزاد از تمام خیرین می‌خواهد که در بازسازی و مرمت شهر به یاری بستکی‌ها بیایند. کمک‌هایی که به اعتقاد او مکمل کمک‌های دولتی است.