printlogo


معاون وزیر بهداشت در روز جهانی دیابت اعلام کرد
5/4 میلیون ایرانی دیابت دارند

بر اساس آمار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی 5/4 میلیون نفر در کشور دیابت، 10 میلیون نفر فشارخون بالا و 15 درصد نیز کلسترول بالا دارند. همچنین بیشترین میزان شیوع دیابت مربوط به استان یزد است.
علی اکبر سیاری معاون بهداشت وزیر بهداشت دیروز در همایش روز جهانی دیابت که در تالار بیمارستان امام خمینی(ره) برگزار شد با اعلام این مطلب اظهار کرد: بیماری دیابت یک بیماری مزمن است که بالا رفتن قند خون یکی از مهمترین علائم آن است. نارسایی کلیوی، اختلال در بینایی، زخم پا و قطع عضو از جمله مهمترین عوارض این بیماری کشنده است.
وی ادامه داد: بر اساس آمارگیری وزارت بهداشت در سال‌های 2007 تا 2009 میلادی با حدود دو میلیون نفر جمعیت نمونه بالای 35 سال، به این نتیجه رسیدیم که حدود 3/11 درصد جمعیت به دیابت مبتلا هستند که 50 درصد این افراد از بیماری خود خبر ندارند و 11 درصد دیگر نیز با قند خون بالای 100 در معرض ابتلا به این بیماری هستند. معاون وزیر بهداشت گفت: عوامل مؤثر در بروز دیابت دو دسته اند؛ یکسری عوامل رفتاری و یکسری عوامل بیولوژیک. چاقی، فشار خون بالا، تغذیه نامناسب، کم تحرکی و مصرف دخانیات از جمله عوامل رفتاری است که در کنار عامل استعداد بیولوژیک مطرح هستند. البته با اصلاح سبک زندگی و عوامل رفتاری می‌توان از بروز 60 درصد موارد بروز دیابت جلوگیری کرد؛ تحرک و ورزش حداقل 150 دقیقه در هفته، کم مصرف کردن نمک، چربی و مواد قندی از جمله مهمترین این اقدام‌ها است. سیاری گفت: آمارها نشان می‌دهد که 15 درصد مردم ایران کلسترول خون بالا و 10 میلیون نفر فشار خون بالا دارند که نیمی از این افراد نیز از بیماری فشار خون خود مطلع نیستند. سیگاری‌ها نیز سالانه معادل 10 هزار میلیارد تومان خرج خرید سیگار می‌کنند. وی افزود: برنامه وزارت بهداشت برای کنترل دیابت، مراقبت مستمر از افراد در معرض خطر است.

 


یک مقام مسئول در بهزیستی خبرداد
اعلام آمادگی بهزیستی برای پذیرش کودکان خیابانی


تنها چند روز پس از انتشار خبرتکان دهنده خرید و فروش نوزادان و کودکان خیابانی که والدین کارتن خواب، معتاد و در موارد زیادی مبتلا به ایدز داشتند، سازمان بهزیستی کشور اعلام کرد که با 600 مرکز نگهداری کودکان آمادگی پذیرش هر تعداد کودک خیابانی از بدو تولد تا 18 سالگی را در هر کجای کشور دارد.معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی به ایرنا گفت: سازمان بهزیستی برای برخورد با خرید و فروش کودکان خیابانی از ضوابط قضایی و انتظامی برخوردار نیست، اما می‌تواند این کودکان را پذیرش کند.حبیب الله مسعودی فرید با بیان اینکه سازمان بهزیستی این آمادگی را دارد که هر فردی که به خاطر اعتیاد یا دلایل دیگر نگران کودک خود است، آن کودک را پذیرش کند، تأکید کرد: اگر مددکار یا پرستاری در بیمارستان‌ها با موارد مشکوک خرید و فروش کودک روبه‌رو می‌شود، حتماً باید آن را به مأمور مستقر در بیمارستان اطلاع دهد و اگر این مورد مسجل شود یا حتی مشکوک به آن باشد، طی صورتجلسه‌ای کودک به مرکز بهزیستی منتقل خواهد شد. وی ادامه داد: سالانه یکهزار کودک در سراسر کشور به «مراکز نگهداری فرزندان» این سازمان منتقل می‌شوند که لزوماً کودک خیابانی نیستند بلکه والدین آنان یا دچار اعتیاد و اختلال روانی بوده یا اینکه والدین شان مجرم بوده و نمی‌توانند از فرزندان خود نگهداری کنند. همچنین کودکانی که والدین آنان در تصادف جان خود را از دست داده‌اند به این مراکز منتقل می‌شوند. مسعودی فرید تصریح کرد: با ارائه خدمات بیشتر به زنان کارتن خواب، معتاد و بی‌خانمان می‌توان آمار خرید و فروش کودکان را کاهش داد.
فرصت یک ماهه بهزیستی به سرپرست‌های غیر قانونی
فرید همچنین تأکید کرد: خانواده‌هایی که خارج از مسیر قانونی اقدام به سرپرستی فرزندی کرده‌اند برای تعیین تکلیف سرپرستی بایستی تا پایان دی ماه به بهزیستی و مراجع قضایی مراجعه کنند.او با تأکید بر اینکه خرید و فروش کودک جرم محسوب می‌شود، گفت:  این موضوع در قانون فرزندخواندگی و آیین‌نامه‌های مربوط به آن تأکید شده است.