printlogo


روحانی در مراسم روز دانشجو:
دانشگاه نیازمند فضای <امن>‌است نه <امنیتی>
قدرت نقد نشود، به انحراف واستبداد کشیده می‌شود سال‌های قبل کسی جرأت نمی‌کرد از جنبش دانشجویی سخن بگوید هدف‌ما استقلال دانشگاه است در انتخابات به مجلس توانمند می‌اندیشیم شورای نگهبان را به عنوان نهاد ناظر انتخابات می‌بینیم

رئیس جمهوری در مراسم روز دانشجو:
دانشگاه نیازمند فضای «امن» است، نه «امنیتی»

نیم نگاه

 مصون از خطا نیستیم اما تلاش ما در مسیر خدمت به مردم و برداشتن گام‌هایی برای موفقیت کشور است.
 باید در مفاهیم اصولی مانند عدالت، حاکمیت ملی، مبارزه با استعمار و منافع ملی به اجماع برسیم.
 ما در برابر هر توطئه احتمالی می‌ایستیم و پیروزیم اما جنگ و درگیری باید آخرین راه حل باشد.
 سال های قبل از دولت یازدهم کسی جرأت نمی‌کرد از جنبش دانشجویی سخن بگوید.
 راه دولت یازدهم نسبت به دانشگاه و دانشجو و وزارت علوم تغییر نکرده است.
 تلاش ما در شورای عالی انقلاب فرهنگی این است که امور اجرایی به خود دانشگاه‌ها برگردانده شود.
 کسانی در مجلس حضور یابند که منافع شخصی و جناحی خود را بر منافع ملی ترجیح نداده و دلسوز مردم باشند.
  قانون اساسی، شورای نگهبان را ناظر می‌داند ما هم آن را ناظر می‌دانیم.

حاشیه های مراسم

دیروز روز تشویق‌های مکرر و پذیرش نقدها بود. هم اکثریت دانشجویان با تشویق‌های پی در پی، حمایت خود را از رئیس دولت تدبیر و امید در سال سوم فعالیت دولتش اعلام کردند و هم روحانی با پذیرفتن برخی نقدها، نشان داد که این دولت،‌ اهل بستن دهان مخالفان و نشنیدن صدای منتقدان نیست. دیروز گرچه بیشترین تشویق‌ها و حمایت‌ها متوجه رئیس دولت یازدهم بود، اما تنها روحانی محور شعارهای دانشجویان نبود. محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه نیز از دیگر دولتمردانی بود که نامش در شعارهای حمایتی آورده می‌شد.
گرچه نمایندگان برخی تشکل‌های دانشجویی در حضور رئیس جمهوری، نقدهای تندی خطاب به روحانی و دولت بیان کردند، اما این سخنان گاه تند، با لبخند و طمأنینه رئیس جمهوری مواجه شد.  اکثریت  حاضران مراسم حامی روحانی بودند و  اقلیت حاضران، منتقد دولت. مناظره‌های شعاری و کلامی این دو گروه که گاه به تنش‌های کوچکی هم می‌انجامید،  هیجان و شور و حال خاصی به مراسم داده بود. پیش از سخنرانی رئیس جمهوری، نخست، مهدی ایرانمنش، نماینده بسیج دانشجویی بود که پشت تریبون رفت و از فرمایشی بودن این جلسه، امید بستن به کدخدا و گره خوردن حل مشکل مسکن به رفع تحریم‌ها انتقاد کرد. او در پایان، یک جاسوئیچی را به نشانه نقد نماد انتخاباتی روحانی [کلید] به رئیس جمهوری نشان داد که با شعار «روحانی روحانی حمایتت می‌کنیم» دانشجویان مواجه شد. دانشجوی بعدی، علیرضا ذاکری، نماینده انجمن‌های علمی بود که هم به نوعی پاسخ نماینده دانشجوی قبلی را داد و هم خواستار ایجاد شرایط برای مشارکت حداکثری مردم در گروه‌های اجتماعی شد و از روحانی خواست که از برخوردهای امنیتی در این زمینه جلوگیری شود. وقتی رضا نجابت، نماینده انجمن اسلامی مستقل دانشجویان پشت تریبون رفت، از رئیس جمهوری خواست که دانشگاه را از گود بازی‌های سیاسی خارج کند تا دانشجو مسیر خود را طی کند. در این هنگام نیز دانشجویان با شعارهای «دکتر ظریف زنده باد، روحانی پاینده باد» مخالفت خود را با سخنان این دانشجو ابراز کردند، گرچه برخی نیز با سر دادن شعار «آزادی اندیشه، با حال و هول نمیشه» از نجابت حمایت کردند. نماینده انجمن اسلامی دانشگاه شریف بر حق تحصیل دانشجویان منتقد و ستاره‌دار تأکید کرد و خواستار آن شد که فضای بانشاط سیاسی جایگزین فضای بسته دانشگاه شود. طاهری بر ادامه راه فرجی دانا و توفیقی، سرپرست و وزیر سابق علوم در این وزارتخانه تأکید و از فشارهای امنیتی به مراسم مجوزدار و بازداشت روزنامه‌نگاران انتقاد کرد. گرچه او خواستار رفع حصر شد، اما نماینده تشکل‌های منتقد دولت، نسبت به آنچه تکرار فتنه در دولت یازدهم نامید، هشدار داد.
هنگام سخنرانی رئیس جمهوری، او همراه با شعارهای «روحانی روحانی حمایتت می‌کنیم» به پشت تریبون رفت، شعار و تشویق‌هایی که پی در پی در سخنرانی رئیس جمهوری تکرار شد، بویژه آنجا که روحانی گفت که «همه انتقادها را دلسوزانه می‌دانیم، اما در نقد هم باید اعتدال رعایت شود» که پاسخ به تشکل‌های منتقد بود، یا وقتی گفت که «هیچ کدام معصوم و مصون از خطا نیستیم» باز این تشویق‌های دانشجویان بود که هم سخنان او را تأیید و هم قطع کرد. وقتی هم که روحانی گفت «ممکن است فضا امنیتی باشد، اما من نمی‌پذیرم» در واقع پاسخ نقدهای دانشجویان هواخواه دولت را می‌داد که دانشجویان با شعار «روحانی مچکریم» از او حمایت و تشکر کردند. شور و هیجان سالن وقتی اوج گرفت که روحانی گفت که «شما در سال‌های گذشته نمی‌توانستید مراسم 16 آذر را در این شرایط برگزار کنید یا حتی اسم جنبش دانشجویی را بیاورید.» شور و هیجان سالن به قدری بود که وقتی به دلیل سرماخوردگی صدای رئیس جمهوری گرفت، او به طعنه به دانشجویان گفت: «شما شعار می‌دهید، اما صدای من گرفت.» گفت و گوها و رد و بدل کردن شعارها میان دانشجویان، تا دقایقی پس از پایان سخنرانی روحانی نیز ادامه داشت، گرچه گاه تنش‌هایی نیز بروز کرد.

رئیس جمهوری امسال در مراسم روز دانشجو به دانشگاه شریف رفت؛ دانشگاهی که علاوه بر رئیس جمهوری و برخی اعضای دولت، میزبان استادان و دانشجویانی از دانشگاه‌های دیگر کشور نیز بود. حجت‌الاسلام حسن روحانی در سخنان خود که می‌توان آن را پاسخی به سخنان نمایندگان تشکل‌های دانشجویی برگزیده دانست، ضمن پذیرش برخی نقدها، بار دیگر دستاوردهای دولت را در دو سال فعالیت خود برشمرد و تصریح کرد که با وجود ضعف‌ها، دستاوردهایی نیز داشته‌ایم. در حوزه دانشگاه، روحانی گرچه تأیید کرد که هنوز فضای امنیتی وجود دارد، اما بر این نکته نیز تأکید کرد که من این فضا را نمی‌پسندم.
اگر قدرت نقد نشود
به استبداد کشیده می‌شود
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری، حجت‌الاسلام حسن روحانی در سخنان خود، نظام جمهوری اسلامی را حاصل استقلال‌طلبی و آزادیخواهی دانشگاه‌ها و دانشگاهیان دانست و تأکید کرد که توفیق دولت در گرو حمایت و هدایت مردم و بویژه دانشجویان بوده و خواهد بود.
وی گفت: زمینه‌های تبادل علمی و فناوری دانشگاه‌ها با مراکز علمی جهان باید توسعه یابد.
رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی با قدردانی از همه دانشجویانی که از سوی تشکل‌های دانشجویی آزادانه و شجاعانه در انتقاد یا دفاع از دولت سخن گفتند، اظهار کرد: از مهم‌ترین جاهایی که قدرت باید در آن نقد شود، دانشگاه است و اساساً اگر قدرت در هر کشوری مورد انتقاد و سؤال قرار نگیرد، به انحراف و استبداد کشیده خواهد شد.
روحانی با بیان اینکه تمام مسئولان کشور، مستقیم یا غیرمستقیم افتخار دارند که منتخب ملت باشند، گفت: هیچ مقامی در جمهوری اسلامی وجود ندارد که توسط مردم انتخاب نشود و اینکه گفته می‌شود در جمهوری اسلامی دو نوع مقام انتصابی و انتخابی داریم، توهین است.
وی با بیان اینکه همه باید مورد سؤال قرار بگیرند و هیچ فردی خود را مستثنی از سؤال ملت ندانسته و همه مسئولان باید به پاسخگویی در برابر مردم افتخار کنند، گفت: نگاه دانشجو و دانشگاه باید همیشه منتقدانه و منصفانه باشد. ما باید در نقد هم اعتدال را رعایت کنیم و این نکته را مورد توجه قرار دهیم که افراط در انتقاد یا حمایت، گمراه کننده است.
مصون از خطا نیستیم
رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه باید فرصت‌های بیشتری برای نقد و انتقاد وجود داشته باشد تا بتوانیم اشتباه‌ها و کاستی‌های خود را برطرف و جبران کنیم، افزود: مصون از خطا نیستیم اما تلاش ما در مسیر خدمت به مردم و برداشتن گام‌هایی برای موفقیت کشور است.
رئیس جمهوری با بیان اینکه هرگاه مردم در صحنه حضور داشتند، موفق و پیروز بوده‌ایم، گفت: مردم در انتخابات سال 92 موضوع هسته‌ای را به بحث گذاشتند و اگر آثار تحریم و راه‌حل مسأله مورد بررسی و بحث مردم قرار نمی‌گرفت، به این پیشرفت‌ها در موضوع هسته‌ای دست پیدا نمی‌کردیم.
روحانی با بیان اینکه ما باید در مفاهیم اصولی مانند عدالت، حاکمیت ملی، مبارزه با استعمار، منافع ملی و جایگاه و رسالت دانشگاه‌ها به اجماع و وحدت نظر برسیم، اظهار کرد: این اجماع به ما کمک خواهد کرد و باید استادان و دانشجویان بتوانند این اجماع را به وجود آورند.
وی ادامه داد: این درست است که ما باید در برابر دیگران بایستیم و مشکلات کشور را با امکانات داخلی بسازیم، اما آیا معنای آن این است که نباید با دنیا سخن بگوییم و مشکلات خود را تا سرحد جنگ با دیگران به پیش ببریم؟ ما در برابر هر توطئه احتمالی می‌ایستیم و پیروزیم اما جنگ و درگیری باید آخرین راه حل باشد.
همراه مذاکره از حفظ
بنیه دفاعی غافل نبودیم
رئیس‌ جمهوری با بیان اینکه برخی مدعی هستند دولت یازدهم فقط دولت منطق، لبخند و مذاکره در دنیا بوده، اما در زمینه تقویت بنیه دفاعی کشور تلاش کمتری کرده است، اظهار کرد: اقدام‌هایی که این دولت طی دو سال گذشته برای تقویت و گسترش بنیه دفاعی کشور انجام داده، معادل 10 سال قبل از آن بوده است و این چنین نیست که در جریان مذاکرات از تقویت بنیه دفاعی غافل بوده‌ایم، چرا که حفظ آمادگی کامل، ضروری است.
روحانی اضافه کرد: اگر آمادگی دفاعی‌مان صد درصد نباشد، جنگ بر ما تحمیل خواهد شد؛ لذا همزمان با پیروزی در برجام، مهم‌ترین موشک راهبردی خود را نیز آزمایش کردیم.
وی با اشاره به اظهارات یکی از دانشجویان درباره وضعیت اقتصادی کشور گفت: یکی از دلایلی که توانستیم در مذاکرات  هسته‌ای توفیق یابیم، ایجاد ثبات و آرامش در بازار و داخل کشور بود.
روحانی با اشاره به نرخ تورم نقطه به نقطه 45 درصد  در آغاز فعالیت دولت یازدهم، خاطرنشان کرد: امروز در شرایطی هستیم که این تورم در حال تک رقمی شدن است. یعنی 36 واحد درصد در طول 2 سال گذشته تورم نقطه به نقطه را کاهش داده‌ایم.
رئیس‌ جمهوری با تأکید بر اینکه معیار ارزیابی در تمامی عرصه‌ها بویژه در عرصه اقتصادی، شاخص‌های آماری است، گفت: انتخابات و رقابت جناح‌های مختلف برای این است که شاخص‌ها تغییر کرده و بهبود یابد و چنانچه امروز اعتماد مردم به دولت نسبت به سال 92 در حال افزایش نباشد، بی‌تردید پیشرفت و توفیقی به دست نیاورده‌ایم و در چنین صورتی فایده و تفاوتی نمی‌کند که کدام جناح و فرد حاکم باشد.
فضای دانشگاه نسبت به قبل متفاوت شده است
روحانی با بیان اینکه فضای دانشگاه سال 94 نسبت به سال 92 بسیار متفاوت شده است، اظهار داشت: البته ممکن است هنوز مشکلاتی وجود داشته باشد که آن را نمی‌پسندم و باید به سمت رسیدن به فضای مطلوب تلاش خود را ادامه دهیم، اما از شما دانشجویان می‌پرسم، آیا در سال 91 و 92 هم به این راحتی می‌توانستید برای بزرگداشت 16 آذر اجتماع داشته باشید؟
وی اضافه کرد: زمانی بود که کسی جرأت نمی‌کرد از جنبش دانشجویی سخن بگوید و از بیان این کلمه می‌ترسید.
روحانی با تأکید بر اینکه دانشگاه نیازمند فضای امن است و نه فضای امنیتی، گفت: معیار اقتدار نظام سرمایه اجتماعی است و به شما اطمینان می‌دهم که راه دولت یازدهم نسبت به دانشگاه و دانشجو و وزارت علوم تغییر نکرده است.
رئیس‌ جمهوری در ادامه با بیان اینکه رشد اقتصادی سال 91 منفی 8/6 بود و در عمق رکود قرار داشتیم، اظهار کرد: در سال 92 این رقم اقتصادی را به منفی 9/1 رسانده و در سال 93 رشد اقتصادی‌مان به مثبت 3 ارتقا یافت.
تلاش دولت
استقلال دانشگاه‌ها
روحانی تلاش دولت را استقلال دانشگاه‌ها دانست و گفت: استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی از برکت تلاش دانشجویان بود و امروز باید دانشگاه‌ها مستقل باشند.
رئیس‌ جمهوری اضافه کرد: همه تلاش ما در شورای عالی انقلاب فرهنگی این است که در این شورا صرفاً به مسائل مربوط به سیاستگذاری کلان پرداخته شود و امور اجرایی به خود دانشگاه‌ها برگردانده شود.
وی بر مؤلفه آزادی دانشگاه‌ها هم تأکید کرد و گفت: اگر دانشگاه در علم، پژوهش و بیان آزاد نباشد، نمی‌توانیم به اهداف خود در مباحث سرمایه انسانی و توسعه علمی و فرهنگی دست یابیم.
دانشگاه از فرصت پسابرجام استفاده کند
روحانی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه امروز در شرایط بعد از برجام و تحول اقتصادی و تعامل با دنیا قرار داریم، اظهار کرد: دانشگاه‌ها باید از این فرصت برای تعامل علمی با جهان استفاده کنند تا از یکسو بتوانند از دانش دیگران استفاده کرده و از سوی دیگر، دیگر کشورها و دانشگاه‌ها نیز بتوانند از دستاوردهای علمی آنها بهره‌مند شوند.
رئیس‌ جمهوری در ادامه حضور فعال در فضای انتخابات را مورد تأکید قرار داد و گفت: اینکه مجلس آینده چگونه باید باشد، بسیار موضوع مهمی است اما در انتخابات دولت به جناح‌ها توجه نمی‌کند بلکه به مجلسی توانمند برای دفاع از منافع ملت می‌اندیشد. باید کسانی در مجلس حضور یابند که منافع شخصی و جناحی خود را بر منافع ملی ترجیح نداده و دلسوز مردم باشند.
روحانی تصریح کرد: همه باید تلاش کنیم حماسه سال 92 را در سال 94 نیز تکرار کنیم و بتوانیم مجلسی توانمندتر و قدرتمندتر داشته باشیم.
وی با اشاره به سخنان یکی از دانشجویان درخصوص شورای نگهبان اظهار کرد: نظر من نسبت به شورای نگهبان همان نظر قانون اساسی است؛ قانون اساسی شورای نگهبان را ناظر می‌داند ما هم آن را ناظر می‌دانیم.
رئیس‌ جمهوری در ابتدای سخنان خود نیز با بیان اینکه 16 آذر روز دانشجو، دانشگاه، استقلال‌طلبی، آزادیخواهی و ایستادگی نخبگان ملت و دانشجویان در برابر استعمار و استبداد است و به هیچ مقطع زمانی محصور نمی‌شود، گفت: 16 آذر یک روز تاریخی برای دانشگاه، دانشجو و ملت بزرگ ایران است.
وی با اشاره به ایستادگی و مبارزات دانشجویان و شهادت سه دانشجوی قهرمان پس از کودتای 28 مرداد در برابر استبداد و استعمار بیگانگان، خاطرنشان کرد: آرمان و راهی که سه دانشجوی شهید در 16 آذر آغاز کردند، در 22 بهمن 57 به نتیجه رسید.
رئیس‌ جمهوری که اظهاراتش با شعارهای «روحانی، روحانی حمایتت می‌کنیم» همراه بود، گفت:  با درود بر شهیدان دانشگاه و بزرگانی چون بهشتی‌ها، مطهری‌ها، مفتح‌ها، شریعتی‌ها و بازرگان‌ها که معلم ایستادگی در برابر استعمار بودند؛ دانشگاه، دانشجو، علم، فناوری و تحقیق، افتخاری برای فرهنگ این سرزمین و ملت بزرگ ایران است.
روحانی در این نشست همچنین همه دانشگاه‌ها و دانشگاه پرآوازه‌ای چون شریف را فخر و افتخاری برای ملت ایران دانست.
در ابتدای این مراسم مهدی ایرانمنش به نمایندگی از بسیج دانشجویی، علیرضا ذاکری به نمایندگی از انجمن‌های علمی، کامفیروزی به نمایندگی از نشریات دانشجویی، سعادتی از اتحادیه دانشگاه آزاد اسلامی، علی عرب به نمایندگی از جامعه اسلامی دانشجویان، محمدجواد جلال فرد به نمایندگی از جنبش عدالتخواه دانشجویی، رضا نجابت به نمایندگی از انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل، طاهری از انجمن اسلامی دانشگاه شریف محمدحسین قائدشرف به نمایندگی از دفتر تحکیم وحدت و خانم هدیه زاهد به نمایندگی از کانون‌های فرهنگی هنری دانشجویی در سخنان جداگانه‌ای دیدگاه‌ها و مطالبات خود را با رئیس جمهوری در میان گذاشتند.
کمک به حرکت دانشگاه‌ها در مسیر رشد علمی کشور، جلوگیری از دخالت‌های فراقانونی در انتخابات، تلاش برای اصلاح ساختارهای اقتصادی و بهبود وضعیت معیشت مردم، تعویض مدیران غیرهمسو با سیاست‌های دولت، افزایش بودجه فرهنگی دانشگاه‌ها، توجه به اشتغال و ازدواج جوانان،‌ حمایت بیش از پیش از تولید، تلاش برای نهادینه کردن آزاداندیشی در دانشگاه‌ها، میدان دادن به جوانان، جلوگیری از نقض و تحدید آزادی‌های مشروع و قانونی در دانشگاه‌ها، تلاش برای مشارکت حداکثری مردم در عرصه‌های اجتماعی، توجه به انجمن‌های علمی و مبارزه پیگیر با فسادهای اقتصادی از جمله نکاتی بود که دانشجویان در سخنان خود بر آن تأکید کردند.