printlogo


جشنواره پیامبر مهربانی در چهار فرهنگسرای پایتخت در حال برگزاری است
عطر مهربانی در شهر پیچید

نخستین جشنواره بین‌المللی موسیقی پیامبر مهربانی همزمان با هفته وحدت از جمعه گذشته آغاز شده و در شب میلاد پیامبر اعظم(ص) در تالار بزرگ شهید آوینی فرهنگسرای بهمن با برگزاری بزرگداشت لوریس چکناواریان و قدردانی از ای‌آر رحمان آهنگساز فیلم محمد(ص) و بازسازی موسیقی ماندگار فیلم محمد رسول الله به پایان می‌رسد.
به گزارش «ایران»، همزمان با هفته وحدت فرهنگسراهای بزرگ پایتخت، میزبان 80 نوازنده از 8 کشور مسلمان شده‌اند تا پیام صلح و مهربانی پیامبر اسلام را به گوش جهانیان برسانند. نخستین جشنواره بین‌المللی موسیقی پیامبر مهربانی شامگاه جمعه با هنرنمایی 16 گروه در چهار فرهنگسرای ارسباران، اندیشه، ابن سینا و بهمن آغاز شد و فردا در فرهنگسرای بهمن به پایان می‌رسد. بابک ربوخه دبیر جشنواره هدف از برگزاری جشنواره موسیقی پیامبر مهربانی را معطوف ساختن ذهنیت جهان به صفات رحمت و مهربانی پیامبر دانست و گفت: برگزاری چنین جشنواره‏ای با این مضمون تا به امروز سابقه نداشته است. در این دوره به همت روابط عمومی سازمان فرهنگی هنری و با هماهنگی وزارت امور خارجه، بیش از ۸۰ نوازنده جشنواره موسیقی پیامبر مهربانی به مدت یک هفته در هتل فردوسی تهران میهمان مردم تهران شدند.
در آخرین روز اجرای گروه‌های موسیقی، از ساعت ۱۸ امروز در فرهنگسرای ارسباران، چهار گروه موسیقی «کارس کایناغی» از کشور ترکیه، «آسمان» از تاجیکستان، «انتظار» از استان مازندران و «آوای موج» از استان بوشهر به هنرنمایی می‌پردازند و همزمان در فرهنگسرای ابن سینا، نوازندگان گروه «حضرت رسول الله» از کشور عراق و گروه سنتی «نوا» به همراه هنرمندان گروه «آوای شول» استان گیلان و هنرمندان گروه «هامون» سیستان و بلوچستان در مدح پیامبر اعظم(ص)، موسیقی اجرا می‌کنند. سالن نغمه فرهنگسرای بهمن نیز پذیرای گروه موسیقی «شوشا داغلاری» از کشور جمهوری آذربایجان، گروه «کاماندار مکتبی» از کشور گرجستان و همچنین گروه‌های «عاشیقلار» از استان آذربایجان‌شرقی و «مهر آیین» از کردستان است. همچنین در فرهنگسرای خاوران، از ساعت ۱۸ تا ۱۹ گروه موسیقی «امقران» از کشور مراکش و گروه «چشتیه» از کشور افغانستان به اجرا می‌پردازند و در ادامه گروه‌های موسیقی «آفتاب» از استان لرستان و «کرمانج» از خراسان روی صحنه می‌روند.
«عاشیق کوثرعلی شهبازی» عضو شورای سیاستگذاری جشنواره پیامبر مهربانی نیز درباره این جشنواره به خبرنگار ما گفت: هنرمندان موسیقی بویژه «عاشیق‌ها» پیام پیامبر اسلام را از دیرباز تاکنون به وسیله هنرشان سینه به سینه منتقل کرده‌اند؛ باید توجه داشت که موسیقی با کلام، به مراتب تأثیر بیشتری بر مخاطبان خود دارد. پایه این موسیقی، قرآن و دین ماست؛ در این نوع از موسیقی، هنرمند ابتدا از پیامبر اسلام حضرت محمد(ص) یاد می‌کند. کشورهای مسلمان در این حوزه با ما اشتراک فرهنگی دارند و می‌توانیم در هفته وحدت، با وحدت میان کشورهای اسلامی نگاه منفی دنیا به اسلام را تغییر دهیم و چهره رحمانی از دینمان را به جهان نشان دهیم.
کیوان ساکت موسیقیدان و نوازنده تار و سه‌تار هم با اشاره به اهمیت برگزاری این جشنواره تأکید کرد: یکی از اعجازهای موسیقی این است که مردم ملل گوناگون بدون دانستن زبان یکدیگر می‌توانند از راه موسیقی با یکدیگر ارتباط برقرار کنند و از فرهنگ یکدیگر لذت ببرند و بهره‌مند شوند. موسیقی زبانی جهانی است. هنرمندان از کشورهای مختلف می‌توانند در کنار یکدیگر به اجرا بپردازند؛ این زبان پیوندی ناگسستنی بین مردم زبان‌های مختلف ایجاد می‌کند که مانند یک معجزه است و دیگر هنرها چنین قدرتی ندارند.
رضا مهدوی کار‌شناس موسیقی و دیگر عضو شورای سیاستگذاری این جشنواره هم با اشاره به اهداف برگزاری این جشنواره موسیقی بیان کرد: ما باید بتوانیم همه ساله آثار درخشانی  که در خارج و یا داخل کشور درباره پیامبر کار می‌شود، به عنوان الگوی مناسبی برای هنرمندان موسیقی در سطح منطقه به اجرا درآوریم. وی افزود: آثار قابل توجهی در زمینه موسیقی آیینی و موسیقی پیامبر اعظم وجود دارد اما باید به لحاظ کمی و کیفی این آثار افزون شود و سرمایه‌گذاری بیشتری روی آن شکل بگیرد. امیدوارم این دست برنامه‌ها نه تنها در تهران بلکه در مراکز استان‌های دیگر هم شکل بگیرد.
اختتامیه نخستین جشنواره بین‌المللی موسیقی پیامبر مهربانی به همت معاونت هنری سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران شامگاه دوشنبه هفتم دی در شب میلاد پیامبر اسلام در سالن 1600 نفری آوینی فرهنگسرای بهمن برگزار خواهد شد. در این مراسم ضمن اجرای موسیقی فیلم «محمد رسول‏الله(ص)» ساخته «موریس ژار» توسط گروه موسیقی نظامی، از «ای‌آر رحمان» آهنگساز فیلم محمد(ص) ساخته مجید مجیدی قدردانی خواهد شد و همچنین بزرگداشت «لوریس چکناواریان» خالق سمفونی «رسول عشق و امید» هم از دیگر بخش‌های این مراسم خواهد بود. اجرای قطعه مشترک موسیقی توسط تمامی گروه‌های شرکت کننده و رونمایی از آلبوم «کیوان پهلوان» و آلبوم موسیقی «پیامبر مهربانی» از دیگر بخش‌های اختتامیه این دوره است. حضور در سالن‌های برگزاری این جشنواره رایگان است و علاقه مندان به موسیقی می‌توانند ساعت 18 تا 20 امروز به فرهنگسراهای بهمن، خاوران، ابن سینا و ارسباران مراجعه کنند.