printlogo


تازه‌های نشرآیناز محمدی

تاریخ تحولات ایران‌شناسی در دوران اسلامی
«تاریـــخ تحــــولات ایــران‌شناسی در دوران اسلامی» کتابی به قلم دکتر مریم میراحمدی است که از سوی انتشارات طهوری منتشر شد.
دکتر میراحمدی که سال 92 کتاب «تاریخ تحولات ایران‌شناسی» درباره تاریخ و فرهنگ ایران در دوران باستان را توسط همین ناشر تألیف و منتشر کرده بود، در ادامه به «تاریخ تحولات ایران‌شناسی در دوران اسلامی» رسید.
کتاب مذکور در 10 فصل سیر تحولات تاریخ، فرهنگ و تمدن ایران، مکاتب ایران‌شناسی و سابقه تحقیقات آن در جهان، زمینه‌های حیات معنوی ایران و تحولات فرهنگی، زبان‌های ایرانی نو و گویش‌ها و دامنه پراکندگی جغرافیایی آن، اقوام و ساکنان سرزمین ایران، سفرنامه‌های مربوط به ایران، روند تاریخی ادبیات و اهمیت آن در تحقیقات ایران‌شناسی، نظام حکومت و سازمان اداری ایران در روند تاریخ ایران اسلامی، جهان‌بینی و اندیشه‌های دینی ایرانیان در دوران اسلامی، شامل ادیان ایرانی و ادیان الهی در دوران اسلامی را مورد بررسی و کنکاش قرار می‌دهد.

شیخ نجم‌الدین کبرا
«شیخ نجم‌الدین کبرا، ستاره درخشان عرفان» پژوهشی است به قلم عبدالرفیع حقیقت درباره زندگی و آثار این عارف نامدار قرون ششم و هفتم هجری که توسط انتشارات بهجت به چاپ دوم رسید.
نویسنده در دهه 70 در جریان تألیف کتاب «عارفان بزرگ ایرانی...» به شکل مختصر و موجز شیخ نجم‌الدین کبرا و دیگر عارفان بزرگ ایران را معرفی کرده بود.
اما در جریان برگزاری همایش بین‌المللی در ترکمنستان موفق به یافتن اسناد و مدارک متقن و معتبری درباره شیخ نجم‌الدین کبرا می‌شود و سرانجام کتابی جامع پیرامون شرح احوال و افکار و آثار شیخ نجم‌الدین کبرا سرسلسله مکتب کبراویه و تأثیر گسترده اندیشه والای او در رفتار و کردار دیگر عارفان قرن هفتم هجری به بعد به رشته تحریر درمی‌آورد.

کاوشی درخصوص فهم بشری
«کاوشی درخصوص فهم بشری» کتابی به قلم دیوید هیوم با برگردان کاوه لاجوردی است که توسط نشر مرکز منتشر شد.
این کتاب در 12 بخش درباب گونه‌های متفاوت فلسفه، در باب احتمال، در باب آزادی و ضرورت، در باب معجزات، در باب مشیت خاص الهی و یک وضعیت آتی، در باب فلسفه آکادمیک یا شکاکانه و... سخن می‌گوید. کاوشی درخصوص فهم بشری که هیوم آن را در 1748 منتشر کرد در اوج فلسفه تجربه‌گرای بریتانیایی قرار دارد. این کتاب در کنار کتاب تأملات دکارت و کتاب نقد عقل محض کانت از تأثیرگذارترین متون فلسفه مدرن شناخته می‌شود.
تأثیر علم در اندیشه
«تأثیر علم در اندیشه» اثری از ریچارد فاینمن با ترجمه زنده‌یاد همایون صنعتی‌زاده است که توسط نشر گستره منتشر شد.
ریچارد فیلیپس فاینمن از تأثیرگذاران فیزیکدان‌های امریکایی قرن بیستم بود و در گسترش نظریه الکترودینامیک کوانتومی سهم مهمی داشت و از دانشمندان پروژه منهتن، پروژه‌ای که به ساخت نخستین بمب اتمی انجامید. فاینمن در این اثر طی چند بخش به بحث درباره عدم حتمیت علوم دنیوی، رابطه علم و دین، ارزش علم، فیزیک جدید و سرشت قوانین فیزیکی و... می‌پردازد. صنعتی زاده، نویسنده، مترجم و از پیشکسوتان صنعت چاپ و نشر، عمرش کفاف نکرد تا یکی از آخرین ترجمه هایش را در هیأت کتاب ببیند.

خواست ناممکن
«خواست ناممکن» مجموعه مصاحبه‌های اسلاوی ژیژک، فیلسوف و نظریه‌پرداز اسلوونیایی است با یونگ جون پارک که با ترجمه کامران برادران توسط انتشارات حکمت کلمه منتشر شد. این گفت‌وگو به عنوان بخشی از پروژه انسان شناسی بنیاد آموزشی ایندیگوی پوسان کره جنوبی انجام گرفته و پس از ویرایش در سال 2013 توسط ناشری معتبر تحت عنوان«خواست ناممکن» منتشر شد. موضوع گفت‌وگوها حول سیاست و مسئولیت، چه کسی از انقلاب شکست خورده می‌ترسد؟ درباره جهانی‌سازی پست مدرن، بن‌بست کمونیستم تمامیت خواهانه، مداخله مطرود در فضای اجتماعی سیاسی و... دور می‌زند.
بینامتنیت
«بینامتنیت، از ساختارگرایی تا پسامدرنیسم» هشتمین کتاب از مجموعه نظریه‌ها و نقدهای ادبی – هنری انتشارات سخن است که به قلم بهمن نامورمطلق تألیف شده است. بهمن نامورمطلق که پیش از این کتاب «درآمدی بر بینامتنیت» را تألیف و منتشر کرده بود، هرگز گمان نمی‌کرد این کتاب جلد دومی هم داشته باشد. اما حالا معتقد است که بدون این جلد، موضوع بینامتنیت در جلد نخست ناقص باقی می‌ماند. این مسأله از این جهت مهم و اساسی به نظر می‌رسد که برخی از محققان بویژه در ایران بر این باورند که رویکرد بینامتنیت و به طور کلی نشانه‌شناسی با افول ساختارگرایی به پایان خود می‌رسد. اما کتاب حاضر این فرض را نفی می‌کند و برای این ادعا چندین رویکرد را مورد بررسی قرار می‌دهد. بینامتنیت در دوره پساساختارگرایی پوست‌اندازی کرده و کاربردهای تازه‌ای پیدا می‌کند.

سامسونگ سه ستاره درخشان
«سامسونگ سه ستاره درخشان» در واقع داستان سامسونگ برای رهبری صنایع الکترونیک در جهان است که تونی میچل استاد دانشکده تحصیلات تکمیلی کره در رشته استراتژی و مدیریت آن را روایت می‌کند و محمود متحد دست به ترجمه آن زده و نشر افرند ناشر آن است.
سؤال اساسی این است که چگونه شرکت سامسونگ در میان برندهای معروف جهان به این درجه از پیشرفت و اقبال عمومی رسید؟ چه عوامل اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و فرهنگی سبب شد که این شرکت در رقابت با غول‌های صنعتی و تجاری جهان بتواند جایگاهی چنین شایسته برای خود و کشورش به دست‌ آورد؟ و سؤال‌های دیگر که می‌تواند برای هر شرکت و کشوری که خواهان پیشرفت است روشنگر و الگو باشد. تونی میچل از نخستین سال‌های تأسیس سامسونگ تا اوج شکوفایی‌اش را دنبال می‌کند و از روزهای بحران و رکود می‌گوید و از رقابت سامسونگ و سونی می‌نویسد. از چگونگی ساختن انسان سامسونگی، تلفن همراه، همکاری با رقیب، حفظ خلاقیت و دوری از بوروکراسی و سرانجام از جهانی شدن این برند سخن می‌گوید که می‌تواند برای مدیران صنایع کشور آموزنده باشد.