printlogo


حمایت شخصیت‌های 80 کشور از «انتفاضه» فلسطین
700 میهمان خارجی در نشست تهران شرکت کردند

ششمین کنفرانس بین‌المللی حمایت از انتفاضه مردم فلسطین با حضور حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب، رؤسای سه قوه و شخصیت‌های برجسته 80 کشور مسلمان جهان از جمله رؤسای مجالس کشورهای مالی، مالزی، الجزایر، کره شمالی، زنگبار، اوگاندا، گینه و سوریه و معاون دبیرکل حزب‌الله لبنان، صبح دیروز در سالن اجلاس سران کشورهای اسلامی گشایش یافت.
به گزارش ایرنا، در ششمین کنفرانس بین‌المللی حمایت از انتفاضه مردم فلسطین که صبح دیروز با شعار «همه باهم در حمایت از فلسطین» آغاز به کار کرد، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی، آیت‌الله صادق آملی لاریجانی رئیس قوه قضائیه شرکت داشتند. در این کنفرانس همچنین دیگر مقامات ارشد کشوری و لشکری از جمله آیت‌الله احمد جنتی رئیس مجلس خبرگان رهبری و دبیر شورای نگهبان، سردار سرلشکر محمد باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح، فرماندهان سپاه پاسداران و ارتش، وزیران و نمایندگان مجلس شورای اسلامی شرکت کردند. نواب رئیس و رؤسای کمیسیون‌های امنیت ملی و سیاست خارجی، جمعی از نمایندگان پارلمان‌ها و هیأت‌های پارلمانی کشورهای مختلف از جمله نبیه بری رئیس مجلس لبنان به همراه شیخ نعیم قاسم معاون دبیرکل حزب‌الله لبنان، اعضای گروه‌های جهادی فلسطینی و جنبش مقاومت فلسطین در ششمین کنفرانس بین‌المللی حمایت از انتفاضه مردم فلسطین شرکت داشتند.
به گفته کاظم جلالی، سخنگوی این کنفرانس بین‌المللی بیش از 80 هیأت و 700 میهمان خارجی در این کنفرانس شرکت دارند، پنجشنبه نیز نشستی با سازمان‌های مردم نهاد و نهادهای غیردولتی حامی مقاومت فلسطین در محل اجلاس سران برگزار می‌شود. این کنفرانس از چهار کمیته شامل پارلمانی‌ها، جوانان، سازمان‌های مردم نهاد، نهضت‌ها و گروه‌های مقاومت تشکیل شده است و کمیته مستقل تنظیم بیانیه نهایی نیز ایجاد خواهد شد که بیانیه را با نظر رؤسای هیأت‌های شرکت‌کننده از کشورهای مختلف تنظیم خواهند کرد. ششمین کنفرانس بین‌المللی حمایت از انتفاضه مردم فلسطین تا عصر امروز با سخنرانی رئیس جمهوری ادامه دارد و با سخنرانی رئیس جمهوری و انتشار بیانیه‌ای پایان می‌یابد. اجرای سمفونی مقاومت و قدردانی از برخی چهره‌های شاخص مقاومت اسلامی از برنامه‌های ششمین کنفرانس بین‌المللی حمایت از انتفاضه فلسطین خواهد بود.

تاریخچه

مجلس شورای اسلامی در تاریخ 19 /2 /1369 قانونی با عنوان «قانون حمایت از انقلاب اسلامی مردم فلسطین» تصویب کرد. این قانون ضمن اعلام حمایت و دفاع مردم و حکومت جمهوری اسلامی ایران از مردم ستمدیده و آواره و مبارز فلسطین تا رسیدن به حقوق حقه خویش هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی را موظف کرده است از طرق مختلف این حمایت را تعمیق و گسترش داده و در فرصت‌های مقتضی کنفرانس‌هایی متشکل از نمایندگان کشورهای اسلامی و صاحب نظران برگزار کند.
بر این اساس تاکنون پنج دوره «همایش بین‌المللی حمایت از انتفاضه فلسطین» در نقاط عطف تاریخی منطقه و فلسطین به ترتیب زیر برگزار شده است:
- نخستین دوره همایش (مهرماه 1370 شمسی/ اکتبر 1991): همزمان با کنفرانس مادرید و در بزرگداشت انتفاضه اول ملت فلسطین (انتفاضه استقلال)،
- دومین دوره همایش (اردیبهشت ماه 1380 شمسی/ آوریل 2001):همزمان و در حمایت از انتفاضه دوم ملت فلسطین (انتفاضه الاقصی)،
- سومین دوره همایش (فروردین ماه 1385 شمسی/ آوریل 2006): همزمان با اقدامات رژیم صهیونیستی در زمینه تخریب باب مغاربه - در بخش غربی مسجدالاقصی- و در حمایت از قدس شریف،
- چهارمین دوره همایش (اسفند ماه 1387 شمسی/ مارس 2009): پس از تهاجم رژیم صهیونیستی به نوار غزه و در حمایت از ایستادگی اسطوره‌ای ملت و مقاومت فلسطین در برابر این تهاجم خونین و وحشیانه،
و پنجمین دوره همایش (روزهای نهم و دهم مهر سال 1390 شمسی / اول و دوم اکتبر 2011 م) در تهران با شعار اصلی همایش «فلسطین: وطن فلسطینیان» و «الفلسطینیون لا یبحثون عن وطن: وطنهم فلسطین» برگزار شد.
همه‌پرسی، راه حل دموکراتیک
 پیش‌تر کاظم جلالی رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در نشست خبری «ششمین کنفرانس بین‌المللی حمایت از انتفاضه فلسطین» با اشاره به اینکه اهداف این کنفرانس متناسب با شرایط فعلی منطقه است، گفته بود: رژیم صهیونیستی تلاش می‌کند تا موضوع فلسطین از اولویت اول اسلام خارج شود و کشورهای منطقه با جنگ‌های نیابتی و دیگر مسائل در منطقه سرگرم شوند. وی با اشاره به اینکه رژیم صهیونیستی تاکنون شکست‌های تلخی از محور مقاومت در فلسطین خورده است، تصریح کرد: رژیم صهیونیستی تلاش کرد تا با ترور رفیق حریری شعله جنگ‌های خانگی را در لبنان شعله ور کند، اما موفق به این امر نشد و با حمله نظامی در سال ۲۰۰۶ به لبنان طعم تلخ واقعی شکست را در جنگ ۳۳ روزه در این کشور چشید. وی با اشاره به اینکه راه حل نهایی موضوع فلسطین، برگزاری همه‌پرسی است، عنوان کرد: دموکراتیک‌ترین پیشنهاد که پیش از این از سوی رهبر معظم انقلاب هم اعلام شده است، توجه به همه‌پرسی در این کشور است که مردمی بودن خودش را نشان می‌دهد، اما رژیم صهیونیستی به این گونه موضوعات توجهی ندارد و راه زیاده‌خواهی را در پیش گرفته است که در نهایت می‌توان گفت اگر راه دموکراتیک در این کشور باز نشود، تنها راه باقی مانده، مقاومت است.
رونمایی از تمبر یادبود ششمین کنفرانس حمایت از انتفاضه فلسطین
در نشست صبح دیروز کنفرانس بین‌المللی انتفاضه مردم فلسطین، از تمبر یادبود این کنفرانس رونمایی شد. این تمبر با حضور علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی و رئیس این کنفرانس، نبیه بری رئیس مجلس لبنان، رمضان عبدالله دبیرکل جنبش جهاد اسلامی فلسطین و سایر رؤسای مجالس کشورهای اسلامی و دیگر فعالان فلسطین رونمایی شد.