printlogo


نگاهی به اجراهایی که در دو ماه آینده روی صحنه می‌روند
آغاز بهار کنسرت‌های موسیقی

ندا سیجانی


با پایان یافتن تعطیلات نوروزی و نزدیک شدن ماه مبارک رمضان دور جدید کنسرت‌های نوروزی از سرگرفته شد. هنرمندان موسیقی پاپ، نواحی، سنتی و کلاسیک در طول ایام عید مخاطبان خود را تنها نگذاشتند و در دیدارهای نوروزی تهران و دیگر شهرهای ایران در قالب جشنواره‌های نوروزی به اجرای برنامه پرداختند. اجراهایی که از استقبال خوبی بویژه در بخش موسیقی پاپ برخوردار بود وحتی برخی از آنها درخواست تمدید کنسرت هایشان را داشتند؛ البته ناگفته نماند اجرای هنرمندان پاپ در تهران در روزهای ابتدایی سال جدید تنها به برج میلاد تهران اختصاص داشت و فضای متفاوتی برای مخاطبان این سبک موسیقی به وجود آورد.اما طبق تازه‌ترین اعلام سامانه‌های رسمی فروش بلیت کشور، کنسرت‌ها در یکی دو ماه آینده به این شرح برگزار خواهند شد.
کنسرت‌های سنتی، نواحی، تلفیقی و کلاسیک
گروه «پالت»، سه‌شنبه ۱۵ فروردین ساعت ۲۱:۳۰ در مرکز همایش‌های برج میلاد تهران روی صحنه می‌رود.
گروه «آرون» به خوانندگی حجت دهباشی سه‌شنبه ۲۲ فروردین، ساعت ۲۱ در تالار سوره حوزه هنری اجرای برنامه خواهد داشت.
ارکستر سمفونیک تهران به رهبری شهرداد روحانی در نخستین اجرای بهاری خود ۲۴ و ۲۵ فروردین، ساعت ۲۱:۳۰در تالار وحدت روی صحنه می‌رود.
کنسرت «سفر آوازی ایران و سوئد» به رهبری اریک وستبرگ، شنبه ۲۶ فروردین، ساعت ۲۱ در فرهنگسرای نیاوران تهران برگزار می‌شود.
گروه «نغمه‌های سکوت» به سرپرستی نگار دستمالچی پنجشنبه ۳۱ فروردین، ساعت ۲۱ در فرهنگسرای نیاوران اجرای برنامه خواهند داشت.
کنسرت گروه کر فلوت تهران نیز پنجشنبه ۳۱ فروردین و جمعه اول اردیبهشت ساعت ۲۱ در تالار رودکی روی صحنه می‌رود.
گروه «ساز و آژین» به سرپرستی حسین صفامنش جمعه اول اردیبهشت، ساعت ۲۱:۳۰ در تالار وحدت برگزار می‌شود.
سالارعقیلی، جمعه ۸ اردیبهشت ساعت ۲۱:۳۰ در تالار وحدت میزبان مخاطبانش می‌شود.
گروه «مهبد» دوشنبه ۱۸ اردیبهشت ساعت ۲۱:۳۰ در تالار وحدت روی صحنه می‌رود.
کنسرت گروه «هانا – موسیقی کردی»، پنجشنبه ۲۴ فروردین ساعت ۱۸ در تالار استاد جلیل شهناز خانه هنرمندان ایران برگزار می‌شود.
گروه «داتام» به سرپرستی و آهنگسازی آنا رام رضایی دوشنبه ۲۵ اردیبهشت ساعت ۲۱ در فرهنگسرای نیاوران اجرا می‌شود.
گروه «مهوار» (ویژه بانوان) چهارشنبه ۲۷ اردیبهشت ساعت ۲۱ در فرهنگسرای نیاوران روی صحنه می‌رود.
کنسرت‌های پاپ
محمدعلیزاده درادامه اجراهای بهاری خود چهارشنبه ۱۶ و ۱۷ و ۱۸ فروردین، ساعت ۱۸ و ۲۱:۳۰ درسالن میلاد نمایشگاه بین‌المللی تهران میزبان علاقه مندانش خواهد بود.
کاوه آفاق چهارشنبه ۲۰ اردیبهشت ساعت ۱۹ و ۲۲ در سالن میلاد نمایشگاه بین‌المللی تهران اجرای کنسرت خواهد داشت.
سیمین غانم در نخستین کنسرت خود در سال جدید، پنجشنبه ۲۱ و جمعه ۲۲ اردیبهشت ساعت ۱۴:۳۰ در تالار وحدت روی صحنه می‌رود.
محسن یگانه دیگر هنرمند موسیقی پاپ در ادامه اجرای کنسرتش در سال جدید چهارشنبه ۶ و پنجشنبه ۷ اردیبهشت، ساعت ۱۸ و ۲۱:۳۰ در مرکز همایش‌های برج میلاد تهران به دیدار مخاطبانش می‌رود.
حمید حامی یکشنبه ۲۴ و دوشنبه ۲۵ اردیبهشت، ساعت ۲۱:۳۰ در تالار وحدت کنسرتش را اجرا خواهد کرد.
کنسرت‌های شهرستان
 حسین خواجه امیری (ایرج) شنبه ۱۹ فروردین، ساعت ۱۸ و ۲۰:۳۰ در سالن کوثر قزوین به دیدار مخاطبان خود می‌رود.
حامد همایون خواننده پرمخاطب موسیقی پاپ چهارشنبه ۱۶ فروردین ساعت ۱۸:۳۰ و ۲۱:۳۰ در سینما جهان نمای چالوس اجرای برنامه خواهد داشت.
احسان خواجه امیری دوشنبه ۲۱ فروردین، ساعت ۱۸:۳۰ و ۲۱:۳۰ در تالار «چیچک» تبریز روی صحنه می‌رود.
محمد علیزاده دیگر هنرمند پرطرفدار موسیقی پاپ دوشنبه ۲۱ و سه‌شنبه ۲۲ فروردین، ساعت ۱۸ و ۲۰:۳۰، در قلاویزان ایلام به دیدار مخاطبانش می‌رود.
کاوه آفاق دوشنبه ۲۱ فروردین، ساعت ۱۸:۳۰ و ۲۱:۳۰ در تالار زنده یاد نامجو رشت اجرای برنامه خواهد داشت.
گروه «آهنگ» به خوانندگی وحید تاج جمعه ۲۵ فروردین ساعت ۲۰ در تالار انتظار کرمانشاه روی صحنه می‌رود.
علی زندوکیلی یکشنبه ۲۷ فروردین، ساعت ۱۸:۳۰ و ۲۱:۳۰ در تالار ارشاد گنبد کاوس و همچنین دوشنبه ۲۸ فروردین، ساعت ۱۹ و ۲۱:۳۰ در سالن میزبان بابلسر به روی صحنه می‌رود.
محسن یگانه یکشنبه ۲۷ و دوشنبه ۲۸ فروردین، ساعت ۱۹ و ۲۲ در تالار ذوب آهن شاهرود اجرای کنسرت خواهد داشت.
حمید حامی پنجشنبه ۳۱ فروردین، ساعت ۱۸:۳۰ و ۲۱ در تالار ابریشم فومن روی صحنه می‌رود.
امید حاجیلی خواننده  پرانرژی موسیقی پاپ دوشنبه ۲۸ فروردین، ساعت ۲۰ در سالن هلال احمر کرمان میزبان علاقه مندان خود خواهد بود.
فرزاد فرزین جمعه 1 اردیبهشت ساعت 19:30 در نمایشگاه بین‌المللی «قزوین» روی صحنه می‌رود.نیم نگاه

اعلام پرفروش‌ترین آلبوم‌های موسیقی سال ۱۳۹۵
پرفروش‌ترین آلبوم‌های موسیقی سال ۱۳۹۵ سایت «بیپ تونز» نخستین مرجع دانلود آهنگ و موسیقی که با همکاری و مشارکت صاحبان آثار، اقدام به جمع‌آوری آثار موسیقایی در ایران می‌کند و آنها را از طریق همین سامانه به فروش می‌رساند، اعلام شد.
آلبوم «امیر بی‌گزند» اثر«محسن چاوشی»، «طریق عشق» اثر فاخر «محمد رضا شجریان» و «پرویز مشکاتیان»، «سی سالگی» اثر «احسان خواجه امیری»، «گذر اردیبهشت» نخستین آلبوم گروه «دال»، «گفتم نرو» اثر «محمد علیزاده»، «ناگفته» اثر «حافظ ناظری»، «دوباره عشق» از «حامد همایون»، «آینه قدی» اثر «مهدی یراحی»، «منشور» جدیدترین آلبوم «کاوه یغمایی» و «رؤیای بی‌تکرار» اثر «علی زند وکیلی» به ترتیب در فهرست پرفروش‌ترین آلبوم‌های موسیقی سایت بیپ تونز beeptunes.com در سال ۱۳۹۵ که سرشار از آلبوم‌های جدید بود، قرار گرفتند.
نکات جالب توجهی نیز دراین آمار اعلام شده، مشاهده می‌شود. از جمله حضور دو آلبوم تلفیقی، یک کلاسیک، یک ایرانی و یک آلبوم راک در جمع  10آلبوم پرفروش سال که این آمار خود نشان می‌دهد، سلیقه مخاطبان به مرور در حال تغییر از موسیقی پاپ است و سبک‌های دیگر بخصوص تلفیقی دارند جای خود را در میان مردم باز می‌کنند. در ضمن نباید فراموش کرد که آلبوم «امیر بی‌گزند» که در رتبه اول قرار دارد، خود نیز به صورت خالص در دسته‌ بندی موسیقی پاپ جای نمی گیرد، برخی از آهنگ‌های این آلبوم به موسیقی راک و تلفیقی بسیار نزدیک شده‌اند. ناگفته نماند عجیب‌ ترین آمار متعلق به «ناگفته» از «حافظ ناظری» است، این آلبوم در مرداد سال ۹۴ پخش شده و با این حال توانسته در رتبه ششم پرفروش‌ترین آلبوم سال ۹۵ قرار گیرد. تمامی آثار دیگری که در جمع ۱۰ پرفروش سال ۹۵ قرار دارند، در همین سال پخش شده‌اند. حتی آلبوم «طریق عشق» که تولید آن متعلق به چندین سال پیش است، در سال ۹۵ به صورت رسمی در بازار موسیقی ایران پخش شده است.
شایان ذکر است که با رشد روزافزون فضای دیجیتال در کشور، صاحبان آثار موسیقی هم تمایل بیشتری به انتشار دیجیتال آثارشان نشان می‌دهند و با توجه به اینکه انتشار دیجیتال نسبت به پخش فیزیکی هزینه‌های کمتر و دسترسی راحت تری برای مخاطب دارد این تمایل رو به فزونی است.