printlogo


روحانی: دولت و نظام هرگز از خون شهیدان مظلوم <منا> نمی‌گذرند
دنیای اسلام برای حل مشکلات موجود و تنبه دولت عربستان باید اقدامات هماهنگی انجام دهند

روحانی در جلسه هیأت دولت:
دولت و نظام هرگز از خون شهیدان مظلوم «منا»  نخواهد گذشت

در گزارش معاون علمی رئیس جمهوری به هیأت دولت مطرح شد
بهبود 42 رتبه‌ای وضعیت ایران در حوزه اقتصاد دانش بنیان

گزارش معاونت علمی و فناوری رئیس جمهوری درباره برنامه مشارکت دستگاه‌های اجرایی در شتاب‌دهی اقتصاد دانش بنیان در جلسه روز گذشته هیأت دولت، به ریاست حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس جمهوری بررسی و در آن عنوان شد که وضعیت ایران در حوزه اقتصاد دانش بنیان و نوآور در شاخص‌های جهانی 42 رتبه بهبود یافت.ضرورت جهشی جدید در مسیر تکاملی کشور در اقتصاد دانش بنیان، تصویر کلان وضعیت ایران در حوزه اقتصاد دانش بنیان و نوآور بر اساس شاخص جهانی نوآوری G2، فضای کسب و کار در اقتصاد دانش بنیان و الزامات اساسی رشد در آن و موضوع همکاری و دستگاه‌های اجرایی در توسعه اقتصاد دانش‌بنیان از محورهای اساسی این گزارش بود. در این گزارش همچنین چالش‌های بنگاه‌های تولید‌کننده محصولات دانش‌بنیان، بسته پیشنهادی برای مشارکت دستگاه‌های مختلف در شتاب دهی به اقتصاد دانش بنیان و بازارسازی محصولات دانش بنیان مورد بررسی و تصمیم‌گیری قرار گرفت. معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری همچنین درباره اجرای قانون حمایت از شرکت‌ها و مؤسسات دانش بنیان، طراحی و اجرای نظام مالی توسعه اقتصاد دانش بنیان، بهبود محیط کسب و کار و توسعه فرهنگ اقتصاد دانش بنیان توضیحاتی را به دولت ارائه کرد. بنا بر گزارش معاونت یاد شده، وضعیت ایران در حوزه اقتصاد دانش بنیان و نوآور در شاخص‌های جهانی 42 رتبه بهبود یافته و از رتبه 120 در سال 2014 به رتبه 78 در سال 2016 رسیده است. بر این اساس، ایران در بهبود معیار خروجی دانش و فناوری 48 رتبه، در زمینه بهبود در خروجی‌های خلاق 53 رتبه و در زمینه بهبود بلوغ بازار و کسب و کار به ترتیب 19 و 25 رتبه رشد داشته است. بازارسازی محصولات دانش‌بنیان با هدف دستیابی به 10 هزار میلیارد تومان تا پایان سال 96، تکمیل اجرای قانون دانش‌بنیان، طراحی و اجرای نظام مالی توسعه اقتصاد دانش‌بنیان و بهبود محیط کسب و کار و توسعه فرهنگ اقتصاد دانش‌بنیان از جمله پیشنهادهای این معاونت برای تقویت این حوزه معرفی شد. ساماندهی و مؤثرسازی معافیت‌های مالیاتی فعالیت‌های دانش بنیان و تحقیق و توسعه بخش صنعت و تأمین مالی مبتنی بر اجرای طرح‌های بزرگ ملی توسط شرکت‌های دانش بنیان و فناور داخلی از جمله بخش‌های برنامه سوم معاونت علمی و فناوری رئیس جمهوری برای طراحی و اجرای نظام مالی توسعه اقتصاد دانش بنیان معرفی شده است. ستاری، معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری در ادامه گزارش خود، به شرح چگونگی اجرای قانون حمایت از شرکت‌ها و مؤسسات دانش بنیان پرداخت و از رشد چشمگیر تعداد شرکت‌های دانش بنیان و افزایش سهم آنها از کل اقتصاد کشور در دولت تدبیر و امید خبر داد، به شکلی که در سال 1392 (55) شرکت، در سال 1393 (1142) شرکت، در سال 1394 (2327) شرکت و در شش ماه اول سال 1395 (2590) شرکت ایجاد شده است که با میزان فروشی معادل 110 هزار میلیارد ریال و ایجاد اشتغال مستقیم 40 هزار نفر همراه بوده‌اند. همچنین هیأت دولت در ادامه جلسه خود  آیین‌نامه اجرایی شناسه و رهگیری کالا را مصوب کرد.

رئیس جمهوری در جلسه روز گذشته هیأت دولت، با گرامیداشت سالگرد شهادت مظلومانه حجاج مظلوم بیت‌الله الحرام، تصریح کرد: دولت و نظام جمهوری اسلامی ایران هرگز از خون این شهیدان مظلوم نخواهند گذشت و به پیگیری‌های حقوقی و سیاسی خود برای احقاق حقوق آنان ادامه خواهد داد.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری، حجت‌الاسلام حسن روحانی اظهارکرد: دولت سعودی که با مانع تراشی، از اعزام حجاج ایرانی جلوگیری کرده است، امسال علاوه بر همه جرایم گذشته، کارنامه خود را به گناه صد عن سبیل‌الله هم آلوده کرد.
وی، ماه ذی‌الحجه را یادآور شهادت مظلومانه حجاج بیت‌الله الحرام در مناسک حج سال گذشته توصیف و خاطرنشان کرد: سال گذشته تعداد زیادی مردم مسلمان در روز عید قربان و در سرزمین منا به خاطر بی‌تدبیری و بی‌کفایتی افرادی که مسئولیت حج را در سرزمین عربستان بر عهده دارند، مظلومانه جان باختند.
روحانی با تأکید بر اینکه اساس برگزاری مناسک حج برای عظمت دنیای اسلام است، گفت: مراسم حج غیر از عبادت خدای بزرگ، ایامی است که باید منافع جهان اسلام، وحدت مسلمانان و تصمیماتی که آنجا اتخاذ می‌شود، در مقابل دیدگان جهانیان قرار بگیرد اما متأسفانه در بسیاری از سال‌های ایام حج بویژه سال گذشته نه تنها شاهد ایفای منافع جهان اسلام و اهداف بلندی که قرآن مجید برای مناسک حج مشخص می‌کند نبودیم، بلکه با کمال تأسف، عزت، کرامت و حتی جان مسلمانان زیر دست و پا قرار گرفتند.
وی، تصریح کرد: کسانی که در دنیا بواسطه حرمین الشریفین القاب زیبایی برای خود کسب کردند، باید بدانند که وظیفه اولیه آنان احترام واقعی به حرم‌های شریف و زائرین حرمین است و یکی از وظایف اولیه آنان ایجاد امنیت و آسایش برای حجاج است.
روحانی اضافه کرد: سال گذشته در مراسم حج تعداد زیادی از حجاج و مسلمانان از جمله حجاج ایرانی مظلومانه به شهادت رسیدند و دولت عربستان باید در قبال این حادثه پاسخگو باشد، اما متأسفانه این دولت حتی از عذرخواهی زبانی نیز از مسلمانان و کشورهای اسلامی سر باز زده است، در حالی که عذرخواهی و قول به جبران آن مشکل و نیز جلب همفکری با سایر کشورهای اسلامی برای تأمین امنیت آینده مراسم حج می‌توانست تا حدودی بر بی‌کفایتی‌های انجام شده سرپوش بگذارد، اما نه عذرخواهی انجام شد و نه خسارتی جبران و نه برای سال‌های آینده برای مسلمانان استمداد و همفکری اتخاذ شد و شاهد برنامه‌ریزی جدیدی هم برای بهبود وضعیت آینده نیستیم.
رئیس شورای عالی امنیت ملی با ابراز تأسف از اینکه پیکر شهدای مراسم حج پارسال در بسیاری از کشورها تحویل داده نشد و تنها جمهوری اسلامی ایران با تلاش و اقدامات سیاسی پیکر حجاج شهید خود را به کشور بازگرداند، گفت: در این راستا تلاش و پیگیری مسئولان حج، وزارتخانه‌های خارجه، بهداشت و فرهنگ و ارشاد اسلامی و نیز رهنمودها و بیانات رهبر معظم انقلاب در مجموع زمینه‌ای را فراهم کرد که پیکر حجاج کشورمان شناسایی و به کشورمان بازگردانده شده و این شهدای عزیز مورد تجلیل بحق مردم قرار گیرند.
روحانی گفت: امروز در شرایطی هستیم که شاید پیگیری اقدامات حقوقی در این راستا در داخل عربستان دشوار باشد، چرا که سفارتخانه کشورمان در آنجا بسته شده، اما دولت، مسئولان و نظام هرگز از خون عزیزان خود نخواهد گذشت و به اقدامات حقوقی و سیاسی به منظور احقاق حقوق مردم ادامه خواهد داد.
وی خاطرنشان کرد: دولت عربستان در قبال بی‌کفایتی خود تحت فشار سیاسی و حقوقی دولت ایران قرار گرفت و به دنبال بهانه‌ای بود که خود را از آن رها کند و متأسفانه تعدادی نادان و احساساتی این بهانه را در اختیار دولت عربستان قرار دادند تا با فرار رو به جلو و نمایش قطع رابطه سیاسی، خودش را از فشارهای سیاسی و حقوقی دولت ایران برهاند.
روحانی تأکید کرد: البته اگر مشکل موجود با دولت عربستان صرفاً مسأله حج و منا بود، شاید می‌شد راه‌حلی برای برطرف کردن آن پیدا کرده و آن را در مسیر درست قرار داد، اما متأسفانه این دولت با جنایت‌هایی که در منطقه انجام می‌دهد و با حمایت خود از تروریسم، بواقع خون مسلمانان را در عراق، سوریه و یمن، می‌ریزد و روزانه زنان و کودکان یمنی را زیر بمباران وحشیانه خود قرار می‌دهد.
رئیس جمهوری با تأکید بر اینکه مشکل موجود با عربستان فراتر از مسائلی مانند حج است، تصریح کرد: کشورهای منطقه و دنیای اسلام برای حل مشکلات موجود و تنبه دولت عربستان باید اقدامات هماهنگی انجام دهند تا از یکسو حج شرافتمندانه و ابراهیمی به معنای واقعی کلمه در مکه و مدینه و حرمین الشریفین انجام شود و از سوی دیگر کشورهای منطقه از حمایت‌های این رژیم از تروریسم نجات یابند و مردم یمن نیز بتوانند در صلح و امنیت زندگی کنند.
وی تأکید کرد: دولت و نظام جمهوری اسلامی ایران در مسیر حمایت از مسلمانان و مظلومین در سراسر جهان و امنیت منطقه همانطوری که همواره فعال بوده، به راه خود ادامه خواهد داد و امیدواریم در آینده نزدیک شاهد امنیت همه کشورهای منطقه، خاورمیانه و بویژه عراق، سوریه و یمن و نیز شاهد مراسم حج باشکوهی در‌شأن دنیای اسلام و در چارچوب آیات و آموزه‌های قرآن مجید و سنت پیامبر گرامی اسلام(ص) باشیم.
رئیس جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای 17 شهریور، اظهارکرد: ایثار و فداکاری‌های انجام شده در روز 17 شهریور، نقطه آغازینی در شتاب‌بخشیدن به حرکت مردم به منظور پیروزی انقلاب اسلامی بود.
رئیس جمهوری افزود: یاد و خاطره شهدای میدان ژاله (هفدهم شهریور) و همه شهدای انقلاب و دفاع مقدس را گرامی داشته و امیدواریم همه بتوانیم پاسدار خون شهیدان‌مان باشیم.