printlogo


تمام 21 کرسی شورای پایتخت به اصلاح‌طلبان رسید
لبخند «بهشت» به «امید»
اختلاف رأی چمران با نفر آخر لیست امید 247 هزار نفر است

حمیده امینی فرد

نیم نگاه

پیروزی قاطع لیست امید در مشهد
در حالی که لیست امید در مشهد موفق شده تمامی کرسی‌های شورای شهر را تصاحب کند، رئیس ستاد انتخابات استان خراسان رضوی نیز از شکست اصولگرایان نه فقط در مشهد که در تمامی استان خراسان رضوی خبر داد. حسینی رئیس ستاد انتخابات استان خراسان رضوی گفت: در استان 28 مرکز شهرستان داریم.گرایش سیاسی 75 درصد منتخبان شوراهای شهری استان اطلاح طلب و معتدل است که از این میزان 82 نفر معادل 49.5 درصد اصلاح‌طلب و 42 نفر معادل با 25.5 درصد مستقل و از جریان اعتدال هستند.در مشهد از یک میلیون و 422 هزار آرای ماخوذه و یک میلیون و 225 هزار آرای صحیح همه 15 نفر منتخبان از لیست امید هستند که در این میان خانم‌ها شهناز رمارم و بتول گندمی موفق شدند به‌عنوان دومین و سومین منتخبان شورای شهر مشهد برگزیده شوند.
  امیر شهلا 256 هزار و 124   شهناز رمارم 253 هزار و 95   بتول گندمی 251 هزار و 574   احمد نوروزی 245 هزارو 483   محمدرضا حیدری 242 هزار و 59   علیرضا شهریاری 230 هزار و 101   احسان اصولی صفار 227 هزار و472   حمیدرضا موحدی‌زاده 224 هزار و 739   سید مسعود ریاضی مظلومی 218 هزار و610   محمد حسین ودیعی 214 هزار و35   رمضان علی فیضی 213 هزار و 570   محمدهادی مهدی نیا 211 هزار و704   مجتبی بهاروند 208 هزار و264   محمد حاجیان شهری 203 هزار و771   سید محسن حسینی پویا 200 هزار و689


سقوط پایتخت‌های اصولگرایان
هنوز اخبار قطعی از نتایج انتخابات شوراهای شهر و روستا در سراسر کشور منتشر نشده است. اما به نظر می‌رسد اصلاح‌طلبان و لیست‌های امید در سراسر کشور به طور نسبی موفق شده‌اند بر سایر رقبا برتری پیدا کنند. در اصفهان از 15 کرسی، اصلاح‌طلبان موفق شدند 14 کرسی را تصاحب کنند. در تبریز 8 کرسی از 13 کرسی را اصلاح‌طلبان از آن خود کردند. در شیراز هم 11 کرسی از 13 کرسی را اصلاح‌طلبان گرفتند. در قم 12 اصولگرا و یک مستقل موفق شده‌اند به شورا راه پیدا کنند. با اعلام نتایج پنجمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا، لیست «امید» با کسب بالاترین نتایج آرا، سایر رقبای انتخاباتی خود را کنار زد و 21 کرسی شورای شهر تهران را از آن خود کرد. در این دوره انتخابات، 3 میلیون و 600 هزار نفر از واجدین شرایط در تهران (جدا از شهرستان‌های تجریش و ری)، پای 3 هزار و 957 صندوق اخذ رأی رفتند و در نهایت با یک میلیون و 746 هزار و 568 رای، «محسن هاشمی رفسنجانی» را به عنوان نفر اول لیست 21 نفره امید، راهی «بهشت» کردند. فرماندار تهران در نشستی خبری با اعلام راه‌یابی لیست 21 نفره امید (طیف اصلاح‌طلبان) به شورای پنجم به مشارکت بالای تهرانی‌ها در انتخابات روز جمعه اشاره و تأکید کرد: ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر از واجدین شرایط در تهران روز جمعه پای صندوق‌های رأی آمدند، در سال ۹۲ مشارکت مردم تهران ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر بود که در این دوره ۹۰۰ هزار نفر به تعداد رأی دهندگان اضافه شد، براین اساس آمار بی‌نظیری در تاریخ مشارکت مردم تهران به ثبت رسید.
به گزارش خبرنگار «ایران»، در دوره اول شورا در سال 77، عبدالله نوری با بیش از 500 هزار رأی به شورای اول وارد شد، اما درگیری‌های سیاسی و اتفاقات آن دوران در سال 81، باعث شد تا انتخابات شورای دوم با مشارکت بسیار پایین مردم برگزار شود. در شورای دوم، مهدی چمران تنها با 192 هزار رأی به عنوان نفر اول شورا، وارد پارلمان شهری خیابان «بهشت»شد. دوره سوم البته با کمی تغییر، شهروندان بیشتری به مشارکت دعوت شدند و در سال 85، بازهم مهدی چمران به عنوان نفر اول، توانست با 600 هزار رأی وارد شورا شود. در دوره چهارم البته، مشارکت مردم به اوج رسید و با رأی بیش از 2 میلیون و 700 هزار تهرانی، بازهم چمران توانست با بیش از 560 هزار رأی به عنوان نفر اول به صحن «بهشت» راه یابد. در این دوره البته تعداد اصلاح‌طلبان شورا به 13 نفر رسیده بود. در این دوره هم جز سال اول، (به ریاست احمد مسجد جامعی) ریاست هر سه سال شورا با مهدی چمران بود. بنابراین می‌توان گفت که دوره پنجم به نوعی خط پایان ریاست 11 ساله مهدی چمران بر شورای شهر تهران است! اختلاف رأی چمران با نفر آخر لیست امید 247 هزار نفر است.
اعضای علی البدل دوره پنجم
پس از رأی‌آوری لیست 21 نفره امید، نام مهدی چمران، نفر نخست لیست 21 نفره «خدمت» با اختلاف زیاد با آخرین نفر لیست امید قرار دارد. مهدی چمران در این دوره با 653 هزار و 247 رای، نفر بیست و دوم انتخابات این دوره و نخستین نفر از لیست علی البدل‌های شورا است. پس از او «علیرضا دبیر» و «حبیب کاشانی» قرار گرفته‌اند. بدین ترتیب در صورتی که هر یک از اعضای لیست امید بنا به دلایلی از شورا استعفا بدهند، «مهدی چمران» به عنوان تنها عضو اصولگرا، یک تنه در مقابل 20 نفر دیگر قرار می‌گیرد. آنطور که اخبار غیر رسمی نشان می‌دهد، ممکن است «محسن هاشمی» به عنوان گزینه شهرداری تهران معرفی شود. البته انتخاب «محسن مهر علیزاده» هم برای گزینه شهرداری تهران دور از انتظار نیست!
رکورد زنان در شورای پنجم شکسته شد
در انتخابات این دوره علاوه بر رکورد میلیونی حضور شهروندان تهرانی در پای صندوق‌های رای، انتخاب 6 عضو زن هم رکورد جدیدی ثبت کرد. در دوره چهارم تنها 3 کرسی شورا در اختیار زنان قرار داشت. در دوره سوم، 3 زن، در دوره دوم، 2 زن و در دوره اول هم تنها 3 زن به ترتیب در شورای شهر تهران حضور داشتند.
واکنش چمران
مهدی چمران اما درباره ورودش به عنوان عضو علی‌البدل به شورای پنجم گفته است: روی حدسیات و گمانه‌زنی‌ها نمی‌توان سخن گفت. اما من در باره بیان حرف حق، اگر هزار نفر هم در برابر من باشند، حرف حق را می‌زنم، چه تک باشم و چه با هزار نفر، واقعیت و حرف حق را کتمان نخواهم کرد. بی‌شک مرا شناخته‌اند. برایم حیات ارزشی ندارد که حقی را ناحق کنم و یا ناحقی را حق کنم.  مهدی چمران در نامه‌ای که به وزارت کشور نوشته آورده: ما شکایت نکردیم، فقط به نظر ما نظارت کافی در هنگام شمارش آرا وجود نداشته است سؤال این است، آیا نمایندگان مجلس سیستم الکترونیکی را بررسی کرده‌اند؟ وی ادامه داد: مجلس همواره این‌گونه صندوق‌های الکترونیکی را بررسی می‌کند، اما در این مورد بررسی نکرده است. در این صورت نظارت کافی نخواهد بود. چمران ادامه داد: ما درخواست بازخوانی شمارش آرا را نکردیم و فقط هشدار دادیم. با این حال از کی تا به حال بازخوانی آرا تشویش اذهان عمومی شده است؟ او ادامه داد: ما به نتیجه کاری نداریم ما از موفقیت خوشحال هستیم، هرکسی برود و بیاید تأثیری ندارد، فقط باید کار روی اصول قانونی ادامه یابد. وی افزود: براساس قانون آرا باید در فرمانداری تجمیع شود، اما نه تنها این تجمیع صورت نگرفته، بلکه فرمانداری اصلاً اطلاعی از میزان تجمیع آرا ندارد.
رد ادعای چمران
با این حال، عضو هیأت عالی نظارت بر انتخابات شوراها در استان تهران با رد ادعای برخی از اعضای شورای چهارم مبنی بر عدم نظارت مجلس بر انتخابات شوراها گفت: معترضان به فرآیند اجرایی هیأت نظارت بر انتخابات شورای شهر تهران بفرمایند که رویه چگونه است، چرا که ما طبق قانون عمل کرده‌ایم. طیبه سیاووشی گفت: در روز انتخابات نیز بنده حوزه‌های شرق تهران از منطقه 8 تا 19 را از صبح تا ساعات پایانی شب رصد کردم و سایر اعضا نیز شمال و غرب تهران را پوشش دادند. همچنین از نزدیک با ناظران در ارتباط بودیم و در جریان مشکلات قرار گرفتیم و گزارش‌ها را به دبیرخانه مرکزی هیأت نظارت شورای شهر تهران ارسال کردیم. وی یادآور شد: دوره‌های قبلی انتخابات شورای شهر، شهرداری تهران با هیأت نظارت همکاری می‌کرده که در این دوره از امکانات آموزش و پرورش استفاه کرده‌ایم و مدیرکل آموزش و پرورش شهر تهران با ما همکاری کردند و هیأت‌ها در مناطق آموزش و پرورش مستقر بودند. در همین زمینه، سیدشهاب الدین چاوشی، رئیس ستاد انتخابات استان تهران هم از شاکیان احتمالی انتخابات شورای شهر خواست تا با رعایت دقیق قوانین و نظم اجتماعی اعتراض و شکایت مستند خود را از مجاری قانونی؛ هیأت‌های نظارت و اجرایی شهرستان و استان مستقر در فرمانداری‌ها و استانداری پیگیری کنند.