printlogo


تغییر سیمای مردانه شوراهای شهر و روستا در شرق کشور ، ناظران را غافلگیر کرد
415 زن در شوراهای سیستان و بلوچستان
اگرچه هنوز اسامی کامل منتخبان در سطح کشور منتشر نشده اما بررسی آماری منتخبان اعلام شده بیانگر حضور میانگین 2 زن در شوراهای اغلب مراکز استان‌های کشور است گفت‌وگوی «ایران» با دهیار و یکی از زنان عضو شورای «افضل آباد پشتکوه» در خاش

ص  4بررسی آماری منتخبان مشخص کرد
افزایش سهم زنان در شوراهای شهر و روستا

با تکمیل اعلام اسامی نهایی احتمال تغییر این آمار وجود دارد

حمیده امینی‌ فر18 هزار زن در برابر 269 هزار مرد، به میدان رقابت شوراهای شهر و روستا وارد شدند تا در یک مبارزه سخت و نفس گیر، چندین کرسی شهرو روستا را از آن خود کنند. از این 18 هزار زن، بیش از 6 هزار زن در شهرها و مابقی یعنی حدود 11 هزار زن هم در روستاها به مصاف رقیبان خود رفتند. در حقیقت زنان روستایی با افزایش آمار قابل توجه خود در ثبت‌نام‌ها، از پیش از اعلام نتایج نهایی، نوید دستیابی به موفقیت بیشتری را می‌دادند. این درحالی بود که در دوره چهارم 12 هزار زن کاندیدا شده بودند. هم اکنون نیز 3 هزار زن فقط به عنوان عضو اصلی و یک هزار و 544 زن نیز به عنوان دهیار در شهر و روستاها مشغول بکارند. با این همه آماربالای مشارکت‌ها بویژه در روستاها، حاکی از افزایش حضور زنان در دوره پنجم شوراهای شهر و روستاست. اگرچه هنوز آمار رسمی از سوی وزارت کشور درباره درصد زنان منتخب شوراهای شهر و روستا منتشر نشده، اما حضور میانگین 2 زن در اغلب مراکز استان‌های کشور، نشان می‌دهد که شورای پنجم، قاعده مردانه شوراها را بیش از گذشته برهم زده است!
براساس آمارهای ارائه شده از ستادهای استانی انتخابات شوراهای شهر و روستا ۶ استان یعنی کرمان، سیستان و بلوچستان، تهران، فارس، خراسان رضوی و مازندران از نظر تعداد زنان ثبت‌نام کننده در صدر بیشترین تعداد زنان نامزد در کشور قرار داشتند.
شهر و روستا از آن زنان «دیار آفتاب»
415 زن سیستان و بلوچستانی در همین دو روز گذشته به پنجمین دوره شوراهای شهر و روستا راه یافتند تا رکورد بیشترین مشارکت زنان به نام مردمان «دیار آفتاب» ثبت شود. در این استان تنها 131 کرسی در شهرستان خاش به زنان اختصاص یافت. بعد از آنها پایتخت نشین‌ها در رتبه دوم قرار گرفتند. آنها با انتخاب 6 زن از لیست امید (اصلاحات) به ساختارهای گذشته «نه» گفتند تا برای نخستین بار، رکورد حضور زنان در شورای شهر تهران شکسته شود. آنها در واقع با بالابردن آمار دوره‌های گذشته، سهم زنان را امسال به دو برابر افزایش داده و توانستند یک سوم شورای پنجم را از آن خود کنند. بیش از این درخوشبینانه‌ترین حالت، تنها 3 زن، کرسی‌های بهشت را در اختیار داشتند، اما در این دوره با وجود کاهش اعضا از 31 به 21 عضو، 6 زن راهی پارلمان شهر شدند. «شهربانو امانی انگنه»، «بهاره آروین»، «زهرا صدراعظم نوری»، «ناهید خداکرمی»، «زهرا نژادبهرام» و «الهام فخاری»، 6 زن منتخبی هستند که دوره پنجم را به یک دوره طلایی برای افزایش مشارکت زنان در شوراها تبدیل کرده‌اند.
اولین‌های شوراها در اختیار اردبیلی‌ها،  بندرعباسی‌ها و شهرکردی ها
در پنجمین دوره انتخابات شوراها، در اتفاقی جالب توجه، «اردبیلی ها» ، «شهرکردی‌ها» و «بندرعباسی ها»، یک زن را به عنوان نفر اول راهی پارلمان شهری خود کردند. آنها در واقع با انتخاب یک زن در صدر یعنی «زهرا قدیمی» (اردبیل) ، «فاطمه جراره» (بندرعباس) و «مرجان دادایی دهکردی»، رکورد جدیدی از انتخاب‌ها را به ثبت رساندند. بعد از این دو نفر البته «رویا کنعانی »و «فرزانه آرامش» و «طیبه شریفی» هم به ترتیب به پارلمان شهر اردبیل ، بندرعباس و شهرکرد راه یافتند. در مشهد، اما رتبه دوم و سوم از یک لیست 15 نفره به نام «شهناز رمارم» و «بتول گندمی» ثبت شد تا در شهری که لیست امید، فاتح پارلمان شهری‌اش بود، 2 زن پیشتاز رقابت‌های مردانه باشند. «لیلا دودمان» و «سولماز دهقانی» دو زنی هستند که بزودی به پارلمان شیراز وارد می‌شوند. «دودمان» در واقع دومین نفری است که توانسته رتبه دوم لیست 15 نفره را کسب کند. در یزد هم شبیه مشهد، رتبه دوم و سوم از آن دو زن یعنی «الهه جورابی»و «ونوس عامری» شد. سومی‌های شوراها به شهرهای «ورامین»، «بوشهر»، «بیرجند» و «اصفهان» اختصاص داشت. «شیرین طغیانی خوراسگانی» و «فریده روشن» دو زنی هستند که پارلمان اصفهان را فتح کردند. در ورامین «زهرا هداوند میرزایی»، حائز رتبه سوم شد. در بیرجند دو کرسی به «زهره موهبتی زهان» و «فاطمه زهرا هلال بیرجندی» رسید. قزوینی‌ها هم با اعتماد به سه زن، در نهایت «منیره قوامی»، «زهرا یوسفی »و «مهدیه قافله باشی» را راهی شورای شهر خود کردند. در بوشهر از 9 نفر منتخب نهایی، این «ندا عبدالله زاده» و «طاهره شمشیری» هستند که جلوتر از سایر رقبای خود، در جایگاه دو زن، بر کرسی شورای شهر بوشهر تکیه می‌زنند. «سارا دشت کرد» و «فریده بزنی»، پیشتازان منتخبین شورای شهر کرج هستند. در تبریز از 13 نفری که در نهایت به شوراهای شهر و روستا راه یافتند، تنها یک زن یعنی «سونیا اندیش»، توانست رقبای سرسخت خود را کنار بزند. در اهواز هم «مریم ابریشم کار» به عنوان تنها زن پارلمان این شهر، معرفی شد. در رشت هم از 11 نفر منتخب شهر، این «فاطمه شیرزاد»بود که توانست یک کرسی حساس را از آن خود کند. «زهرا نظری» هم تنها زن پارلمان شهری خرم آباد شد. با وجود این در شهرهای ساری، ارومیه، آبادان و محمود آباد، رأی اعتماد شهروندان به مردان بیش از زنان بود و در این شهرها هیچ زنی نتوانست گوی سبقت را از مردان برباید. در سمنان هم تنها یک زن به مرحله علی‌البدلی راه یافت.

 

////////////////////////////////////////////

 

ص7

 

زنان در سیستان و بلوچستان شگفتی آفریدند
ورود 415 زن به شوراهای شهر و روستای استان

گفت‌وگوی ایران با دهیار و  یکی از زنان عضو شورای افضل آباد پشتکوه در خاش

فریبا خان احمدی

یکی از نتایج حیرت انگیز در انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا در استان سیستان و بلوچستان به ثبت رسید. 415 زن در این استان به شورای اسلامی شهر و روستا راه یافتند که بالاترین کرسی بانوان راه یافته به شوراهای اسلامی به شهرستان خاش اختصاص دارد؛ تنها 131 زن از این شهرستان توانستند وارد ساختاری شوند که به آن «پارلمان محلی» می‌گویند. آمارها حکایت از این دارد از رقم هزار و 235 نفری که در شهرستان خاش برای 191 کرسی شورای شهر و روستا امسال به رقابت پرداخته بودند 347 نفرشان به زنان اختصاص داشت، از این‌رو این  شهرستان   رتبه نخست را از جهت میزان مشارکت داوطلبان زن در استان سیستان و بلوچستان و کشور به خود  اختصاص داده است. اما روستای افضل آباد بخش مرکزی خاش در استان سیستان و بلوچستان این روزها بیشتر بر سر زبان‌ها افتاده است. در یک اتفاق جالب 100 درصد اعضای شورای این روستا دربخش مرکزی خاش به زنان تعلق گرفت. به گفته مجتبی شجاعی بخشدار بخش مرکزی خاش علت ثبت‌نام زنان در این نوع رقابت‌ها رویکرد دولت نسبت به، به‌کارگیری بانوان در امور اجرایی و مدیریتی است. این نگاه امیدبخش بین زنان استان موجب شده هم اینک از 74 دهیار بخش مرکزی 14 دهیار آن را زنان تشکیل دهند. وی معتقد است، شرکت زنان در برنامه‌های فرهنگی، همایش‌ها، تیم‌داری ورزشی منجربه ایجاد نشاط و انگیزه برای حضور در این نوع رقابت‌ها شده است. برای مثال، حضور دهیار زن در روستای افضل‌آباد و توجه وی به امور عمرانی و آبادانی و رفع نیازهای افراد بی‌بضاعت موجب شد اهالی روستا این بار فرصت را تمام و کمال در اختیار زنان قرار دهند و مشکلات روستا با همفکری و تعامل زنان پیش برود.
آمارهای دیگر نشان می‌دهند، بخش مرکزی خاش رتبه اول را از لحاظ منتخبان زن کسب کرده به طوری که 70 زن برای 44 شورا انتخاب شدند. در برخی شوراها از مجموع 3 عضو شورا، 2 نفرشان زن هستند. در روستای گورچان در منطقه پشتکوه یکی از زنان استاد دانشگاه وارد شورا شده است. به گفته بخشدار بخش مرکزی خاش، رسانه‌ها فضایی را از استان سیستان و بلوچستان ترسیم کرده‌اند که روی سرمایه گذاری، حضور نخبگان و ماندگاری‌شان و فعالیت و مشارکت زنان تأثیر منفی گذاشته است. شاید کمتر کسی باور کند در انتخابات ریاست جمهوری پیر زن 92 ساله‌ای از این منطقه برای رأی دادن به دکتر روحانی پای صندوق رأی رفت. «مریم احمدزهی» همان دهیار موفق روستای افضل آباد است. او درباره کاندیداتوری 10 زن در روستای افضل‌آباد به خبرنگار «ایران» گفت: مردهای روستا بیشتر کشاورزی و دامداری می‌کنند عده‌ای هم در مرزبانی فعالند و آنهایی هم که دانشجو هستند شرایط سنی برای نامزدی در انتخابات را نداشتند. بنابراین با مشورت اهالی روستا و توافق مردها قرار شد زنان وارد شورای روستا شوند و به امور روستا رسیدگی کنند. او با بیان اینکه روستای افضل آباد دارای 58 خانوار و بیش از 200 نفر جمعیت است درباره امکانات رفاهی روستای‌شان گفت: افضل آباد جزو روستاهایی است که مدرسه ندارد و بچه‌های روستا به روستای همجوار در 5 کیلومتری افضل آباد می‌روند که مدرسه‌اش مخروبه‌ای بیش نیست چون سرویس دهی ضعیف است و خانواده‌ها توان مالی ندارند اغلب دانش‌آموزان ترک تحصیل می‌کنند. احمدزهی با اشاره به اینکه روستای افضل آباد خانه بهداشت، آب و برق دارد، گفت: نخستین مطالبه مردم روستا ساختن مدرسه و کارگاه صنایع دستی برای زنان روستایی است تا صنایع دستی‌شان را به فروش برسانند. اعتبار در نظر گرفته برای افضل آباد سال گذشته 10 میلیون تومان بود امیدواریم با کلیپی که ساخته‌ایم و از طریق شبکه‌های اجتماعی در تهران پخش شده خیرین برای ساخت و ساز و کارهای عمرانی به روستا کمک کنند، از طرفی باید بتوانیم ساخت زمین فوتسالی که برای بازی نوجوانان و جوانان در نظر گرفته و نیمه تمام رها شده را به اتمام برسانیم. صدیقه یارمحمدزهی یکی از زنانی است که توانسته به شورای روستا راه پیدا کند. او که تابستان امسال دیپلم علوم انسانی‌اش را می‌گیرد درباره برنامه‌های خود و نیازهای مردم روستایش به « ایران» گفت: ما باید تلاش کنیم در این دوره با کمک خیرین در روستا مدرسه بسازیم. مشکلات زیاد است و کار زیادی در روستا داریم. باید بتوانیم ماشین حمل زباله برای روستا بخریم، سطل‌های زباله در نقاط مختلف روستا تعبیه کنیم و فضای سبز روستا را گسترش دهیم. یارمحمدزهی با بیان اینکه مهم‌ترین خواسته‌اش کاهش مهاجرت روستاییان است، گفت: بعد از آنکه خانم احمدزهی (دهیار افضل آباد) جاده روستایی را آسفالت کرد دو خانواده از خاش به روستا برگشتند، هر اندازه بتوانیم به آبادانی روستا کمک کنیم میزان مهاجرت هم کم خواهد شد.