printlogo


<انقلاب فقیران> مصر سرکوب شد
گروه جهان/ تجمع روز جمعه مردم مصر در اعتراض به وضعیت نامناسب اقتصادی در این کشور با حضور سنگین نیروهای امنیتی و بازداشت ده‌ها نفر از معترضان مواجه شد. پیشتر برخی فعالان شبکه‌های اجتماعی و همچنین  گروه‌های وابسته به اخوان المسلمین نیز از مردم خواسته بودند در این روز تظاهراتی اعتراضی نسبت به سیاست‌های عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهوری مصر برگزار کنند. این تجمع از سوی معترضان «انقلاب فقیران» نامگذاری شده بود. عبدالفتاح السیسی در نیمه اکتبر گذشته گفته بود دعوت به برگزاری تظاهرات با نام انقلاب فقیران با شکست مواجه می‌شود. او دوشنبه گذشته از فرماندهان ارتش و پلیس و سازمان اطلاعات خواست هشیار و تیزبین باشند.
به گزارش «ایران»، رسانه‌های مصری می‌گویند روز جمعه پلیس مصر با حضور سنگین در برخی شهرهای این کشور به سرکوب تجمع اعتراضی 11نوامبر پرداخت و ده‌ها تن از معترضان را بازداشت کرد. روزنامه القدس العربی نیز خبر داده بود که پلیس پیش از برگزاری تجمع چند روزنامه نگار را نیز بازداشت کرده بود.به نوشته این روزنامه، پلیس مصر برای سرکوب تظاهرات در استان‌های الجیزه، اسکندریه، المنوفیه، الشرقیه، البحیره و السویس از گاز‌های اشک آور استفاده کرده است. در این تجمع‌ها معترضان با در دست داشتن پرچم مصر و تابلوهایی که روی آنها عبارت «انقلاب فقیران»، «میدان‌ها را باز کنید»، «ای مردم بپاخیزید»، «مصری‌ها بیدار شوید» نوشته شده بود، اعتراض‌های خود را نسبت به بحران اقتصادی اعلام کردند. این در حالی است که گفته می‌شود در برخی مناطق نیز هواداران سیسی در مقابل این تظاهرات به خیابان‌ها آمده‌اند و از رئیس جمهوری این کشور حمایت کرده‌اند. در همین روز قاهره، پایتخت مصر نیز شاهد حضور سنگین نیروهای امنیتی بوده و پلیس حدود 150 معترض را بازداشت کرده است. آمار بازداشت شدگان این تجمع سراسری بیش از 200 نفر در سراسر این کشور اعلام شده است.
مصر دچار بحران اقتصادی و کاهش شدید کالاهای اساسی مثل بنزین و برنج شده و این درحالی است که قیمت کالاها در این کشور بخصوص بعد از آنکه شرکت امریکایی سعودی آرامکو اعلام کرد از ارائه مواد نفتی و فرآورده‌های آن به مصر خودداری می‌کند افزایش یافته است. مصر و عربستان در ماه‌های اخیر دچار تنش‌های سیاسی شده‌اند و قاهره عملاً با اغلب سیاست‌های ریاض در مورد مسائل خاورمیانه مخالفت کرده است. عربستان از سال 2013 و همزمان با کودتای ارتش به فرماندهی ژنرال سیسی، یکی از حامیان بزرک مالی او محسوب می‌شد. در همین حال صندوق بین‌المللی پول اعلام کرد با پرداخت وام 12میلیارد دلاری به مصر موافقت کرده است. به گزارش یورونیوز، این وام در حمایت از برنامه اصلاحات اقتصادی این کشور و با هدف رشد اقتصادی و اشتغالزایی و کاستن از کسری بودجه دولت در دوره‌ای سه ساله پرداخت می‌شود. بانک مرکزی مصر می‌گوید با دریافت بخش اول وام میزان ذخایر ارزی این کشور تا 23.3 میلیارد دلار افزایش می‌یابد.
در خبری دیگر، مقام‌های امنیتی مصر در منطقه سینا (شمال شرق) وضعیت فوق‌العاده بخصوص در شمال سینا اعلام کردند. این منطقه که در سال‌های اخیر محل تجمع گروه‌های تروریستی بوده است روز جمعه شاهد عملیات ارتش مصر بود و به گفته سخنگوی نیروهای مسلح این کشور در این عملیات 11 کانون عملیات‌های تروریستی که اغلب به داعش وابسته‌اند کشف و منهدم شده است. به گزارش ایسنا، در جریان این درگیری‌ها دست‌کم 9 تروریست کشته شده‌اند و مقدار زیادی از تجهیزات این گروه‌ها نابود شده است.